Jak levně zvládnout Machu Picchu?

#recyklujemeclanky
Chystáte se do Peru na známé Machu Picchu a překvapily vás  vysoké ceny od cestovních agentur? Zde je pár tipů jak Machu Picchu zvládnout z Cuzca pod 1000 Kč.

Machu Picchu je nejspíše jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek v Jižní Americe. Je to stavba z dob Inků, která byla znovu objevena a zpřístupněna turistům relativně nedávno.  V roce 2007 bylo Machu Picchu vybráno jako jeden z nových sedmi divů světa. Denně tuto památku, nacházející se v téměř 2500m.n.m navštíví až 2000 lidí.

Archiv Alena Machálková

Cesta k Machu Picchu

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Machu Picchu má přístup poněkud komplikovanější. Startovní bod je vždy známé a velmi zajímavé město Cuzco a společný koncový bod je vždy vesnička Aguas Caliente, nacházející se pod Machu Picchu. Mezi těmito místy si můžete vybrat jednu ze tří hlavních variant: pěšky, vlakem nebo autobusem.

Pěšky

Nejtradičnější, zato nejdražší výlet na Machu Picchu. Cestovky v Cuzcu nabízejí nespočet 3-7 denních výšlapů tzn. Tradiční Inka trail. Většinou vás odvezou dodávkou nebo vlakem blíže k džungli a přes tu se pak pokusíte se svou skupinou prokousat až vesničce Aguas Caliente. Výlet se pohybuje v stovkách dolarů. Nejlevnější je 3 denní výšlap kolem 200USD. Vše zahrnuje výbavu, stany, spacáky, jídlo a průvodce. Vstupné na Machu Picchu není vždy zahrnuto a vždy si to proto s cestovkou potvrďte!

Vlakem

Ti kteří nemají moc času, ale mají rádi pohodlí si musí šáhnout hlouběji do kapes. Tradiční a velmi turistický vlak spojující Aguas Caliente (a tedy Machu Picchu) s okolním světem vyjíždí z Cuzca asi šestkrát denně a stojí průměrně 90 USD. Nejlevnější lístek si můžete koupit za 70 USD (jedna cesta) a nejdražší vlak s proskleným stropem a jídlem v ceně vás vyjde i na 500 USD. Cesta trvá kolem 3-4hod.

Archiv Alena Machálková

Autobusem

Autobus je nejlevnější varianta. Dříve mělo cenu jezdit místními autobusy, cestovky si toho ale všimly a nabízejí nyní zpáteční jízdenky menšími dodávkami za stejnou (pro zkušené smlouvače) nebo jen lehce vyšší cenu. Dodávky jsou rychlejší a jedou přímo bez přestupů, proto se teď již nevyplatí hledat místní „collectivos“ autobusy. Problémem ale je, že autobusy nemají přístup až do Aguas Caliente a můžou dojet jen k zastávce Hydraulica. Odsud již všechny šetřílky čeká 12 km cesta vedle kolejí v džungli až do Aguas Caliente. Procházka je to dlouhá ale příjemná s krásnými výhledy. Ti s lepším zrakem uvidí na okolních horách i Machu Picchu. Cesta pěšky trvá asi 2.5 hod. Zpáteční jízdenka stojí 60 – 70 SOL (400 Kč) a cesta trvá 6 – 7 hod.

Vstupné

Vstupné na Machu Picchu je potřeba si koupit předem. V sezóně (červen-srpen) bývají lístky vyprodány i týden dopředu. Vždy si můžete vybrat jestli chcete vstupenku na ranní výstup (6 – 12 hod.) nebo odpolední (13 – 18h hod.). Vstupné pro cizince je 1000 Kč, pro studenty s platnou studentskou kartou (musí mít datum a již neplatí ISIC) 500 Kč.  

Z Aguas Caliente k Machu Picchu je to už jen asi hodinové prudké stoupání po schodech. Ty lenivé odveze nahoru autobus za 18USD.  Nejlevnější hostely jsou již od 70 Kč na noc, je ale potřeba je např. přes booking.com předem rezervovat. Na levný oběd a večeři si můžete zajít do druhého patra místního Mercado central (trh). V druhém patře se najíte dosyta již za 40 Kč.

Článek byl původně publikován dne: 23.9.2017