Kdy začít s četbou k maturitě? Co nejdřív!

Letošní maturity už jsou pomalu za námi. Pokud jste ovšem studenti středních škol a tato zkouška vás čeká ať už příští nebo přespříští rok, zpozorněte! Kdy začít číst na maturitu? To je otázka… samozřejmě, že co nejdřív. Kdy je ale ‚co nejdřív‘? Nic se nesmí přehánět. Ještě by se to zapomnělo. V tomto článku přináší redaktorka Eliška  budoucím maturantům  pár stručných tipů, jak na knihy k maturitě.

Kdy začít?

Jak už jsem psala v úvodu a jak vám každý řekne, začít se musí co nejdřív. Je ale nesmysl se zatěžovat touto otázkou déle než dva roky před maturitou. Rok před zkouškou, zdá se mi tak optimální, zvláště pokud si nevěříte, že dokážete přečíst a naučit se na dvacet knížek během pár týdnů. Dříve stejně nemáte hotový kompletní seznam, který dáte učiteli, mnohdy ani nevíte, jaké knihy budete mít na výběr.

Co se samotného výběru týče, už v minulém článku o poezii k maturitě jsem předesílala, že tento krok je docela klíčový a nevyplatí se ho podceňovat. Vybrat si dvacet z množství obvykle kolem sto šedesáti není něco, co máte hotové za pět minut. Ne snad, že byste si bezpodmínečně museli najít a přečíst popis každého z nich (i když to neuškodí). Jen to chce trochu představu a hlavně přehled. Takže – vyplatí se dávat pozor v posledních ročnících hodin českého jazyka.

Rozbor díla

To je ta druhá část přípravy na ústní maturitu, z vlastní zkušenosti ta nemilejší. Po nezapomenutelném literárním zážitku z četby kvalitního, učiteli vybraného a pro život dle jejich názoru stěžejního díla se totiž dílem musíte prokousat znovu a udělat si zápisky. Vaše budoucí já, které bude mít během ‚svaťáku‘ pocit, že všechno úspěšně zapomnělo, vám bude určitě vděčné.

A protože určování literárních druhů a žánrů se může (nejen kolem jedenácté večer) ukázat jako ošidné, buďte prozíraví a nebraňte se pomoci ze stránek internetu (jako třeba milujemecestinu.cz nebo rozbor-dila.cz). I když samozřejmě také všeho s mírou. Přeci jen se může objevit nějaká nepřesnost, kvůli které byste mohli upadnout v podezření ze strany zkoušející komise, že jste knihu třeba nečetli.

Zdroj obrázku: pixabay.com

 

Přečtěte to

Začněte s četbou tak brzy, abyste všech dvacet děl přečetli nebo aspoň přelouskali tak, abyste o něm měli co říct, až si ho vytáhnete. Protože všichni to známe a víme, jak to chodí – podle neomylného zákonu schválnosti si takovou knihu právě vytáhnete.

Takže – začít tak kolem letních prázdnin před maturitním ročníkem je tak akorát. Nechci nikoho podceňovat, ale navzdory všem vysokým očekáváním stejně přečtete v létě tak maximálně dvě knihy. V prvním pololetí, kdy si řeknete, že byste to neměli nechávat na poslední chvíli, stejně, jako ostatní maturitní předměty, vás učitelé uvědomí, že nemáte jen čtyři předměty, a navíc budete řešit podobné důležitosti jako maturitní ples nebo následující studium.

Ale jakkoliv se v období dvou měsíců k maturitě bude vidina dvaceti přečtených knih zdát nedosažitelná, s příslibem čtyřměsíčního léta si připravte ke každému dílu aspoň nezbytné minimum.

Docela lifehack, který si také najde uplatnění, vyžaduje trošku váš výzkum. Jedná se zkrátka o to, jestli se vám knihy čtou lépe v ‘knižním’ vydání (tedy tištěné) nebo třeba ve čtečce či na podsvícené obrazovce počítače, mobilu, tabletu… Osobně mám nejradši tištěnou formu, i když jejich dostupnost nemusí být tak dobrá, jak bychom všichni potřebovali. Třeba kvůli víkendům, prázdninám, státním svátkům, kdy je knihovna zavřená, a ta vaše soukromá považuje vámi žádané dílo za nedostatkové zboží, člověk prostě někdy musí vděčně sáhnout po koupené pdf verzi (nebudeme podporovat pirátství). A poslední rada: ačkoli jsem celkem knihomil a knihomol – audioknihy či autentické filmové adaptace taky můžou udělat svou službu.

A závěrem…

S výběrem těch nejkratších knih by mohl trochu pomoct článek o nejkratších knihách nejen k maturitě.  A teď už jen hodně štěstí a dobré čtení 🙂

Autorkou tohoto článku je Eliška Daňková, která spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen k tématu irské kávy najdete na jejich webu MyImage.cz