Kdopak by se Švédska bál?

Ahoj! Jsem Vendy a začátkem léta jsem se rozhodla odjet na dobrovolnictví do Švédska. I když dobu trvání projektu představovaly čtyři měsíce, rozhodně mě to neomezilo v nabytí spoustu nových zkušeností, setkání s lidmi z různých koutů světa, a hlavně, nebyla nouze o příležitosti si to užít. A tak rovnou zapomeň na mylné tvrzení, že čas omezuje zážitky!

Náplň pobytu ve Švédsku

Bydlela jsem na odlehlé farmě na jihu Švédska spolu s další desítkou lidí. Cílem bylo rozvíjet principy, které byly na farmě ujednány již několik let nazpět – rozšiřovat povědomí a vědomosti o zemědělské udržitelnosti, životní soběstačnosti, globálních výzvách a navrácení se k jednoduchému způsobu života.

Žít v malé komunitě s lidmi se srdcem na správném místě mě ovlivnilo více, než jsem si na začátku svého tripu myslela. Jen vykonávání každodenních servisů jako příprava vegetariánských/veganských jídel, starání se o zvířata, zahradničení a uchovávání potravin či plnění výzev objevujících se nečekaně při pobytu na farmě… Vlastně se jednalo o speciální, avšak zároveň přirozenou součást mého denního režimu.

Švédsko - Vendy na farmě
Zdroj: Archiv Vendy

Výzvy dne i noci

Život na farmě rozhodně není jen romantická představa mazlení se se zvířaty a poklidná sklizeň domácí zeleniny. Byla rána, kdy jsem se probudila a bylo těžké najít energii cokoliv začít. Při různých povětrnostních podmínkách a rychlých změnách počasí ve Scanii (tak se nazývá jižní oblast Švédska), se i sekání trávy stalo občas výzvou.
S nástupem podzimu se nedá přežít bez každodenního rozdělávání ohně v kamnech a jeho udržování. Všechny tyto aktivity však dávaly naprostý smysl a po jejich splnění jsme si mohli užívat vše to, co jsme za ten den vybudovali.

Nikdy jsem na nic nebyla sama. Sebemenší obtížnost se tak rázem stala pouze situací, která směřovala k navázání nových přátelství a prohloubení těch starých. Byl to navíc nejlepší způsob, jak se naučit něčemu novému a zvládat podobné situace v budoucnu.

Vendy a Švédsko
Zdroj: Archiv Vendy

Proč Švédsko?

Snad nejčastější otázka, kterou jsem slýchala při mém dobrovolnictví i po návratu do Česka. Před třemi lety, když jsem naposledy navštívila Švédsko, jsem si dala za cíl, že se tam vrátím. A tak při výběru místa projektu, na který se vydám, Švédsko představovalo ihned jasnou volbu. A na co se ve Švédsku můžeš těšit?

  • „Fika“. Snad nejfrekventovaněji používané slovo, které uslyšíš v ulicích. Ve zkratce to znamená pobídka k přestávce v podobě dobré kávy a sladkostí, která se opakuje v různých intervalech, třikrát až čtyřikrát za den. Odmítnutí tohoto společenského zvyku se vnímá jako nevhodné a divné. Nejoblíbenějším druhem sladkostí jsou skořicové rolky či bochánky, které rozhodně stojí za to vyzkoušet! Pro více informací mrkni sem.
  • Neomezenost pohybu. Když se rozhodneš vyrazit na neplánovou túru či delší výlet, nemusíš si moc lámat hlavu s přespáním. Pokud venku nemrzne, nebo nehrozí průtrže mračen, můžeš si ustlat téměř kdekoliv. Švédové jsou v tomto ohledu velmi tolerantní, a pokud si zrovna nehodláš ustlat na soukromé zahradě, rádi poradí, kde venku složit hlavu.
  • Příroda. Obecně řečeno, Švédsko patří mezi velmi čisté země a na odpadky v přírodě téměř nenarazíš. V některých oblastech můžeš jít hodiny a nepotkáš ani živáčka. Ranní koupel si tak můžeš dopřát v jezeře nebo řece, jelikož jsou ve valné většině ke koupání vhodné.
Švédsko
Zdroj: Archiv Vendy

Nádherná příroda a přátelští lidé

Země ti může nabídnout vše, co si jako milovník přírody můžeš přát – hory i rozlehlé pláně, tundry a písečné pláže. Stačí si jen vybrat lokalitu a vyrazit! Pokud jsi příznivcem pěší turistiky, v oblasti jižního Švédska rozhodně nevynechej scrollování touto stránkou.

Bez jakékoliv pomluvy českých společenských zvyků můžu ze své zkušenosti říct, že Švédové jsou velmi přátelští, avšak ne v jihoevropském smyslu. Při prvních setkáních si obecně drží odstup, ale při interakci jsou velmi milí a nápomocní. A jedna důležitá poznámka – v autech se netroubí! Jen zřídkakdy uslyšíš klaksony aut.

Vendy a Švédsko
Zdroj: Archiv Vendy

Švédsko a doprava

Definice švédské dopravy? Pohodlí při dopravě a internetová dostupnost. Kvalita veřejné dopravy se nedá srovnat s naší, tuzemskou. Vlaky i autobusy jsou moderní, čisté, s připojením k Wi-Fi, klimatizací, většinou i s možností připojení do sítě a malého světla na čtení. Až na výjimky si kupuješ jízdenky elektronicky a kdykoliv je můžeš aktivovat na svém telefonu. Pro cestování se hodí stáhnout si do mobilu aplikaci Skånetrafiken.

Ve většině hromadné dopravy je zdarma internetové připojení, které však narozdíl od našeho opravdu funguje! Na volné připojení k internetu narazíš v obydlené oblasti téměř všude, a tak data pro běžné užívání zařízení vůbec nepotřebuješ.

Vendy a Švédsko
Zdroj: Archiv Vendy

Sepsala jsem svůj subjektivní názor a osobní zkušenosti s pobytem ve Švédsku. A i když se při tvém budoucím výjezdu do této severské země nepřihodí kompletně totožné věci, jsem si jistá, že si Švédsko zamiluješ! Hlavně se neboj objevovat a bloudit!

O dalších zážitcích Vendy si můžeš počíst ještě v dalším článku na webu.