Mládež v akci

Mládež v akci je program Evropské unie, který podporuje volnočasové a vzdělávací aktivity mladých lidí s důrazem na multikulturalismus, rozvoj osobnosti a neformální učení. Je určen mladým lidem přibližně ve věku 15 – 30 let. Díky tomuto programu se může každý dostat na mezinárodní výměnu mládeže nebo jinou akci za hranicemi ČR, kde pozná stejně staré lidi, zažije plno netradičních zážitků, naučí se něco nového procvičí angličtinu. Pojďme se na to podívat podrobněji.

mladez_v_akci

 

 

 

 

 

 

Celý program je vlastně grantovým projektem, kde mohou neziskové organizace nebo skupiny mladých lidí získat peníze na své mezinárodní projekty, které splňují podmínky a kritéria Mládeže v akci. Pořádající organizace musí mít pro projekt mezinárodní partnery, kteří potom ze svých řad nebo z veřejnosti vyberou a vyšlou účastníky projektu.(Rozeznáváme zde tudíž dvě strany – pořádající, hostující organizaci a partnery, nebo-li vysilající organizace). Největší kouzlo Mládeže v Akci spočívá v tom, že díky štědrému financování mají účastníci téměř vše zdarma, je jim hrazeno ubytováni, strava a 70% cestovného.

Struktura Mládeže v akci je velice bohatá – existují zde dílčí akce a subakce ve kterých mohou organizace nebo skupiny žádat o grant. Každá taková akce se liší prioritami, cílovou skupinou, délkou trvání a dalšími faktory. Veřejnosti nejotevřenější jsou výměny mládeže (Youth exchange), protože zde je na účastníky kladen pouze požadavek základní znalosti angličtiny (pracovní jazyk projektu) a věk mezi 13 až 30 lety. Ostatní akce, například výcvikové kurzy či semináře, jsou především pro pracovníky s mládeží nebo pro zaměstnance neziskových organizací. Dále sem patří i dlouhodobé akce – Evropská dobrovolná služba (European voluntary service, EVS), kde mladý člověk může jet do cizí země dělat dobrovolníka až na jeden rok a Mládež v akci mu proplatí náklady s tím spojené.

O čem jsou výměny mládeže? Hlavní záměr toho projektu je podpora vzájemného poznávání cizích kultur, tolerance, podněcování mladých lidí k aktivnímu zapojení se do dění společnosti, neformální učení a seberozvoj, procvičení cizího jazyka a navázání mezinárodních přátelství. Výměna většinou trvá týden až dva, sejdou se na ní lidé z různých koutů Evropy a společně řeší nějaké téma (např. ekologie, ochrana lidských práv, rasismus, kultura, historie, …).

Základem všeho je tzv. neformální učení, což vlastně znamená učení se skrze hry, skrze zkoušení a dělání věcí v různých workshopech. Rozdíl, oproti klasickému učení z přednášek nebo materiálů je ten, že v případě neformálního učení si člověk odnese nejen poznatky, ale hlavně zážitky a zkušenosti, které mu zůstanou v hlavě mnohem déle. Tato metoda je interaktivní, takže vyžaduje spolupráci všech, ale nikdo se nemusí bát hodnocení nebo dokonce posměchu – neexistují zde totiž špatné odpovědi.

Pokud vás tento článeček nalákal – doporučuji prostudovat oficiální stránky projektu Mládež v akci, kde se dočtete konkrétní podmínky všech akcí a sub akcí, stejně tak jako rady a tipy pro ty, kteří by třeba rovnou chtěli zkusit iniciovat vlastní projekt (ale vřele doporučuji se na nějaký první jet podívat).

Konkrétní nabídky na účast na projektu pak musíte hledat velice bedlivě – čas od času různé neziskovky hledají účastníky z ČR, které by někam vyslali, ale spíše se stává, že je vybírají z vlastních řad (např. dobrovolníků). Existuje také stránka, kde se můžete vyhledat poptávky po českých partnerech, ale musíte působit v nějakém sdružením – Salto Youth.

Naposled tu mám dobrou zprávu – nezoufejte, pokud neznáte žádnou organizaci, která by vás vyslala za hranice rozvíjet svou osobnost, Mladiinfo má v plánu sledovat mezinárodní projekty pod Mládeží v akci, stát se partnery a vysílat české zájemce – čtenáře našeho webu!