Jak na úspěšný Erasmus?

Chystáte se v letním semestru na Erasmus? Nebo přemýšlíte o tom, že byste se chtěli přihlásit příští rok, ale stále u vás převažují pochyby? Zajímá vás, co udělat pro to, aby váš semestr v zahraničí byl ten nejlepší pod sluncem?

Jmenuji se Ivana, již třetím rokem studuji na univerzitě v Edinburghu (článek o studiu ve Skotsku jsem napsala dříve) a od července 2019 jsem na rok na univerzitě v Austrálii (jakže jsem se to sem dostala?).

V polovině ledna to tak byl právě půlrok, co jsem v Austrálii. I když mě ještě dalších 6 měsíců čeká, troufám si říct, že rozhodnutí odjet na studentskou výměnu na druhou stranu zeměkoule bylo jedno z nejlepších, jaké jsem kdy udělala. I u mě těsně před odjezdem převládaly velké obavy ve stylu: „Co když si tady nenajdu žádné kamarády?“, „Co když mě místo pokoje v bytě čeká černá díra?“, „Co když se mi tam prostě nebude líbit?“ Ale teď po půl roce můžu říct, že to byl snad nejlepší půlrok mého života. Ano, přesně jako to jedno velké klišé.

Austrálie. Autor: Ivana Paulusová

To, že jsem prožila úžasný půlrok plný poznání, dobrodružství, nových přátelství a zkušeností byla souhra náhod a mých rozhodnutí. Zpětně můžu říci, které věci mi dopomohly k tomu, že můj půlrok vypadal tak, jak vypadal. A ráda bych své poznatky, rady a tipy, jak na úspěšný Erasmus, sdílela, aby se i váš půlrok či rok v zahraničí stal nezapomenutelným v tom nejlepších slova smyslu. Taky si to píšu vlastně trochu pro sebe, abych se tím řídila v druhém semestru, jelikož většina mých kamarádů tu byla jen na semestr, a tím pádem už je na cestě domů.

Říkejte na všechno ano a zkoušejte věci, které byste doma nevyzkoušeli 

Jste na novém místě. Nikdo vás tu nezná. Nikdo nemá předsudky. Jste s novými lidmi. S lidmi, kteří jsou zajisté něčím inspirativní, mají svoje záliby a koníčky.

Austrálie. Autor: Ivana Paulusová.

Není právě tohle skvělé místo na to, vyzkoušet něco, co jste dlouho chtěli, ale pořád jste jen hledali výmluvy, proč se vám nechce, proč zrovna teď na to nemáte čas? Někdo navrhne jít společně na hodinu bojových sportů? Proč ne. Nebo třeba poprvé zkusit potápění? Jasně. A co byste řekli na pomoc při úklidu pláže? Jsem pro. 

Vystupte ze své komfortní zóny právě tam a zkuste něco nového. Ať už to je nový jazyk, nový sport, kurz kresby či třeba že zkusíte sami něco zorganizovat, pokud to není to, co byste dělali normálně. Pokud se vám něco nepovede, můžete si přeci vždycky říct, že toho člověka už nikdy nemusíte vidět.

Vyhledejte studentské skupiny na FB

Ještě před odjezdem zkuste prohledat Facebook, jestli tam nejsou nějaké skupiny právě pro studenty jedoucí na Erasmus/Student Exchange na danou školu. Zkusila bych vyhledat něco ve stylu: Erasmus Students [univerzita, rok], Exchange Students [univerzita, rok], International students…, Exchange Students Network…

Austrálie. Autor: Ivana Paulusová.

Navrhněte jít společně na kafe

Pokud takovou skupinu najdete, co třeba pozvat ostatní na kafe? Nejlépe třeba víkend před tím, než vám vůbec začne škola. Já právě na takovou schůzku šla a potkala tam několik lidí, se kterými jsem byla v kontaktu až do jejich odjezdu. A hlavně – první den ve škole byl hned o něco příjemnější, jelikož jsem potkala několik povědomých tváří a nemusela po škole a povinných i nepovinných přednáškách bloudit sama.

Zúčastněte se Open Weeku

Většina univerzit pořádá pro nové a výměnné studenty Open Week, Welcome Week nebo něco podobného. Kromě uvítacích přednášek od školy se budou konat i akce od různých zájmových klubů, icebreakové hry, pub crawly, treasure hunty a mnoho dalšího. Během prvního týdne jsou také všichni na stejné vlně, nikdo nikoho nezdá a všichni mají stejný cíl – najít si nové kamarády. Je tedy mnohem jednodušší se seznámit, a proto bych doporučila, především těm, kteří se bojí seznamování, zúčastnit se co nejvíce akcí právě během tohoto týdne. Seznamování s novými lidmi je v tuhle dobu vždycky tak nějak jednodušší. Ze zkušeností mých kamarádů také vím, že když se z nějakého důvodu rozhodli přijet až po tomhle uvítacím týdnu, plno lidí už se znalo, mělo své skupinky a pro ně bylo těžší najít nové přátele a dostat se právě třeba do těchto skupinek.

Austrálie. Autor: Ivana Paulusová.

První týden jděte všude, kam to jde 

Jak už jsem řekla, první týden je většinou nejdůležitější při hledání nových kamarádů. Někdo navrhl jít si po škole sednout do baru? Přidejte se. Co třeba víkendová procházka do zajímavé čtvrti? Pozvali vás kamarádi na movie night v jejich bytě? Pokuste se překonat svoji pohodlnost či strach a jděte na všechny akce, kam můžete. Později toho určitě nebudete litovat. Litovali byste spíše opaku.

Nemějte velká očekávání

Snažte se udělat vše pro to, abyste si váš Erasmus či jiný pobyt užili a měli co nejvíce krásných vzpomínek. Nemějte však velká očekávání. Když by se vaše očekávání neproměnilo v realitu, můžete být zklamaní. Bez očekávání můžete být jen nadšení, jak to vlastně nakonec všechno dopadlo. 

Netravte čas jen s lidmi stejné národnosti

Jedete na Erasmus, abyste si vylepšili angličtinu či jiný cizí jazyk? Bylo jedním z důvodů ve vašem motivačním dopise, proč chcete na Erasmus vyjet, poznání nových kultur? Tím, že budete trávit většinu svého času ve skupině Čechů, ani jednoho moc nedosáhnete. Trávení času s lidmi ze stejné země je jednodušší a pohodlnější. Ale zdaleka vás nemusí osobně tak posunout jako přátelství s lidmi cizí národnosti, náboženství a zvyků. Znám i několik studentů, kteří ke konci svého studijního pobytu v zahraničí byli zklamaní, že jejich angličtina se o tolik nezlepšila a přátele v zahraničí taky vlastně nezískali. A to kvůli trávení času v jejich národnostní skupince.

Zapište se do různých volnočasových aktivit a klubů, abyste poznali i místní studenty

Jedete do určité země, najdete si nové kamarády, ale pak si uvědomíte, že vlastně neznáte nikoho z místa, kde studujete?

Austrálie. Autor: Ivana Paulusová.

Ani tohle není výjimkou. Plno aktivit je organizováno pro výměnné studenty a místní mají svoje. Pokud tedy chcete poznat více místních studentů (a to 100% doporučuju, ať už jste kde jste), zapište se do různých volnočasových a sportovních klubů. Nejenže jsou téměř vždy vedeny domácími studenty, ale taky máte skvělou šanci vyzkoušet si něco nového. Takže win-win.

Závěrem bych chtěla všem studentům jedoucím na Erasmus či studentskou výměnu popřát hodně štěstí a ať se i jejich pobyt v zahraničí stane tím nejlepším. A pokud se teprve rozhodujete, zda se přihlásit, tak za mě máte velké ANO.