Marš do práce? – tohle v Horním Maršově neuslyšíte

Své zkušnosti z workcampu v Horním Maršově nám zaslala Vilena Taraskina – dobrovolnice INEX-SDA.

V následujících řádcích bych vám ráda vylíčila některé své zážitky a dojmy z workcampu v Horním Maršově. Průběh pobytu naprosto předčil má očekávání. Připadá vám, že workcampy v České republice nejsou tak zajímavé, jako ty za hranicemi? Tak čtěte dál a pravděpodobně změníte názor.

Již během jízdy autobusem z Prahy do Horního Maršova jsem poznala velkou část našeho týmu. Mou pozornost záhy upoutala slečna sedící vpravo ode mne. Svědomitě vlepovala jízdenky a všemožné účtenky do svého zápisníku. Dala jsem se s ní do řeči a zjistila, že pochází z Taiwanu. Před námi seděly dvě slečny ze Srbska a pár z Francie. Následující den se k nám připojila i zbylá část týmu – dvě slečny z Ruska a kluci z Litvy. Práce mohla začít!

HM 2

Ekocentrum Dotek, kde jsme bydleli, sídlí v budově bývalé fary. Zde jsme trávili většinu času, jelikož poslání naší mise spočívalo v údržbě komplexu. Co přesně bylo naší pracovní náplní? Sekání dřeva, úprava trávníku, plení, vytváření kamenných cest a dokonce i dojení koz! Dle viditelných výsledků jsme nabyli pocitu dobře odvedené práce.

Odpoledne nás čekal pokaždé jiný program. Volný čas jsme věnovali hlavně turistice – vzhledem tomu, že naše stanoviště bylo obklopeno horami. Obešli jsme několik turistických okruhů Krkonoš a samozřejmě dobyli Sněžku! Večerní zábavou v posledním týdnu bylo vzájemné představování si našich národních kuchyní. Nejvíce se předvedli kluci z Litvy, kteří připravili dokonce tři hlavní jídla a dezert!

Nikdy bych neřekla, že za pár dní získám tolik přátel a ještě poznám jinou kulturu a zvyky. Všem vřele doporučuji alespoň jednou za život vyjet na workcamp – vždyť nelze nic ztratit. Naopak si odvezete mnoho zkušeností.

HM 4HM 6

Vilena Taraskina