Hledáte zkušenosti s úplně jiným rozměrem? Vyjeďte v létě na workcamp!

Za okny ještě stále řádí zima, ale vy už plánujete, kam vyrazíte během letních prázdnin? Tuctová dovolená ani nezáživná brigáda vás nelákají? Chcete si odpočinout od sezení za počítačem a věnovat svůj čas smysluplné manuální práci? Lákají vás výzvy všeho druhu? Jestli chcete vyrazit do zahraničí, poznat partu skvělých lidí, procvičit si cizí jazyky a pomoci tam, kde je to potřeba, pak workcamp je přesně to, co hledáte.

 Workcamp je životní zážitek, který má nevyčíslitelnou hodnotu,”  řekl Jan, účastník jednoho z projektů v Rusku. A je to tak! Po pár týdnech v zahraničí budete odjíždět s nevšedními vzpomínkami, spoustou nových přátel a pocitem dobře odvedené práce. Jde zkrátka o zkušenost, která dá vašemu životu úplně nový rozměr.

Zdroj: tamjdem.cz

O co tedy jde?

Každý rok neziskové organizace po celém světě organizují stovky tzv. workcampů, pro které hledají dobrovolníky. Tyto projekty trvají obvykle jeden až tři týdny a sejde se na nich parta mladých lidí z celého světa.  Společně pak pracují na různých projektech, v závislosti na tématu workcampu. Můžete si tak vybrat, jestli budete pomáhat třeba s rekonstrukcí tisíc let starého hradu, organizací hudebního festivalu nebo záchranou velryb v ohrožených oblastech.

Součástí workcampu není jen práce, ale také poznávání místní kultury a kultury ostatních dobrovolníků. Není proto divu, že každý Čech vyráží na workcamp s receptem na bramboráky v kapse. Ve volném čase je pro dobrovolníky naplánovaná spousta aktivit, od neobvyklých sportů a her, až po výlety v okolí, v rámci nichž se dostanete na nespočet zajímavých míst, a poznáte tak danou zemi očima místních.

Tohle vám zkrátka žádná cestovka nedá

 Díky práci na festivalu jsem poznala město a místní komunitu úplně jinak, než kdybych město navštívila jako „obyčejná turistka“ a jsem za to velmi vděčná. Určitě se na festival v budoucnu chystám znovu, ať už v rámci workcampu nebo na vlastní pěst,“ říká o své zkušenosti Karolína.

Díky workcampům můžete procestovat polovinu světa. Záleží jen na vás, jestli raději pojedete do francouzských Alp, na pláž do Španělska nebo rušné metropole na Islandu. Pokud vás více lákají vzdálenější země, můžete vyrazit například do Austrálie, Japonska či USA.

Hlavní sezónou pro workcampy je období letních prázdnin, ale nenechte se zmýlit – přihlašování vrcholí několik měsíců předem, a to v únoru a březnu, kdy jsou šance na přijetí největší. Do zahraničí se můžete vydat od 18 let, ale na mezinárodním workcampu v České reublice se zapojíte už od 15. Platíte poplatek za přihlášku, vlastní cestovní pojištění a dopravu na projekt a zpět.

Jak se přihlásit

Neváhejte a přihlaste se už dnes! Workcampy se rychle plní.  V Tamjdemu vám s celým procesem pomůžou a pokud vše půjde bez problémů, budete do týdne až dvou vědět, jestli opravdu jedete a budete moct začít plánovat své nezapomenutelné léto.

V případě zájmu nebo dotazů se neváhejte obrátit na outgoing@tamjdem.cz.

Tamjdem, o.p.s. propojuje veřejnost a neziskovky v ČR i ve světě. Pořádá víkendové dobrovolnické expedice do českých organizací, až dvoutýdenní mezinárodní projekty (tzv. workcampy) v ČR a na podobné akce vysílá dobrovolníky do celého světa. Tamjdem je příležitost osobně se zapojit do smysluplné práce různorodých neziskovek, setkávat se zajímavými lidmi, cestovat na nová místa, posouvat vlastní hranice.

Zdroj: Tamjdem