Kdy začít s četbou k maturitě? Co nejdřív!

Letošní maturity už jsou pomalu za námi. Pokud jsi ovšem studentem/studentkou střední školy a tato zkouška tě čeká ať už příští nebo přespříští rok, zpozorni! Kdy začít číst na maturitu? To je otázka… samozřejmě, že co nejdřív. Kdy ale je „co nejdřív“? Nic se nesmí přehánět. Ještě by se to zapomnělo. V tomto článku přináší redaktorka Eliška budoucím maturantům pár stručných tipů, jak na knihy k maturitě.

Kdy začít číst k maturitě?

Jak už jsem psala v úvodu a jak ti každý řekne, začít se musí co nejdřív. Je ale nesmysl se zatěžovat touto otázkou déle než dva roky před maturitou. Rok před zkouškou se proto zdá optimální, zvláště pokud si nevěříš, že dokážeš přečíst a naučit se na dvacet knížek během pár týdnů. Dříve stejně nemáš hotový kompletní seznam, který dáš učiteli, mnohdy ani nevíš, jaké knihy budeš mít na výběr.

Co se samotného výběru týče, už v minulém článku o poezii k maturitě jsem předesílala, že tento krok je docela klíčový a nevyplatí se ho podceňovat. Vybrat si dvacet titulů z množství obvykle kolem sto šedesáti není něco, co máš hotové za pět minut. Ne snad, že bys si bezpodmínečně musel/a najít a přečíst popis každého z nich (i když to neuškodí). Jen to chce trochu představu a hlavně přehled. Takže – vyplatí se dávat pozor v posledních ročnících hodin českého jazyka.

Rozbor díla

To je ta druhá část přípravy na ústní maturitu, z vlastní zkušenosti ta nemilejší. Po nezapomenutelném literárním zážitku z četby kvalitního, učiteli vybraného a pro život dle jejich názoru stěžejního díla, se totiž dílem musíš prokousat znovu a udělat si zápisky. Tvoje budoucí já, které bude mít během „svaťáku“ pocit, že všechno úspěšně zapomnělo, ti bude určitě vděčné.

A protože určování literárních druhů a žánrů se může (nejen kolem jedenácté večer) ukázat jako ošidné, buď prozíravý/á a nebraň se pomoci ze stránek internetu (jako třeba milujemecestinu.cz nebo rozbor-dila.cz). I když samozřejmě také všeho s mírou. Přeci jen se může objevit nějaká nepřesnost, kvůli které bys mohl/a upadnout v podezření ze strany zkoušející komise, že jsi knihu třeba nečetl/a.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Přečti to

Začni s četbou brzy, abys všech dvacet děl přečetla nebo aspoň přelouskala tak, abys o něm měl/a co říct. Protože všichni to známe a víme, jak to chodí – podle neomylného zákonu schválnosti si právě knihu, kterou jsi zanedbal/a, vytáhneš.

Takže – začít kolem letních prázdnin před maturitním ročníkem je tak akorát. Nechci nikoho podceňovat, ale navzdory všem vysokým očekáváním stejně přečteš v létě tak maximálně dvě knihy. V prvním pololetí si řekneš, že bys to neměl/a nechávat na poslední chvíli, stejně jako ostatní maturitní předměty. Ale do toho ti učitelé připomenou, že ve škole ještě nemáš jen ony čtyři maturitní předměty, a navíc budeš řešit podobné důležitosti jako maturitní ples nebo následující studium.

Jakkoliv se v období dvou měsíců k maturitě bude vidina dvaceti přečtených knih zdát nedosažitelná, s příslibem čtyřměsíčního léta si připrav ke každému dílu aspoň nezbytné minimum.

Lifehack, který si také najde uplatnění, vyžaduje trošku tvůj výzkum. Jedná se zkrátka o to, jestli se ti knihy čtou lépe v „knižním“ vydání (tedy tištěné) nebo třeba ve čtečce či na podsvícené obrazovce počítače, mobilu, tabletu… Osobně mám nejradši tištěnou formu, i když jejich dostupnost nemusí být tak dobrá, jak bychom všichni potřebovali. Třeba kvůli víkendům, prázdninám, státním svátkům, kdy je knihovna zavřená, a tvoje soukromá považuje ono tebou žádané dílo za nedostatkové zboží – člověk prostě někdy musí vděčně sáhnout po koupené pdf verzi (nebudeme podporovat pirátství). A poslední rada: ačkoli jsem celkem knihomil a knihomol – audioknihy či autentické filmové adaptace taky můžou udělat svou službu.

A závěrem…

S výběrem těch nejkratších knih by rozhodně mohl pomoct také článek o nejkratších knihách (nejen) k maturitě.  A teď už jen hodně štěstí a dobré čtení! 🙂

Autorkou tohoto článku je Eliška Daňková, která spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen k tématu irské kávy najdete na jejich webu MyImage.cz