Jak na brigádu v zahraničí

Brigáda v zahraničí láká nejen v letních měsících čím dál více zájemců. Připoj se k nim i ty a poznej, jaké je to žít a pracovat v cizí zemi. Možná právě tahle zkušenost bude tou nejcennější, kterou získáš pro svou budoucí praxi.

Hlavním lákadlem krátkodobé práce v zahraničí je samozřejmě pobyt v cizí zemi a poznání nových přátel. Je ale i hodně těch, kteří vyrážejí do ciziny s vidinou nadprůměrného výdělku nebo s nadějí na zlepšení jazykových schopností. To vše Vám může práce v zahraničí splnit. Musíte ale vybírat obezřetně a s ohledem na svůj hlavní cíl.

Kde mohu v cizině pracovat?

Různé země nabízejí různé příležitosti, jak si přivydělat. Záleží nejen na tom, co chcete, ale také na Vašich zkušenostech a jazykové vybavenosti. Pro ty, kteří netouží po velkém výdělku, ale spíše po klidu a jistém zázemí, se nejlépe hodí práce au-pair. Péče o děti je sice dlouhodobějšího charakteru a ne příliš dobře placená, není ale ani zdaleka tak vyčerpávající jako běžná práce. Snadno tak při au-pair pobytu stihnete i chodit na nejrůznější kurzy, výlety a díky nutnosti časté komunikace si zlepšíte i svůj jazyk.

Pro ty, kteří nechtějí trávit čas v zahraničí mezi dětmi a touží po větším výdělku, se pak hodí zejména brigády v hotelech a restauracích, kde se můžete uplatnit na různých pozicích. Velmi oblíbené jsou recepční, barmani, číšníci a servírky nebo pokojské. Ve velkých městech pak vždy můžete žádat o místo i v rychlých občerstveních, kde je pracovníku nedostatek.

Možností pro ty, kteří chtějí hlavně pracovat a neovládají příliš jazyk, je pak práce v zemědělství. Do Španělska na sklizeň pomerančů a jablek, do Francie na sběr vína nebo do Norska vysazovat stromy. To jsou jen některé z prací, za kterými můžete vyrážet každou sezónu. Výhodou těchto míst je pak i velmi častá možnost ubytování přímo na místě výkonu práce.

Kromě klasických zaměstnání pak některé země nabízejí i speciální programy tzv. „work and travel“, které jsou uzpůsobeny pro studenty, kteří chtějí cestovat a zároveň si na tuto cestu vydělávat prací.

Kde sehnat brigádu v zahraničí?

První co asi každého napadne je podívat se na internet. A opravdu, největší nabídku naleznete právě zde. Hledat můžete, jak na tuzemských portálech, jako je Flek.cz, nebo přímo na zahraničních stránkách dané země. Stačí odpovídat na inzeráty a mít trochu štěstí. Kromě klasických portálů pak rozhodně stojí za návštěvu i stránky programu EURES (Evropský portál pracovní mobility). Ten představuje nejen rozsáhlou databázi pracovních míst v Evropě, ale i množství poradců a informací, které se Vám jistě budou na cestách hodit.

Často jistější možností a pro mnohé jednodušší, je obrátit se na pracovní agenturu, která práci v zahraničí zprostředkovává. Ta Vám může pomoci nejen s hledáním místa, ale také se zajištěním potřebných administrativních úkonu, sehnáním ubytování nebo zamluvení letenky. Agenturu, kterou chcete k těmto účelům využít si, ale vždy předem prověřte. Mimo referencí si vždy zkontrolujte, zda se příslušná agentura nachází na seznamu vydávaném Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Ideálním řešením pro hledání brigády jsou také Vaši známí a kamarádi. Zejména pokud mají přímou zkušenost s prací, mohou Vás doporučit svému minulému zaměstnavateli, pomoci sehnat ubytování v blízkosti apod. Snížíte tak riziko cesty do zahraničí na minimum.

Naopak největší risk, zejména pro nezkušené pracovníky, představuje možnost hledat brigádu až po příjezdu přímo na místě. Samozřejmě i tato varianta je možná a často i úspěšná. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, buďte ale dobře připraveni. Rozhodně byste měli mít s sebou opravdu velkou finanční rezervu do začátku umět skvěle jazyk. Ideální je pro tento způsob volit také vhodnou dobu, nejlépe letní sezónu, kdy je zájem o pracovníky daleko větší.

U všech výše zmíněných možností je nutné mít předem připravený životopis v angličtině a případně i v jazyku země, do které se chystáte. Sestavte ho pečlivě a bez chyb. Před posláním ho pak upravte pro každou pozici, o níž se zrovna ucházíte. Pokud hledáte práci přímo na místě, předem si vytiskněte dostatečné množství exemplářů, které si povezete s sebou. K sestavení životopisu můžete použít klasické vzory, které najdete na internetu. Pomoci Vám také může tzv. EUROPASS, jehož první část je právě formulář pro evropský životopis. Ten pomocí průvodce na stránkách EUROPASSu jednoduše vyplníte.

Co je potřeba zařídit ohledně administrativy?

Pro každou zemi je samozřejmě nutné si předem zjistit, co všechno ohledně administrativních záležitostí budete muset vyřídit. Rozhodně v tom ale nemusíte být sami. Vyřídit vše potřebné za Vás může najatá agentura, pomoci Vám také mohou nejrůznější informace na internetových stránkách ministerstev apod. Obrátit se můžete také na již zmíněné poradce v rámci programu EURES.

Obecně pak počítejte s tím, že pro většinu cest za krátkodobou prací po Evropě nebudete potřebovat díky Evropské Unii žádné pracovní povolení. Do těch ostatních si ho nezapomeňte vyřídit v dostatečném předstihu. Přímo na místě je pak téměř všude nutná registrace k dani a získání čísla sociálního zabezpečení. S tím Vám ale ve většině případů pomůže přímo zaměstnavatel. Před odjezdem je také dobré informovat pojišťovnu v České republice, abyste zdravotní pojištění neplatili dvakrát.

Co se může pokazit?

Cesta za přivýdělkem do zahraničí s sebou samozřejmě nese i určitá rizika. Ještě v České republice můžete zjistit, že domluvená brigáda nevyšla, že jste naletěli podvodné pracovní agentuře nebo, že nemůžete do dané země vycestovat. V tom případě nevěšte hlavu, vyberte jinou zemi, lepší ověřenou agenturu a zkoušejte se ucházet o pracovní místa dál.

I přímo na místě se samozřejmě může stát hned několik nepříjemností. Důležité je ale řešit vše s klidnou hlavou a zbytečně nezmatkovat. Pokud Vám nevyjde dohodnutá práce, kontaktujte svou pracovní agenturu nebo zkuste hledat aktivně na místě brigádu sami. Jestliže Vám selhalo předem domluvené ubytování, ubytujte se dočasně v hostelu. Poté ihned aktivně shánějte odpovídající ubytování. Nezapomeňte se přitom zeptat se zaměstnavatele, kde bydleli jeho předchozí pracovníci a zda o nějakém podnájmu neví.

V případě jakýchkoliv dalších vážnějších problémů, nezapomínejte, že byste měli mít vždy dostatečnou rezervu peněz na to, abyste se vrátili domů. V případě, že jste se ocitli v nouzi bez peněz a letenky či jízdenky, kontaktujte co nejrychleji místní českou ambasádu.

Ať už se ale stane cokoliv, nenechte se odradit případným prvním neúspěchem. I přes všechny možná rizika opravdu stojí za to si tuto zkušenost vybojovat. Brigáda v zahraničí je totiž skvělá.