Jazykový tandem? Nejlepší cesta, jak se naučit a procvičovat cizí jazyk

#recyklujemeclanky: Možností, jak se naučit cizí jazyk s pomocí internetu jsou dnes již stovky. Existují e-učebnice pro samouky, online kurzy, stránky na procvičování výslovnosti, aplikace, dopisovací kluby a také jazykové tandemy.  Jazykový tandem je určen pro všechny, kteří při výuce a procvičování cizích jazyků hledají interakci se skutečnými lidmi. 

Jazykový tandem v kavárně
Photo by Christin Hume, Unsplash

Jazykový tandem

Tandem funguje jako spolupráce dvou lidí, kteří se chtějí naučit rodný jazyk toho druhého. Můžete tak najít například studenta z Francie, který vám pomůže s francouzštinou a vy ho můžete na oplátku doučovat česky, protože se sem chystá vycestovat za studiem. Možností, jak toho docílit je spousta, můžete si klasicky dopisovat nebo s pomocí Skypu procvičovat mluvení v cizí řeči. Najít také můžete tandem ve vašem městě a setkat se tak s novým parťákem osobně. Tandemy jsou skvělé ve své neformálnosti a různorodosti. Navíc vás naučí, jak pohotově reagovat a umožní vám procvičit si všechna naučená slovíčka a gramatická pravidla v praxi. Pokud navíc svého partnera najdete ve městě, kde žijete, je jen na vás, jak strávíte výuku. Procházkou parkem, společným vařením nebo návštěvou galerie? A kde teda hledat parťáka na jazykový tandem?

Tandem.net i Gettandem.com jsou portály propojující studenty cizích jazyků po celém světě. Pokud jste z Prahy nebo Brna, možná budete mít štěstí a najdete si jazykového parťáka přímo ve svém bydlišti. Pokud jste však z jiného českého města, můžete se se svým jazykovým kamarádem setkávat přes video chaty. Při přihlášení navíc musí všichni uživatelé vyplnit profil o svých zájmech, což usnadňuje hledání toho správného partnera na procvičování cizího jazyku.

Tyhle oldschoolově vypadající stránky obsahují stovky inzerátů lidí z celého světa, kteří se chtějí učit česky. V inzerátech navíc najdete informaci o posledním přihlášení uživatele, což vám napoví o  jejich aktuálnosti. Zájemci o jazykový tandem navíc do svých nabídek přidávají informaci o tom, zdali mají zájem o setkání naživo anebo přes Skype.

Chcete najít partnera, který si s vámi bude povídat německy? Zapojte se do tandemového programu organizovaného jazykovou školou Goethe-Institut v Praze. Po vyplnění registračního formuláře pro Vás Goethe-Institut zkusí najít vhodného partnera do tandemu.

Nedaří se vám najít tandemového parťáka pro jazyk, který se učíte na výše uvedených webových stránkách? Zkuste napsat do facebookové skupiny dané komunity v Čechách. Chcete se naučit holandsky? Zkuste na Facebooku najít skupinu „Nizozemci v Čechách/Praze“. Zkuste skupinu hledat, jak pod českým, tak anglickým či nizozemským názvem. Inzerát můžete přidat i do facebookové skupiny sdružující expaty žijící v ČR. 

Dopisovací kluby

Dále tu máme speciální tip pro milovníky dopisů a dlouhých emailů. Pokud si chcete procvičit angličtinu, němčinu nebo jakýkoli jiný cizí jazyk a rádi píšete dopisy/emaily, zaregistrujte se do jednoho z dopisovacích klubů. A kde najít dalšího nadšence, který se vyžívá ve psaní dopisů a zároveň ovládá jazyk, který se chcete naučit?

Všechny výše uvedené portály fungují na stejném principu. Po zaregistrování můžete kontaktovat ostatní uživatele a domluvit se, jakým způsobem spolu budete komunikovat, zdali emailem nebo posíláním dopisů. Registrace je na těchto portálech zdarma. Na podobném principu funguje i portál Postcard.hub, kde si však jeho uživatelé místo dopisů či emailů posílají klasické pohlednice. 

žena píšící dopis v cizím jazyce
Photo by Stempow, Pixabay

Jazykové portály a aplikace

Na komunikaci v cizím jazyce si zatím vůbec netroufáte, protože se učíte daný cizí jazyk teprve krátce, anebo jste s ním ještě vůbec nezačali? Pomoci vám můžou nejrůznější jazykové portály a aplikace. Jaké doporučujeme?

Portály Babbel, Busuu i Duolingo jsou určeny pro začínající i pokročilé studenty cizích jazyků. V rámci interaktivních lekcí získáte bohatou slovní zásobu i základy gramatiky. Všechny tři portály navíc nabízejí své základní služby zdarma a k dispozici jsou i mobilní aplikace. Mobilní aplikace jsou vhodné pro všechny, kdo tráví hodně času v autobusu nebo vlaku a chtějí svůj čas využít efektivně.

Poslední tip je určen pro všechny účastníky programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity. Ti mohou zadarmo využívat OLS – online jazykovou platformu. Na začátku programu otestujete svou úroveň jazyka, který budete používat v zahraničí a pak už se v něm jen budete zlepšovat pomocí jazykových kurzů, které OLS nabízí. Na OLS platformě naleznete spoustu poslechových cvičení a moduly na opakování slovní zásoby a učení gramatiky. Nově je navíc možné stáhnout si OLS i jako aplikaci do telefonu!

Dívka studuje na počítači cizí jazyk
Photo by Janeb13, Pixabay

Speciální nabídka na závěr! Hledáte parťáka na jazykový tandem v Brně? Ozvěte se Doře (dora@mladiinfo.cz), dobrovolnici v naší brněnské kanceláři. Procvičovat s ní můžete angličtinu, litevštinu a španělštinu, ve které by se chtěla zlepšit. 

 Článek byl původně sepsán Zuzkou dne 10.10.2012. Aktualizaci článku provedla Kačka dne 20.11.2019.