Jak se přihlásit na Working Holiday

#recyklujemeclanky: Vše, co jste chtěli vědět o véháčkách. Možná i vy máte v okolí někoho, kdo na pár měsíců vyjel do nějaké vzdálené exotické země a vrátil se s kupou zážitků. Přemýšlíte, jak to jen udělal? Možná vyzkoušel program Working Holiday.

Jak se přihlásit na Working Holiday?

Working Holiday neboli pracovní dovolená je program, který umožňuje občanům dané země vyjet na dobu 1 roku do cizí země a legálně zde pracovat a cestovat. Občané České republiky, kteří splňují podmínky konkrétní země, mohou aktuálně vyjet do 8 zemí, se kterými má ČR  v rámci programu WH uzavřenou dohodu.

Nový Zéland

Asi nejpopulárnější zemí je Nový Zéland, který byl současně první, kam bylo možné v roce 2005 na WH vyjet. Za tu dobu toho využilo nespočet Čechů. Pár jich o svém pobytu napsalo web či blog, kde si můžete přečíst jejich zážitky a nechat se k podobnému kroku také inspirovat.

Jak se dostat na Zéland? Žádat o vízum mohou občané ČR ve stáří 18-35 let včetně. O vízum se žádá online na webu imigračního úřadu. Svoji přihlášku můžete poslat v jeden jediný den. Pro rok 2019 je to 6. 3. 2019. Vízum bude pro následující rok uděleno 1 200 Čechům.

Kanada

Kdo byl na Novém Zélandu, pravděpodobně se mu tam zalíbilo a jako další možnost okusil Kanadu. Alespoň taková bývá praxe, nejdřív Zéland, pak Kanada. Dohoda s Kanadou je uzavřena od roku 2007. Na rozdíl od Zélandu svoji přihlášku můžete podat po celý rok až do vyčerpání kvóty, která je pro následující rok pro Čechy 1 000. Tzv. Pool, kam přihlášku posíláte, je už otevřen. I tady je věková hranice 18-35 let. Více informací se dočtete na imigračním úřadu Kanady.

O Working Holiday v Kanadě se Mladiinfu podělil třeba i Petr Horák z agentury Czenadians.

Korejská republika

Věřte nebo ne, ale i do této země můžete vyjet za prací a cestováním. Na seznam dohodnutých zemí přibyla v roce 2012. Článek o WH napsala na Mladiinfo Markéta. Kvóta je 300Čechů a věk žadatele 18-30 let. Pokud byste tedy toužili po něčem exotičtějším, tak proč nezkusit třeba Koreu? Informace na WH info centru.

Tchaj-wan

Jestliže vás láká Asie, tak kromě Korey můžete vyjet i Na Tchaj-wan. Tady je kvóta pouze 100 a i věková hranice je jen 18-26 let. Více informací naleznete na webu.

Izrael

První zmiňované země jistě nabídnou i nějakou historii, ale třeba na Nový Zéland či Kanadu jezdí lidé především kvůli přírodě, kterou v Evropě prostě nemáme. Pokud byste ale přeci jen rádi poznali i starobylá města, pak se vydejte na Blízký východ do Izraele. Věk 18-30 let a kvóta 200. Více informací na velvyslanectví Státu Izrael v ČR.

Taky už balíte? Foto: TheDigitalWay. Pixabay

Chile

Jedinou volbou země pro Čecha, který se chce na WH vydat do Latinské Ameriky, je Chile. Pokud spadáte do věkové kategorie 18-30 let a poštěstí se vám dostat se mezi 200 vyvolených, můžete vyrazit objevovat krásu And nebo Velikonočních ostrovů, které jsou oficiální součástí Chile. Pro více informací koukněte nebo napište na Velvyslanectví Chilské republiky v Praze.

Austrálie

Až do března roku 2018 volili Češi, kteří se chtěli to Austrálie podívat a zároveň tady pracovat, studentská víza. Nyní ale přibylo i WH, které je pro 500 žadatelů ve věku 18-30 let a má více specifik než programy do ostatních zemí. Jedná se o pilotní projekt platný zatím do roku 2020. Pro podrobnější informace navštivte stránky MZV.

Japonsko

A poslední zemí, kam lze s WH cestovat je Japonsko. I tato víza umožňují práci, cestování a studium. Věková hranice je 18-30 let a vízum bude uděleno 400 žadatelům. Více info na webu.

Více informací o Working holiday? 

Zabruslete do naší sekce Tipy na cestování a práci

Článek Jak se přihlásit na Working Holiday původně sepsala Vendulka Klimentová dne: 19.11.2018.

Poslední aktualizace: 01.12.2019

Zdroj: immigration.govt.nzcic.gc.cawhic.mofa.go.kryouthtaiwan.netembassies.gov.il, mzv.czmofa.go.jp