Kypr – ostrov na pomezí Evropy a Asie

Kypr svými přírodními krásami každoročně láká turisty z celého světa. Tyrkysové čisté moře ve spojení s historickými památkami z dob řecké a osmanské nadvlády působí jako magnet na nejednoho cestovatele.

S cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst?

Pokud máte rádi pohodlí a nechce se vám nic zařizovat, využijte některý z last minute zájezdů cestovních kanceláří. Levné pobyty můžete vyhledávat zde. Nebojte se vycestovat i na vlastní pěst. Letenky a ubytování si tak budete zařizovat sami. Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod.

Kde a za kolik koupit letenky?

Kypr je typickým příkladem destinace, kam lze velice levně vycestovat především na last minute s cestovní kanceláří. Pokud však volíte cestu na vlastní pěst, můžete se za přijatelnou sumu dostat na Kypr z nedalekých polských a německých letišť. Letiště v Larnace je využívané nízkonákladovým Wizzairem, který odsud provozuje přímé lety do Katovic a Varšavy. Zpáteční letenku na začátku sezony přitom můžete pořídit i pod 3000 Kč. Zhruba o 20% dráže pak vycházejí lety s EasyJetem z Berlína. Lety z Prahy obsluhuje řecký Aegean s pohodlnými přestupy v Athénách. Ceny za odlety z Prahy na začátku léta začínají na 4000 Kč, výjimkou však nejsou ani promo akce. Pro sledování levných letenek na Kypr můžete použít vyhledávač Levnocestování.cz

Foto: Levnocestovani.cz

Kolik stojí ubytování?

Pobřeží Kypru je plné hotelů a apartmánových domů, naopak hostely na Kypru téměř nenajdete. Ceny za ubytování jsou poměrně přívětivé, apartmán pro dva se na začátku sezony dá sehnat i za 700 Kč na noc. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na www.booking.com. Ještě lepší ceny můžete sehnat od soukromníků, kteří pronajímají pokoje či celé apartmány na Airbnb. S tímto odkazem se o službě dozvíte více a navíc získáte slevu na ubytování.

Doprava na Kypru

Veřejná doprava v Kyperské republice funguje spíše ve větších městech a navíc ne příliš spolehlivě. Většina autobusových linek totiž končí provoz již po šesté hodině večerní, o víkendech je pak problém s dopravou během celého odpoledne. Na severu je poté autobusová doprava podstatně hustší a z Lefkosie se tak dostanete pohodlně do všech turisticky atraktivních oblastí za ceny do 7€. Celý ostrov nejlépe poznáte, pokud si zajistíte automobil v tamní půjčovně. Ceny sice začínají na 35€ na den, pokud však chcete za rozumnou dobu procestovat co největší plochu, vyplatí se to. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku www.rentalcars.com.

Počasí na Kypru

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Kypru je období červen – září. Teploty se pohybují kolem 25°C a moře je příjemně teplé.

Co na Kypru dělat?

Kypr je skvělou destinací jak pro plážové povaleče, tak i pro sportovní nadšence. V hledáčku by určitě nemělo chybět město Famagusta, přístav Larnaca a hlavní město Nikósie. Užitečný vám může být i odkaz na průvodce destinací.

Foto: Levnocestovani.cz

 Pokud máte zakoupené letenky i ubytování, na jídlo a ostatní věci vám postačí 20 – 30€/den. Zapůjčení automobilu Vás na týden vyjde cca od 200€. Ceny lze stáhnout nákupem jídla v supermarketech a vařením si. Ušetřit se dá i na ubytování např. skrze AirBnb.

Placená inzerce: Levnocestovani.cz