Maraton psaní dopisů: pomozte nespravedlivě vězněným

Na Maraton psaní dopisů nepotřebujete běžecké boty, stačí jen tužka a kus papíru. Napište dopis a pomozte tak lidem, kteří jsou nespravedlivě pronásledováni nebo vězněni.

Co je Maraton psaní dopisů?

Mezinárodní akce Maraton psaní dopisů se pravidelně koná každý prosinec pod záštitou dobrovolnické organizace Amnesty International. Amnesty International dlouhodobě bojuje proti bezpráví a nesvobodě, stejný cíl si klade i v rámci Maratonu.

Napsáním dopisu můžete pomoci nespravedlivě vězněným nebo pronásledovaným. Sámi si na stránkách Amnesty vyberete, komu chcete pomoct. Můžete například vyjádřit podporu kolumbijské farmářce Jani, která bojuje za ochranu amazonského pralesa, nebo Germainovi z Burundi, jemuž hrozí 32 let vězení kvůli boji proti trestu smrti. A dopisů můžete samozřejmě napsat i více.

Ilustrační fotografie.
Autor: Amnesty International
Zdroj: Amnesty.cz

Komu vlastně budete dopis adresovat?

Dopisy jsou posílány příslušným orgánům daných zemí, ať už se jedná o vlády nebo o prezidenty. Dopis tak do rukou dostanou lidé se skutečnou mocí, jež můžou situaci změnit.

Opravdu může Maraton psaní dopisů něco změnit?

Ano! Váš dopis totiž nebude jediný. Maraton psaní dopisů je celosvětová akce, během níž jsou odeslány miliony vzkazů ve stejnou dobu, během prosince. Příslušné orgány se pak pod silným tlakem veřejnosti mnohdy podvolí a dohlédnou na spravedlivé propuštění vězně. U více než třetiny ze všech případů, na nichž Amnesty pracuje, dokáže prosadit změnu.

Ale co mám do dopisu napsat?

Žádné obavy, pokud se zaregistrujete na stránkách Amnesty, můžete si stáhnout vzorové dopisy. Můžete ale i popustit uzdu své fantazie a napsat vzkaz podle svého. Najdete zde i adresy, kam máte dopis odeslat. Jediné, za co musíte zaplatit, je známka. Dopis můžete napsat sámi individuálně nebo se připojit k jedné z online akcí na dálku, které se pořádají napříč celou republikou. Jaké hromadné dopisové akce se pořádají taktéž najdete na stejných webových stránkách.

Věnujte pár minut lidským právům! Každý dopis se počítá.

Zdroj: https://maraton.amnesty.cz/