Úžasný magisterský program v oboru rozvoje

Přemýšlíte, co po studiu bakalářského oboru? Láká vás další magistr anebo se chcete po delší době vrátit do školy? Chcete studovat něco co má smysl, co je zadarmo nebo alespoň levné a k tomu s možností studia na čtyřech kontinentech?

MADM (Master of Arts in Development Management) je tedy program právě pro vás. Tento program byl vytvořen speciálně pro obor Managementu Rozvoje ve spolupráci s výzkumným institutem německé Ruhr University of Bochum a Western Cape University v Jihoafrické Republice.

Foto: Alena Machálková

Co je na tomto programu tak zvláštního?

Program MADM se otevírá pouze každé dva roky (termín přihlášek je prosinec – leden!) a třída, která se průměrně skládá ze 30-40 žáků je zastoupená téměř stejným počtem rozličných zemí. Loni se přihlásilo přes 1000 lidí. Třída je dále rozdělená na dvě skupiny, jedna skupina studuje program v Německu a druhá v Kapském Městě. Rozvrh je stejný v obou skupinách, jediný rozdíl je, že Kapské Město začíná už v Květnu a Německo až v září.

Program trvá 18 měsíců, z toho strávíte tři měsíce na stáži ve vámi vybrané zemi (defaultně je stáž zařízená programem v Německu, ale vždy si můžete stáž najít kdekoliv jinde), další tři až čtyři měsíce strávíte v rozvojové zemi, opět vašeho výběru, ale hlavně v terénu výzkumem a sběrem potřebných dat k vaší magisterské závěrečné práci.

Pak je na vás jestli chcete strávit zbytek programu v nejkrásnějším městě na světě – Kapském Městě a nebo chcete program vystudovat v Německu. Tak jako tak v rámci ‚letní školy‘ která je součástí programu hned dvakrát navštívíte obě místa. Ti, co se rozhodnou program vystudovat v Kapském Městě stráví v Německu dohromady dva měsíce – jeden v rámci letní školy a jeden se svým mentorem při psaní závěrečné práce.

Financování

Tento program je silně dotován Německým parlamentem a fondem pro rozvoj. 80% studentů je na plném stipendiu. Studentům bez stipendia program stále hradí letenky do a z Kapského Města a pokaždé když je třeba letět do Německa, na stáž nebo výzkum v rámci programu. Dále program studentům pomáhá částkou 500 EUR na každý měsíc, který studenti ze skupiny v Kapském Městě stráví v Německu nebo na stáži v jiné zemi.

Mimo to je možnost během programu zažádat o příspěvek na dobu, kterou strávíte v terénu sběrem dat. Studenti bez stipendia ovšem musí zaplatit poplatek 500 EUR za semestr (tedy dohromady 1500 EUR). Ti, kteří ale umějí počítat, si rychle spočítají, že univerzita vám dá minimálně 2500 EUR kapesné a tak by to neměl být problém.

Náklady na život v Kapském Městě jsou pro ty, co nutně neutrácejí za blbosti, srovnatelné s Českem, popřípadě s Prahou.

Archiv Alena Machálková

Profil uchazeče

Naše třída se skládá z lidí různého věku i zkušeností. Mám spolužáky, kteří už mají malé děti a i takové, kteří měli v průběhu programu svatbu. Někteří spolužáci studovali jazyky, jiní zeměpis, někteří jsou inženýři technických oborů a jiní zase mistři finančnictví. Největší důraz se klade na zkušenosti a volnočasovou aktivitu. Ať už jste dobrovolníky v místním domově seniorů nebo jste odjeli na pár týdnů do Afriky – vše se počítá. Hlavní je, že vaše aktivity dokazují váš zájem v rozvojovou tématiku. Čím více zkušeností se zahraničím a to hlavně rozvojovými zeměmi tím lépe.

Vlastní zkušenost

Co se týče diversity, v Kapském Městě je nás osm a v německé skupině je 26 studentů. Dohromady jsme spolu strávili dva měsíce a spolužáky mám z 20 různých zemí, a to třeba Etiopie, Palestiny, Sýrie, Nigérie, Ghany, Peru, Brazílie, Thajska, Indonésie či Kolumbie. Jediné takzvaně vyspělé neboli západní země, které jsou zastoupeny, jsou Německo a Česko. Jako Češka jsem jediná :).

Já jsem se rozhodla studovat program v Kapském Městě. Ke dnešnímu dni jsem navštívila asi 60 států a Cape Town je rozhodně mé nejoblíbenější město. Stáž jsem si našla na svém milovaném ostrově Tchajwan, kde jsem se ráda vrátila a tentokrát tam strávila úžasné tři měsíce. No a výzkum jsem se rozhodla absolvovat v dokonalé a hornaté Bolívii. S letní školou v Německu (kam se po dokončení svého výzkumu budu vracet) mohu klidně říci, že jsem svůj Magistr odstudovala na čtyřech kontinentech.

Pro více informací navštivte webové stránky development-research.org