Jak se stát průvodcem poznávacích a turistických zájezdů

Cestování je váš život. Nedělá vám sebemenší potíž sbalit pár věcí, zabookovat letenky a ubytování a pustit se do objevování nových krajů, kultur a chutí. Pokud navíc vaši radost z cestování násobí, když jej můžete s někým sdílet, možná už vás někdy napadla otázka: jaké by to bylo – cestovat a dostat za to ještě zaplaceno? Průvodcování zahraničních destinací zní mnohým jako práce snů. Co ale skutečně obnáší, co přináší, a zda je zrovna pro vás to pravé, se dozvíte v našem článku.

Text vznikl v rámci placené inzerce.

Jaké to je?

Zábavné i náročné, v každém případě však nevšední a pokaždé jiné. Cestovní kancelář vám vždy nadělí různorodou skupinku, kterou spojuje touha po poznání, odpočinku a zážitcích. Vaší rolí je postarat se o to, aby vše klapalo tak, jak má a představy klientů se pokud možno co nejvíce naplnily. S vaší rolí si tak nezavdá ani Ferda Mravenec: nejste pouhý průvodce, ale také organizátor, koordinátor, psycholog, překladatel, diplomat, historik, botanik, někdy třeba i zdravotník, bavič nebo minimálně improvizátor. To vše v kulisách nějaké zajímavé destinace, která se vám čím dál víc vrývá do srdce. Vaši práci bude i po letech doprovázet jistá hladinka adrenalinu, aby se vše povedlo, a spokojené úsměvy účastníků zájezdu budou tím „kořením“, díky kterému svou práci budete milovat.

Je to pro mě to pravé?

Osobní charakteristiky jako samostatnost, dobré organizační a komunikační schopnosti jsou základním předpokladem. Není nutné být výřečný extrovert, který srší vtipem. Ani mluvit na mikrofon v autobuse není tak těžké a chce to jen trošku cviku. Měli byste ale být vůdčím typem, kterému nevadí být středem pozornosti. A mít rádi lidi.

Budete komunikovat s různými typy osobností, což není vždycky úplně snadné. Dobrý průvodce umí projevit respektující přístup a zároveň si stát za svým a nenechat si nabourat autoritu  v problémových situacích. Povzbudit na náročné túře. Trpělivě opakovat instrukce. Věnovat všem stejnou péči.

Dovedete si představit jezdit opakovaně do jedné země na úkor jiné? V osobním životě se asi málokdy vracíte na místa, kde už jste byli, bucket list je přece stále tak dlouhý! Jako průvodce se nejspíš zaměříte na pár destinací. Myslíte, že je to nuda? Ani zdaleka. Čím lépe průvodce danou destinaci zná, tím je autentičtější a také má větší radost ze svých zkušeností, které může předat. Třeba kde vaří nejlepší kafe, kde je nejsympatičtější prodejce, jak se vyhnout frontám před památkami či kam si zajít na nejhezčí západ slunce.

Dá se tím uživit?

Ohodnocení odpovídá náročnosti této profese. Výše odměny se může odvíjet od vašich zkušeností, délce spolupráce s CK či kompetencí na zájezdu (některé cestovky mají na zájezdu dva průvodce, kteří mají různou hierarchii) a dalších faktorech (např. pohyblivá složka v závislosti na tom, jak se zájezd vydařil apod.).

Na poznávacích zájezdech si tedy můžete vydělat hezkou částku, je ale třeba počítat s tím, že nějaký čas strávíte také přípravou kvalitních průvodcovských informací.

Dovedete si představit dělat práci průvodce na plný úvazek? Nepravidelný režim a skloubení celoročního cestování s partnerským životem může být náročné a není to pro každého. Mnoho průvodců se proto věnuje ještě jiné činnosti (např. učí, vedou nějaké kurzy, přednáší nebo pracují na volné noze). Většina průvodců dělá tuhle činnost jako svůj koníček. Jezdí třeba jen několik zájezdů ročně, což jim umožňuje buďto flexibilní charakter jejich zaměstnání, nebo si zkrátka berou na zájezd dovolenou.

Není překvapením, že cestovky hledají dlouhodobou spolupráci. Často tedy mezi své průvodce rádi přijmou studenty, kteří mají volno v letních měsících a mohou se bez obav zavázat na několik let. A není výjimkou, že mnohé z nich to tak chytne, že pokračují ještě dlouho po dokončení studií.

Co musím splňovat?

Průvodcovská činnost už je dnes volnou živností, kterou si vyřídíte prakticky na počkání. Některé CK umožňují také spolupráci na dohodu o provedení práce. Nejvyšší kvalifikací v oblasti průvodcovské činnosti je profesní zkouška „Průvodce cestovního ruchu“, kterou vydává Ministerstvo pro místní rozvoj. Řada cestovních kanceláří však tento certifikát nevyžaduje. Co ale rozhodně ocení, je dobrá znalost konkrétní destinace a cizích jazyků.

Zajímá-li vás průvodcování turistických zájezdů, kdy vyrážíte se skupinou do hor, bude pro vás důležitý kurz poskytování první pomoci. Některé CK nabízejí akreditovaný kurz Průvodcovské služby v oblasti tělovýchovy, kde se naučíte také praktické věci, jako vyhodnotit vývoj počasí, pracovat s GPS navigací, naplánovat túru za pomoci mapy, vést skupinu v horském terénu a řešit nejrůznější krizové situace. Často se dá domluvit, že si tyto kurzy doděláte dodatečně. Počáteční investice v řádu tisícovek vás v tomto případě nemine, ale je to určitě něco, z čeho budete těžit i v osobním životě.

Jak začít?

Dočetli jste až sem? V tom případě vám nadšení nechybí a nezbývá než to zkusit. Cestovky sezónně poptávají nové průvodce a často dávají prostor nováčkům. Počítejte ale s tím, že vás budou chtít trochu lépe poznat. Motivačním dopisem a přijímacím pohovorem si cestu k průvodcování poznávacích a turistických zájezdů většinou neodbydete. Počítejte spíše s jedno- až dvoudenním konkurzem, během kterého dostanete prostor projevit svůj potenciál. Zkuste třeba každoroční prosincový či únorový nábor průvodců CK Mundo. Užijte si zajímavý den v přátelské atmosféře s podobně naladěnými lidmi a třeba to budete zrovna vy, na koho čekají. Držíme palce!

Autorka článku: Karolína Walterová
Foto: Pixabay, CK Mundo