LowCost Race: Kolem Evropy za deset dní

Jací jste cestovatelé? Máte raději pohodu s cestovkou, nebo nedáte dopustit na pořádně punkovou lowcost dovolenou? Miky, zakladatel LowCost Race, má k tomuto tématu rozhodně co říci!

Zbývají zhruba dva týdny do konce přihlašování na LowCost Race, se kterým začal před pár lety Michael Miky Škoda.

Jak plyne z názvu, podstatou závodu je projet v 10 dnech co nejvíce checkpointů za co nejméně peněz. Minule se mezi checkpointy objevila místa jako Vítězný oblouk v Paříži, Preikestolen v norských Fjordech, Lago di Garda v Itálii, Braniborská brána v Berlíně, Grossglockner (nejvyšší hora Rakouska), Olymp, Budapešť, mimo jiné nejvyšší budova v Praze. Jedná se o model závodu lehce podobný tomu, jaký pořádá Red Bull,  ale s jedním podstatným rozdílem: Miky projekt vybudoval sám a doslova z ničeho. Přečtěte si, co nám o projektu prozradil.

V únoru 2014 jsme vyrazili na trek do hor a šel s náma i Němi, kluk z Pardubic. Byli jsme přihlášení do soutěže Can you make it od Red Bullu. Geniální závod po Evropě, kde jediný platidlo byly ty jejich okřídlený pitíčka. Než jsme tehdy v únoru vyrazili, řekli nám, že přes všechnu snahu nás do soutěže neberou. Ze 104 českých přihlášených týmů prý chtějí jenom 2.

Vždycky mě bavilo něco organizovat. A udělat závod nemůže bejt tak těžký, ne? Sepsal jsem si, co se mi na “originálu” nelíbilo a vymyslel to jako challenge pro pár kamarádů. “Jak se to bude jmenovat?”, ptal se Němi. “Mělo by to znít světově, takže anglicky. Bude to lowcost a bude to závod. Co LowCost Race?”
– Miky, zakladatel závodu

lcrvelkyvetsipismo

Miky, kdo stojí za projektem? Vedla tě k jeho založení osobní zkušenost? Jak jsi se dostal k lowlost cestování?

Je nás pět. Lidi postupně přicházeli s tím, že je projekt super a že chtějí pomoct, takže ten vývoj je hodně přirozený. Jak jsem se k LowCost cestování dostal? Vyrostl jsem v Pardubicích, což je takový důlek bez kopce, a tak jsem odmalička snil o výletech do hor. Začal jsem si to plnit a krom alpských expedic jsme s kamarády podnikali přechody nižších pohoří všude po Evropě. Poznával jsem místní lidi a chtěl se k nim dostat blíž, prožít cizí kulturu. Často to znamená nemávat hned penězi, ale spíš někoho rozesmát, nabídnout pomocnou ruku, zajímat se. Pochopil jsem, že životní zkušenosti z takového zážitku a jeho nezaměnitelnost se nedají srovnat s tím, co za nás připraví cestovka.

Co vedlo k založení podobné akce? Co tomu předcházelo a s jakými problémy jste se potkávali?

Inspiroval mě jeden závod od Red Bullu před 2 lety. Řekl jsem si, že bych ho trochu předělal a přišlo mi to prostě jako dobrý nápad, jak ostatním ukázat kreativní cestování místo toho konzumního, které dneska na trhu slušně vede. První dva ročníky jsem připravil sám víceméně pro kamarády. Naštěstí nic nestálo v cestě a naopak nám lidi i firmy čím dál víc nabízejí podporu. A tak jediné, co nás limituje, jsou finance na propagaci a čas, který nad tím můžeme strávit.

Autor: Petra Voráčková, Restless Child Travel Blog
Autor: Petra Voráčková, Restless Child Travel Blog

Můžete nám popsat, jak projekt funguje? Kdo se do něj může zapojit a o co tam jde?

Je to závod s cílem za 10 dní ve 2 lidech projet co nejvíc míst za co nejmíň peněz. Účastníci se teprv 3 dny před závodem dozví 25 checkpointů rozmístěných po Evropě. Kolik z nich zvládnou projet je na nich, takže závod nemá danou trasu. Letos poprvé může veřejnost sledovat zážitky týmů na sociálních sítích . Zapojit se tak může úplně kdokoliv, kdo nám do 30.6. pošle video, kde ukáže, že na to má. Všechny další detaily a nějaká sranda navíc jsou na www.lowcostrace.com a Facebooku LowCost Race.

To zní super. Jaké jsou ohlasy na vaši akci?

Naprosto nečekané! Jak jsem říkal, lidi i firmy nám jdou naproti s pomocí, obsah se šíří organicky sám mezi lidmi. Letos jsme začali pořádat kurzy a workshopy o LowCost cestování včetně tipů na levné letenky a ubytování, což oslovilo bez placené reklamy už okolo 700 tisíc lidí. Hrozně rád bych napsal, že jsme kontroverzní a reakce podle toho vypadají, ale je to unikátní a lidi to opravdu vítají.

Máte nějaké vtipné příhody ze závodu?

Jasný, vítězka LCR je shodou okolností bloggerka, která s kamarádkou Johankou během závodu projela 7 zemí. Dokonce si po cestě přivydělaly s ukulele v ruce, takže celková útrata byla jenom 1 eurocent. Další tým stopl asi padesátiletou paní, která nechtěla uvěřit, že plánují spát ve stanu, tak je ubytovala ve svojí vile a další den je odvezla 100 km jejich plánovaných směrem, nebo jeden tým vyhrál v Amsterdamu náhodou na ulici neomezenou vlakovou jízdenku po Nizozemí, díky které ulovili jeden checkpoint navíc.
Vodopád Boka, Slovinsko
Vodopád Boka, Slovinsko

Co plánujete do budoucna s projektem?

Chceme učit lidi cestovat podle našeho motta “prožít nejvíc za co nejmíň”. Na druhou stranu bojujeme proti pověsti Čechů v zahraničí, že si nejsme ochotní zaplatit ani za sprchu a vše obcházíme. Okrádáme se o kus toho všeho, když si přivážíme svoje paštiky, místo abychom za skoro stejnou cenu nakoupili a ochutnali místní jídlo. V LowCost Race je nízkonákladovost jenom výhoda, ale to hlavní je kreativita, jak dokázat odměnit, když nám někdo něco daruje (jídlo, ubytování, dopravu). Pokud si něco odpracujeme, i když jen řidiči děláme dobrou společnost na jinak rutinní cestě, mnohem spíš poznáme cizí kraje než když vše předem zaplatíme cestovce a naučíme se jen “Dobrý den” a “Nashledanou”. V příštím roce rozhodně bude víc kurzů, zahraniční účast v LowCost Race a rýsujou se nám rovnou dva koncepty nových závodů.

…myslíte, že na to máte? Přihlaste se do 30.6.2016 na závod, nebo to vše alespoň sledujte na FB LowCost Race!

Více informací naleznete na webovkách!

Zdroj: Miky Skoda, LowCost Race