Jezero Titicaca – jak se projet na lodi v 3800m.n.m.

Pro ty, co plánují cestu do Peru a chtějí navštívit více než jen známe Machu Picchu – co takhle plovoucí ostrovy na největším jezeře kontinentu Titicaca?

Archiv Alena Machálková

Kde

Pokud se zrovna nacházíte v Peru nebo tam v budoucnu plánujete zajet, nezapomeňte navštívit i jezero Titicaca – největší jezero Jižní Ameriky. Jezero se nachází v nadmořské výšce 3812 m a ze 60% leží na území Peru. Zbývajících 40% patří sousedící Bolívii.

Asi nejznámější město ležící na pobřeží, a také místo odkud se pořádá většina výletů na jezero je město Puno. Puno je asi 24 hodin autobusem z Limy a necelých 7 hodin z Cuzco.

Výlet na ostrovy

Na jezeře se nachází 36 přírodních ostrovů a okolo 80 uměle postavených tzv. ‘plovoucích ostrovů’. Plovoucí ostrovy, nesoucí název UROS jsou asi největší atrakcí jezera Titicaca. Jedná se o kulturu, která existovala ještě před Inky. Místní kmen staví ostrovy z kostek půdy prorostlé rákosím, to se potom naseká na menší kousky a je pokládáno na povrch ostrovu. Na každém takovém ostrůvku o velikosti asi 50-70m2 žije kolem 5 rodin (průměrně 20 lidí).

Archiv Alena Machálková

Jen asi šest ze všech přírodních ostrovů bývá navštěvováno turisty. V okolí Puno to jsou Tanquile a Amantani.

Při jednodenním výletě za 20 SOL můžete vyjet ranní lodí na ostrovy Uros, kde vám prezident daného ostrovu vysvětlí, jak se ostrovy staví a něco málo o dané komunitě. Na těchto ostrovech si můžete nakoupit mnoho ručně vyrobených suvenýrů nebo získat razítko do vašeho cestovního pasu. Za 30 SOL můžete výlet prodloužit a dojet až na přírodní ostrov Tanquile. Tam si můžete pochutnat na výtečném místním obědu (I když trochu předraženém – 20 SOL) a po procházce po ostrově dojet zpátky do města Puno.

Pro odvážlivce a ty co mají více času, doporučuji navštívit ostrov Amantani, kde si 50 SOL koupit zážitek –  ubytování v místní rodině na takovém ostrově. V ceně jsou tři jídla a ubytování s rodilými obyvateli. Takový výlet si můžete zařídit sami (navštívíte ostrov a najdete si rodinu) nebo ve městě najdete jednu z desítek agentur, které takové výlety pořádají.

Puno

Kromě ostrovů může Puno nabídnout také krásnou Baziliku, výtečnou pizzu a dokonce i nějaké ty výlety do hor a skal, nacházející se v okolí celého města. Puno je také vhodná přestávka, pokud cestujete do vzdálených solných plání Uyuni v Bolívii.