Jak pomáhat ve svém okolí

Máte kvůli současným mimořádným opatřením volný čas a chuť něco dělat? Připravili jsme pro vás pár tipů, jak pomáhat ve svém okolí.

Pomáhejme s nákupy

V době, kdy je spousta lidí v karanténě, můžete pomoci i obyčejným nákupem v supermarketu a odnosem až domů. Chcete pomáhat, ale nemáte kontakty na seniory, kteří o vaši pomoc stojí? Web Sousedskápomoc.cz umožňuje registraci dobrovolníků, kteří chtějí pomáhat s péčí o starší spoluobčany, kteří se nacházejí v nejrizikovější skupině. Pomáhat můžete jako pečovatel, kurýr, nebo dispečer. Web je určený lidem ze všech obcí ČR. Dalším webem je Pomocdodomu.cz – i tam probíhá registrace nabídek a poptávek přehledně rozříděno dle měst a obcí.

Paměť národa, organizace, která dlouhodobě pracuje se seniory a dokumentuje jejich životní příběhy, má také svoji dobrovolnickou registraci prostřednictvím emailu.

Pro obyvatele Prahy bude určitě zajímavá i stránka Pomáháme Praze 2020, která shromažďuje dobrovolníky pro hlavní město. 

Pokud máte zkušenost s těmito portály a už jste se jako dobrovolník aktivně zapojili, napište nám na redakce@mladiinfo.cz. Rádi budeme o vašich dobrých skutcích informovat a motivovat i ostatní. 

Pomáhat s nákupy můžete například i ve vašem domě, bez registrace na těchto stránkách. Vždy však, prosím, buďte opatrní, dodržujte bezpečné vzdálenosti, omezujte kontakt s dotyčnou osobou na minimum a dodržujte správnou hygienu.

Ilustrační obrázek. Autor: Alexas_Photos. Zdroj: Pixabay.com

Jak pomáhat s péčí o domácí mazlíčky

Venčení pejsků a péče o domácí mazlíčky mohou být pro mnoho lidí v současné situaci velmi složité. Jste-li zdraví a chcete-li volný čas trávit aktivně, lidé v karanténě vaši pomoc s venčením jistě velmi ocení! Webová stránka Pesvnouzi.cz rozjela registraci dobrovolníků, kde se můžete zapojit i vy.  Podobnou registraci naleznete i na Pesweb.cz

Hlídání dětí pro pracující rodiče

Spousta pracujících rodičů v době uzavřením škol řeší problém, kdo se postará o jejich děti. Máte kladný vztah k dětem, zkušenosti s hlídáním či doučováním? Jestli vám to váš zdravotní stav dovolí a máte motivaci pomáhat touto cestou, jděte do toho! Jak pomáhat s hlídáním? Využijte výše zmíněných webů (Sousedská pomoc, Pomoc do domu) , které soustřeďují kontakty na dobrovolníky a propojují je s “klienty”. 

Ilustrační foto. Zdroj: Pexels.com

Česko šije

Potýkáme se s nedostatkem roušek, které by omezily šíření viru a ochránily všechny kolem nás. Roušku si však můžete vyrobit i sami doma a ušít je i pro své blízké či neziskové organizace, které je distribujují všem potřebným. Je to velmi jednoduché, šít můžete i bez šicího stroje. Internet je plný tutoriálů a návodů, my jsme pro vás vybrali například tento na YouTube kanálu Daya

Distribuovat svoje ušité roušky můžete díky webu Dáme roušky, kde se zaregistrujete a nabídnete svoje služby. Například v Brně se pořádá i organizované šití u Husy na provázku.

Pozor! Posíláte-li roušky někomu poštou, Česká pošta vám nově odpustí poštovné. Stačí splnit tyto podmínky.

Plakát šití roušek. Zdroj: Šijemeroušky.cz