Jak jsme zdravě vařili…

Prázdniny už jsou v plném proudu. Slunce, léto, volno, tábor a pro některé možná dokonce projekt výměny mládeže z programu Erasmus+! My jsme jedním takovým celé prázdniny odstartovali.

healthy cooking logo

Na přelomu června a července jsme přijeli do vesničky Stradonice u Nižboru nedaleko Prahy. My Češi, Slováci a Poláci jsme si ze zdejšího penzionu Klamovka udělali svou základnu na celý týden v rámci výměny mládeže s názvem Zdravé vaření pod taktovkou neziskové organizace Tmelník. Jsem neskutečně vděčná, že takové výměny a neformální vzdělání existují a člověk se tu může naučit tolik věcí a ještě víc!

V neděli dopoledne jsme nakoupili spoustu kilo banánů – základ zdravého vaření! Pak jsme dojeli na místo a připravovali vše, co bylo potřeba, např. harmonogram na celý týden, aby účastníci věděli, co se bude dít. A pak už začali přijíždět. Neznámé tváře, cizí lidi, se kterými jsme měli trávit několik následujících dní a kteří se nám měli vrýt pod kůži nezapomenutelným způsobem.2B3A1301

Česko, Polsko, Slovensko. Všichni jsme ve zdraví dojeli. A mohli se začít seznamovat. Den a půl plný her, co víc si přát? Vzájemnými silami jsme si vytvořili své FB profily a začali do obálek dostávat ručně psané zprávy. Dali jsme si speed-dating a pohovořili o sobě anglicko-česko-polsko-slovensky. Poláci si pro nás připravili bojovku, kdy jsme ve skupinkách hledali po okolí otázky a snažili se správně odpovědět. Vše se týkalo čeho jiného než zdravého stravování! Při pobíhání za vesnicí, sjíždění kopce po zadku a focení vtipných fotek a selfíček jsme se ještě víc poznali.

2B3A0662

Možná některé hry jsou dětinské a jednoduché, možná dospěláci potřebují víc logiky, intrik nebo rafinovanosti. Nicméně u takových jednoduchých her je tolik zábavy, že všichni mohou objevit to své dětské „já“ v sobě! A to je super!

Další dny už se to všechno rozjelo. Jedna skupinka vařila, druhá celý den dokumentovala, třetí připravovala kuchařku plnou receptů a poslední nám prostírala. Krása! Všichni si mohli vyzkoušet každou z těchto rolí a díky tomu to bylo pro všechny účastníky rozmanité a rozhodně ne monotónní!

IMG_9844

IMG_9962

2B3A1641Ovšem proti jednotvárnosti a nudě jsme bojovali každý den spoustou různých aktivit a her. Jeden jsme si udělali výlet do Prahy, jindy jsme si trochu zasportovali u řeky. Dokonce jsme společně připravili odpoledne pro děti z nedalekých dětských domovů a rozzářili jim trošku jejich den. A večer bylo o zábavu taky postaráno, měli jsme na příklad národní párty – českou, polskou a slovenskou. Zpívali jsme a tančili a teď známe polskou polonézu i romské písničky.2B3A1986

IMG_0222

Co víc si přát? Společné večery stmelí kolektiv. I tak různorodý, jako byl ten náš – romská skupinka z ČR, někteří účastníci měli 15 let a jiní 25, někteří uměli perfektně anglicky a jiní jen pár slov. Přes to všechno jsme neviditelné bariéry ničili společnými silami a našli jsme si k sobě cestu. A to je na těch projektech tak krásné. Jak jsme všichni lidé z jednoho světa a můžeme být všichni přáteli.

Loučili jsme se se slzami v očích a vzpomínky na celý projekt v nás zůstanou po celý život. Tyto projekty mění život a já jsem si jistá, že Zdravé vaření změnilo život více jak pětatřiceti lidem, kteří mohli poznat nové přátele, naučit se nové věci zábavným způsobem a snad i překonat předsudky a poznat další kousek sebe samého.

Děkuji všem za skvělé chvíle, na které nezapomenu!

IMG_0436

foto: Jan Pribula, Iva Žůrková