Kapské Město – co očekávat od konce Afriky?

Kapské Město – místo, kde najdete Stolovou horu, Mys Dobré Naděje i tučňáky, co se opalují na plážích. Jestli přemýšlíte o dovolené, možná právě toto město v Jihoafrické republice vás zaujme.

Kapské Město je na samém konci Afriky, je to druhé největší město Jihoafrické republiky s necelými 4 miliony obyvatel a jedno z nejvíce multikulturních měst na světě. Je to také jedno z nejnavštěvovanějších míst v Africe. V následujícím článku se můžete dozvědět více o nejznámějších turistických destinacích. Nutno podotknout, že kromě mnoha krás, které toto město nabízí, jsou to častokrát i ceny, které tak lákají turisty. Zkrátka, je to taková levnější Praha.

 

Simon’s Town a tučňáci

Už jste určitě viděli ty fotky s tučňáky, kteří si pobíhají po pláži nebo skáčou šipku do moře. Ano, to je Kapské Město. Zkrátka se zde zatoulaly stovky tučňáků z jižního pólu a už se jim nechce plavat zpátky. Tyto tučňáky najdete hlavně na plážích za Simon’s Town směrem k Mysu Dobré Naděje. Cesta vlakem je zde nejen levná, ale nabízí i krásný výhled na oceán.  Díky rezervaci, která na pláži na ochranu tučňáků byla zavedena, mají tučňáci alespoň nějakou ochranu před pózujícími turisty. Rezervace ale vede přímo až na pláž, kde po vyvýšeném dřevěném chodníku budete chodit jen pár centimetrů nad samotnými tučňáky. Pro šetřílky doporučuji neodbočovat k pokladně na lístky, ale pokračovat po chodníku za rezervací. Ten sice nevede až na pláž, ale i tam se občas pár tučňáků zatoulá.

Simon’s Town nabízí velké množství kavárniček a příjemných restaurací, které můžete využít při cestě k Mysu nebo od tučňáků.

 

Mys Dobré Naděje

Pro ty, co si pronajmou auto, je zde možnost navštívit konec kontinentu, tedy Mys Dobré Naděje. Ten sice není nejjižnějším bodem, jak se často lidé domnívají, ale přesto nabízí krásné scenérie i pocit dobytí toho konce světa.  Doprava zde je ovšem neexistující a jediné možnosti jsou pronájem auta, celodenní pronájem taxíku nebo si to došlapat na kole. Mys se nachází v národní rezervaci, proto se nevyhnete ani drobnému vstupnému.  Kromě typické fotografie u cedule oznamující vaši destinaci, budete mít také možnost 1-2 hodinové procházky na úplný konec. Ta se doporučuje jen těm v dobré fyzické kondici.

Hory

Stolová hora a také hora Lví hlavy jsou typickými symboly Kapského Města, které najdete na kdejaké fotografii. Tyto hory, tyčící se ve středu velkoměsta, by neměl nikdo minout. Pokud vás tlačí čas, tak doporučuji vyšlapat na Lví hlavu, kde procházka trvá necelou hodinku a půl, a na Stolovou horu můžete vyjet lanovkou. Ti, kteří mají hory rádi či mají více času,  mohou vyšlapat i tu horu Stolovou.  Hlavně doporučuji jít trasou India Venster Route, tato trasa začíná kousek od lanovky a provede vás okolo celé hory, přičemž na horu dorazíte z opačné strany. Trasa nabízí výhled nejen na Lví hlavu a Stolovou horu, ale také na Camps Bay a Kapské Město z druhé strany. Cesta vám ale může zabrat i 6 hodin s návratem, takže svačinky a dostatek vody s sebou! Jelikož se hory nacházejí v samotném centru města, je velice jednoduché se sem dostat. Na vrcholu Stolové hory je restaurace, kde můžete dobít baterky před cestou dolů.

 

Trhy

Trhy – něco co byste jako turisté neměli vynechat. Tímto nemám na mysli trhy se suvenýry, ale trhy s domácím, organickým jídlem od místních farmářů, kuchařů, kuchtíků i jedlíků. Jedním z nejznámějších je Biscuit Mill trh, který se pořádá každou sobotu v částí nazývané Woodstock. Dále existuje velmi podobný trh ve známé centrální části Water Front (Water Front Food Market) a v neposlední řadě je tady i Eastern Food Bazar, který se otvírá v odpoledních hodinách v centru a nabízí velmi levné jídlo z ‚Východu‘.

A mnohem víc…

Tímto samozřejmě seznam památek a zajímavých míst nekončí. Kapské Město nabízí mnoho zajímavých muzeí, zejména z historie, která je díky N. Mendelovi světově známá. Můžete se například vydat na ostrov, kde byl Mendela roky vězněn.

Mimo jiné Kapské Město nabízí řadu krásných pláží, kde se můžete naučit surfovat i potápět. Jednou z dalších vyhledávaných aktivit je možnost potápění se se žraloky. A pro ty, které nebere ani příroda, ani historie, je tady Century City, což je jedno z největších nákupních středisek na světě.

Transport

Jedna, možná jediná, nevýhoda tohoto krásného multikulturního velkoměsta je transport. Většina lidí zde má auta. Pokud jste místní nebo zde žijete delší dobu, tak si svou cestu do typických destinací vždy najdete i pomocí místních dopravních prostředků, ale pro turisty doporučuji pronájem auta popř. turistický autobus Hop-on Hop-off.

Jezdí zde vlaky, které jsou vždy opožděné nebo zrušené a připomínají spíše metro v New Yorku z hororových filmů. Další možností jsou taxi-busy, tedy malé dodávky, které jsou schopny nabrat až 20 pasažérů. Zastaví vám, kde chcete, a naberou vás taktéž všude. Bohužel u těchto dodávek musíte vždy vědět jejich trasy a ty nesou nikde napsané. Třetí možností jsou oficiální autobusy, Kapské Město má dvě autobusové firmy, MyCity jezdí po centru a dá se na ně spolehnout, bohužel platit můžete jen předem zakoupenou kartou (místní čipovka). Golden Arrow autobusy zase nejezdí po turistických destinacích. Červené turistické autobusy se tedy jeví jako nejlepší možnost přes den, večer je zde velmi populární a docela i levný všudy přítomný Uber.