Objevte Jižní Ameriku z druhé strany – krásy Patagonie

Když se řekne Jižní Amerika, většina lidí si představí Machu Picchu a Amazonskou džungli. Ovšem tento obrovský kontinent může nabídnout mnohem více. Jak jej procestovat levně a jinak vám poradí Alena.

Archiv Alena Machálková

Stopování

Do Jižní Ameriky jsem jela kvůli výzkumu, který absolvuji v Bolívii. Jelikož nejlevnější letenky z Evropy do Jižní Ameriky jsou z Madridu do Santiaga v Chile a zároveň nedokážu navštívit kontinent, aniž bych si v něm nezkusila zastopovat, po příletu do Santiaga jsem si s kamarádem stoupla k cestě vedoucí na jih a začala stopovat.

Chile je stát ekonomicky velmi podobný česku a velkoměsta nemají moc co nabídnout. Nicméně hranici tvoří pohoří Andy a tyto krásné vysoké hory, plné aktivních sopek stojí za návštěvu. Na jihu Chile můžete navštívit třeba ostrov Chiloe, kde najdete tučňáky, barevné baráčky stojící na vodě nebo velmi tradiční a klidný způsob života.

Archiv Alena Machálková

Ledová zima

Patagonie je území Jižní Ameriky, které se nachází na nejjižnější části kontinentu v Chile a Argentině – tedy na opačném konci než je již zmíněné Machu Picchu a Amazon. Tato téměř neobydlená oblast s malinkými vesničkami se skládá z tisíce ostrovů, sopek, kopců a jezer.

Poté, co jsme si stopli auto, které nás ve svém nákladním prostoru převezlo přes jedny z nejvyšších hor a zároveň hranice do Argentiny, nás čekala jedna z nejopuštěnějších oblastí Jižní Ameriky. Patagonie je v zimě (naše léto) téměř nedostupná. Teploty mohou spadnout až k -10°C a sněhové bouře tak mohou uvěznit vesničany na dny i týdny bez přístupu zvenčí. Bez plánu, informací a bez mapy jsme si to s kamarádem střihli přímo na jih. Nepřipravenost se vyplácí a tak se nám během těch 4000km podařilo spát třeba v mrazáku nákladního auta, kde bylo tepleji než venku, na koňské farmě nebo v tělocvičně jedné střední školy.

Ledovce

Ledovec Perito Moreno a skály Fitz Roy jsou místa, které se určitě nesmí vynechat při návštěvě tohoto konce světa. Je dobré ale vědět, že ve městě Perito Moreno byste stejnojmenný ledovec hledali velmi těžce. Ten se totiž nachází v 600 km vzdáleném městě El Calafate a my, nepřipravení stopaři se to dozvěděli až ve městě. Stejné je to i s Fitz Roy, které se ve skutečnosti nachází ve městě El Chalten (a ne ve městě Fitz Roy, jak by se mohlo zdát).

Archiv Alena Machálková

K ledovci jezdí denně v 9 ráno místní autobusy, které vás počkají celý den na parkovišti národního parku a večer vás odvezou zpět. Přes léto můžete i stopovat, jelikož v sezóně zde jezdí mnoho lidí vlastním autem. Celodenní výlet s autobusem i vstupným vás vyjde na 50EUR. Není to nejlevnější, ale ten obrovský stále rostoucí ledovec za to určitě stojí.

Fitz Roy je uskupení skal, na kterém si můžete vyzkoušet své horolezecké schopnosti nebo si můžete jen zajít na několika hodinovou či několika denní procházku. Vstupné není žádné, záleží na vás jak jste dobrodružní a jestli potřebujete průvodce či zapůjčení nějakého vybavení. El Chalten je malinká vesnička plná restaurací, cestovních agentur a hotelů, která je liduprázdná v zimě, ale plná turistů v hlavní sezóně.

Jih Argentiny nabízí stovky různých treků a výletů, jejich dostupnost v zimě ale záleží na vaší ochotě strpět zimu a vaši výbavě. V zimě máte možnost procestovat tuto oblast za mimo-sezónní ceny a bez turistů, ale pokud nechcete strávit noc v mrazáku, vyplatí se být informovaný.