Kam jdem? Tamjdem! aneb dobrovolnické víkendy trochu jinak

Akční dobrovolnické víkendy trochu jinak!

  • Chtěli byste jet na opravdový dvoutýdenní workcamp, ale nejdříve byste si raději omrkli, jak to na takové akci chodí?Máte chuť vyjet na víkendový miniworkcamp i během roku?
  • Chtěli byste lépe poznat české nevládní organizace a pomoci jim v jejich práci?
  • Rádi byste se jako dobrovolníci zapojili například do práce na opravách starých hradů, přípravě volnočasových aktivit s romskými dětmi nebo do ochrany přírody a podobně? S námi můžete vyzkoušet všechno.
  • Zajímalo by vás potkat dobrovolníky z Evropy, kteří přijeli na rok pracovat do Čech a chvilku mluvit anglicky, ale třeba i německy, francouzsky, turecky…?
  • Nevěříte, že práce a dobrovolnictví MŮŽE BÝT ZÁBAVA?
  • Potom pojeďte na TAMJDEM!

TAMJDEM vznikl v roce 2007 z popudu bývalého dobrovolníka evropské dobrovolné služby, který po návratu z francouzské neziskové organizace propadl dobrovolnictví. Realizaci projektu Tamjdem oficiálně zaštítila Duha (sdružení pro děti a mládež), a to v rámci dobrovolnického programu Trochu jinak.

Co je TAMJDEM? Víkendový miniworkcamp, na kterém se potkávají lidé z různých koutů České republiky a dokonce i světa (díky zahraničním dobrovolníkům), tedy i lidé z mnoha kultur, s odlišnými zájmy a dobrovolnickými motivacemi… Přibližně dvakrát měsíčně jede tato různorodá skupina průměrně 12 dobrovolníků na víkendový výjezd do české neziskové organizace, aby jí pomohla a dozvěděla se něco o její práci. Hodně cestujeme, velmi se bavíme a taky pracujeme. Nečekejte dobrovolnický zájezd, připravený ke konzumaci. Organizaci většiny víkendů si podle svých zájmů berou na starosti dřívější účastníci – a ostatní jim pomáhají tím, že si rozeberou dílčí úkoly.

V pátek začínáme společnou večeří, při které sdílíme přivezené  domácí speciality. V sobotu a neděli dopoledne se pracuje (většinou jde o skládání dříví, malování, přípravu herního programu pro děti, jarní úklid nebo zimní úklid, drobné stavby, trhání lístků…nebo dojení koz a sázení dýní…). Společně si vaříme, spíme ve spacácích a hrajeme frisbee, na Zběsilou kachnu a jiné velice seriózní hry.

PODMÍNKY ÚČASTI

Program je od roku 2008 opakovaně akreditován Ministerstvem vnitra ČR. Účastníkům projektu je zajištěna: doprava na místo (nejčastěji jezdíme společně z Prahy hlavního vlakového nádraží, nebo z autobusového, někdo se k nám přidává cestou, podle toho, kam jedeme), proplacení nákladů za dopravu směrem na místo konání projektu (tedy jenom jednu cestu), a to na základě odevzdané jízdenky hromadného dopravního prostředku v ceně základního nebo sníženého jízdného, platné pouze na území České republiky, vydané českou dopravní společností, strava (často vytvořená společnými silami a často vegetariánská), ubytování (na karimatkách, na slámě, v maringotkách… ale vždy ve vlastním spacáku), každý účastník je speciálně připojištěn u Hasičské vzájemné pojišťovny (více zde), dále je zajištěna prezentace neziskové organizace a možnost zapojit se do přípravy Tamjdemu a procvičení si svých organizačních schopností. Podmínky projektu jsou: zaplacení účastnického poplatku (vždy od 200,- do 350,-), který pokrývá náklady na víkendovou stravu a částečně náklady za dopravu a pojištění.

Zajímá vás, jaké víkendové projekty chystáme na rok 2011? Mrkněte se sem, zabalte si věci a pojďte na Tamjdem…!

 

Převzato z: http://www.trochujinak.cz/tamjdem/tamjdem/