Máte v sívíčku biznis ingliš?

Tip na to, jak vybrousit angličtinu – za krátkou dobu nasát intenzivní sadu konverzačních dovedností a gramatických pravidel díky pobytovým kurzům angličtiny.

Angličtinu jsem se ve škole nikdy neučila. Na gymplu jsem upřednostnila španělštinu kvůli platonické lásce k synovi španělštinářky a němčinu jako volné pokračování jazykového kurzu „Der, Die, Das“ v Domě kultury na našem sídlišti. Pro vaši informaci se tehdy psal rok 1983 a v kurzu jsme byly tři děti. Dva roky ty samé tři děti. S takto kvalitním startovacím balíčkem jsem proplula gymnáziem a následně univerzitou s jazykovým zaměřením. Končila jsem se státnicí z němčiny a málem i ze španělštiny, kdybych na zkouškách neztroskotala na složitém managementu španělských sloves a bludišti souslednosti časové…

Ve strachu o mé kariérní příležitosti jsem pak v průběhu několika let absolvovala pár celkem nesourodých a náhodně vybraných kurzů angličtiny, které měly jedno společné. Nikdy jsem se nikam neposunula. Asi nejbizarnější z nich byl kurz angličtiny pořádaný pro Akademií věd. Dvousemestrální kurz se jmenoval English for proffesionals in research and sience a já, čistokrevný humanitní flákač, didn’t have a clue…

Nevím, čím to je, ale španělštinu po mně nikdy žádný z mých zaměstnavatelů nechtěl. Němčinu jsem využila asi třikrát. Zato anglicky – anglicky jsem ostrouhala… Angličtinu bych potřebovala na každém kroku a nezachránila jsem to ani urputným čtením anglických knížek, ani dalšími zbytečnými kurzy. Hendikep cítím denně, přitom ani nepracuju ve firmě s úředním jazykem anglickým, ani neprovádím turisty po Praze. Přesto se v práci cítím jako koza ze sokolovny, kterou přeskočí kdejaké nemehlo jen díky tomu, že umí vystrouhat prezentaci v angličtině bez gramatických chyb, rešerši z Britských listů za deset minut a nenucený konverzační brainstorming s americkým vedením – kdykoliv.

Kdybych se mohla rozhodovat znovu, zamiluju se raději platonicky do syna angličtinářky…

Ale čas se vrátit nedá. Tak alespoň ovlivním ten, co mě ještě čeká, a klikám na englishstay.cz, aby mi vytrhli trn z paty a umožnili tentokrát v práci přeskakovat kozu mně. Hodlám proto absolvovat jejich pobytový kurz angličtiny s intenzivní tlačenkou konverzačních dovedností a gramatických pravidel. A nejen proto, že jsem ten kurz dostala k Vánocům.

Nina Teo

Komerční sdělení Englishstay.cz

IMG_8550