Jak vyšperkovat svůj motivační dopis

Pokud jsi se někdy ucházel/a o pracovní pozici, místo na projektu nebo jsi se hlásil/a na univerzitu, nepochybně už jsi se setkal/a s požadavkem zaslat kromě svého životopisu taktéž motivační dopis. Tenhle článek proto shrnuje všechny potřebné rady, jak svůj motivační dopis vyšperkovat, aby sis zvýšil/a svoje šance na přijetí a nemusel/a zoufale googlovat vzory dopisů, které napsali jiní.

V dnešním článku si vysvětlíme, jak vyšperkovat svůj motivační dopis a projdeme si několik bodů, které by dobrý motivační dopis měl (a které naopak ne) obsahovat:

STRUKTURA A JAZYK

Motivační dopis by měl nést strukturu (rozdělen do 2-3 odstavců) a neměl by být delší než 1 strana A4, ideálně ¾ jeho velikosti – nechceš odradit svého budoucího zaměstnavatele hned na začátku! Drž se samozřejmě spisovné češtiny, ale odpusť si květnatý jazyk a předlouhá souvětí.

Na začátek také nezapomeň uvést své kontaktní údaje (celé jméno, e-mail, telefonní číslo. adresa) – tyto informace ideálně vlož do pravého horního rohu.

OSLOVENÍ

Dopis začni oslovením, tedy Vážený/Vážená. Pokud víš, komu přesně dopis adresuješ (na čí e-mailovou adresu jej následně odešleš), využij této informace a buď ve svém pozdravu konkrétní – Vážená paní XY.

PŘEDSTAV SE

Vysvětli, o kterou pozici se ucházíš, a krátce se představ. Co právě teď ve svém životě děláš? Studuješ? Pracuješ?

ZÁJEM O SPOLEČNOST

V dalším odstavci můžeš popsat, co tě zaujalo právě na této pozici. Ideální je, pokud si o dané(m) společnosti/škole/projektu zjistíš co nejvíce informací, a něco konkrétního vypíchneš právě ve svém motivačním dopise. Dáš tak najevo svůj aktivní zájem o to, co daná společnost dělá, a dokážeš, že se v této oblasti snadno orientuješ. Ucházíš se o pozici v Amnesty International a zrovna před měsícem spustili novou kampaň? Bezvadné, to se skvěle hodí! Čím tě tahle kampaň oslovila? Můžeš být konkrétní? (Konkrétní je pro motivační dopis zásadní charakteristika! Tím totiž ukazuješ, že se o pozici skutečně zajímáš.)

stáž v NATO
Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

CO UMÍM JÁ?

Můžeš navázat tím, že rozvedeš některé svoje přednosti. Nepiš ovšem pouze nám všem dobře známá klišé: „Věřím, že jsem ideální na tuto pracovní pozici,“ nebo „Dokážu pracovat samostatně i v týmu,“. Každé vágní tvrzení dolož konkrétním příkladem ze své praxe, abys svou výpověď podpořil/a a odlišil/a se od ostatních uchazečů. Pokud dokážeš pracovat samostatně i v týmu, je to skvělá zpráva, ale mohl/a bys ji zesílit svými zkušenostmi. Například můžeš zmínit, že jsi byl/a na pozici vedoucí dobrovolnického projektu, kde jsi se naučila organizovat si vlastní čas a koordinovat ostatní. Samozřejmě můžeš i přiblížit, čeho se daný projekt týkal, pokud se dotýká stejné/podobné oblasti, v níž je i pozice, o kterou se zrovna ucházíš.

Velkou nápovědou ti zároveň mohou být požadavky dané společnosti, která je zmiňuje v inzerátu. Pokud hledají flexibilního člověka s dobrou znalostí anglického a španělského jazyka, který umí pracovat se sociálními sítěmi, dokaž jim, že tyto znalosti a dovednosti ovládáš. Třeba tím, že zmíníš svůj měsíc ve Španělsku, nebo to, že spravuješ stránku na Instagramu. 

POZOR: MOTIVAČNÍ DOPIS NENÍ CV

Jaký je tedy rozdíl mezi CV a motivačním dopisem? CV velmi přehledně vykresluje, čím sis ve svém pracovním a akademickém životě prošel/prošla, nejčastěji je ve formě strukturovaných odrážek. Motivační dopis ti nabízí možnost rozepsat se a osobněji se představit. Dávej si pozor, abys proto pouze nepřepsal/a svůj životopis do vět. Motivační dopis by měl nést další přidanou hodnotu.

ZÁVĚREM

V posledním odstavci zkus stručně shrnout ty nejdůležitější myšlenky tvého dopisu: znovu zodpovíš na zásadní otázky. Proč se hlásíš na tuto pozici? Co tě nejvíc láká?

Na závěr se nezapomeň rozloučit. Srdečně, S pozdravem, S přáním hezkého dne, výběr zdvořilostního pozdravu je již na tobě. Pozor, za těmito nevětnými strukturami se nepíše čárka.

FINÁLNÍ KONTROLA

Jestli můžeš, dej svůj motivační dopis přečíst někomu druhému, kamarádovi, nebo členu rodiny. Možná zachytí pár chybek, které jsi ty přehlédl/a. A odeslat motivační dopis, pravopisně správně, je ten první předpoklad k úspěšnému přijetí! Napsaný dopis potom předveď do formátu PDF, abys měl/a jistotu, že se ti odešle správně.

Zdroj: ucas.com, zkušenosti autorky

 

Už víš, jak vyšperkovat svůj motivační dopis, ale ještě zápolíš se životopisem? Žádné strachy, připravili jsme pro tebe článek, který ti pomůže i s touto starostí.