Máte lepší nápady?

Myslíte, že by peníze z evropských fondů měly pomáhat lidem i přírodě? Myslíte, že je možné utratit je smysluplně a lépe než dosud? Nezisková organizace CEE Bankwatch Network si to myslí také, a proto pořádá soutěž o lepší nápady na využití evropských fondů.

Evropská komise a česká vláda právě plánují, za co utratit evropské fondy v letech 2014 až 2020. Místo jejich utápění v nesmyslných projektech, které přitahují korupci, místo betonování české krajiny nebo zvyšování naší závislosti na drahé ropě a plynu, by je měly dát tam, kde pomohou řešit místní problémy lidí i přírody. Vaše nápady mohou být pro vyjednavače o budoucím kole EU fondů inspirací.

Přihlašte váš nápadna projekt a získejte cenu až 35 000 Kč.

Přihlášený projekt by měl splňovat následující kritéria:

  • přispět k ochraně přírody nebo ke snížení plýtvání přírodními zdroji
  • zapojit do rozhodování i realizace projektu místní občany, organizace, firmy
  • řešit lokální problém

Hledáme zejména investiční projekty z následujících kategorií:

  • udržitelná energetika a úspory energie
  • šetrná doprava
  • životní prostředí ve městech a veřejný prostor
  • ochrana krajiny a ekosystémů

Nápad na projekt by měl kombinovat přínosy z více kategorií a měl by být v něčem nový, měl by obohatit známá řešení. Zároveň by měl dobře odpovídat na potřeby v místě realizace a zapojovat veřejnost ve fázi jeho přípravy a pokud možno i realizace; zajistit, aby nápad místní lidé podporovali.

Projekty mohou předkládat jednotlivci, neformální skupiny, neziskové organizace, družstva a malé obce do 5 000 obyvatel. Předkladatel projektu nemusí být jeho předpokládaným realizátorem.

Přihlášku je třeba odeslat na adresu soutez@bankwatch.org nejpozději do 15. listopadu 2012. Více informací o soutěži a podrobná pravidla najdete zde.