Jak jsme se měli ve Španělsku

Před pár dny jsme se vrátili ze školení A Bottle For Your Message. Co jsme tam dělali si můžete přečíst v reportu od Kristýny Schusterové.

Poslední říjnový týden jsme strávily společně s Linh v krásné středověké vesničce Sos del Rey Catolico ve Španělsku. Poprvé jsme se Linh setkaly v Barceloně, kde jsme přespaly z neděle na pondělí. Stihly jsme se projít po městě, nasát trochu mořského vzduchu, dát si výborné jídlo a v pondělí po obědě už jsme vyrazily autobusem směr Zaragoza.

1. den

img_0574
Sos del Rey Catolico. Foto: Linh

Cesta přeplněným autobusem rychle utekla. Většinu času jsme totiž prospaly, jelikož slibovaná wi-fi na palubě bohužel nefungovala. V Zaragoze měl autobus delší zastávku, takže jsme se stihly probrat a vystoupit, abychom omylem nepokračovaly až do Madridu :). Na nádraží jsme se setkali s dalšími účastníky tréninkového kurzu – Jessicou a Svenjou z Německa, Natalií a Bartoszem z Polska, Jurou a Mateou z Chorvatska, Rubenem a Dianou z Rumunska, Martou ze Španělska a Mariannou z Portugalska (její parťák se jaksi zapomněl v Portugalsku).

Další autobus nás dovezl do samotné vesnice Sos del Rey Catolico. Naše nadšení se nedalo skrývat, měli jsme pocit, že cestujeme zpět v čase. Kamenné domy, ulice a atmosféra tohoto místa nás dostala. Nadšení pokračovalo i na hotelu, kde nás mile přivítal hostinský Fernando. Na odpočinek nebyl čas, čekalo nás oficiální zahájení tréninkového kurzu a seznámení s lektory – Quiqem, Juanem a Markusem. Večer jsme završili bohatou tříchodovou večeří v místní restauraci.

Těžko jsme si zvykali na španělský harmonogram dne:

img_0611
Rozpis aktivit. Foto: Linh

8:30 snídaně – na naše poměry dost chudá a hodně lidí si na ní stěžovalo. K jídlu jsme měli muffiny, sušenky, ovoce, kávu a džus.

11:00 svačina – opět džus, káva, bruschetta (po té se vždy zaprášilo), šunka, salám, ovoce.

13:30 oběd –  skládal se z tříchodového menu a Fernando nám servíroval typické španělské jídlo. Mohli jsme si přidávat dle libosti a vždy nám chutnalo.

18:00 svačina – v době naší večeře. K jídlu to samé jako dopoledne.

20:30 večeře – na naše poměry dost bohatá a pozdní večeře. Opět měla tři chody a byla nám servírována španělská jídla. Většinou jsme dojedli před 21:00.

2. den

img_0683
Celá parta pohromadě. Foto: Linh

V úterý jsme zahájili dopoledne socializačními hrami, díky kterým jsme se lépe poznali a sdělili si naše očekávání od celého týdne. Po obědě jsme uprosili Quiqeho, který v Sosu žije, aby nás provedl vesnicí. Foťáky cvakaly jako o život a my z chladnějších krajů jsme si užívali krásných 20 stupňů na sluníčku (Marianna z Portugalska přijela v péřové bundě).

Pak už následoval první odborný seminář Communication and audience, kde jsme se učili, jak mluvit před lidmi, získat si jejich pozornost a mít správný postoj a výraz. Někdy jsme se dost nasmáli. K večeru jsme si každý připravil prezentaci naší organizace na flipchart. Aby to nebylo jen tak, naší minutovou prezentaci lektoři natáčeli, čímž nás dokázali pořádně vynervovat. Všichni jsme to zvládli a navzájem se podporovali. Práce v naší skupině byla celkově velmi příjemná a uvolněná. Po večeři nás čekala Intercultural night, takže jsme se naprosto přejedení po večeři přejedli znovu. Každá země si připravila nějaké zajímavosti, Němky přišly v kroji, hráli jsme polskou židličkovou hru, Španělé nás testovali v kvízu jejich politických osobností.

3. den

14611004_10153838123286533_2956628082739290842_n
Foto: Juan

Středa byla asi nejnabitější den. Po ranních hrách na probrání se a načerpání energie jsme začali s komunikačními kanály NO a krizovou komunikací. Všechny aktivity byly interaktivní, žádné suché přednášky. Pracovali jsme v týmech, vytvářeli zadání pro ostatní skupiny a pak společně téma prodiskutovali. Odpolední aktivita Photo Safari nás přiměla vypravit se po skupinkách do vesnice a nafotit promo fotografie k námi vybraným produktům – fotili jsme španělské víno, kámen, samotnou vesnici atd. Dost jsme se nasmáli, občas zapojili náhodné turisty a odpoledne si naše výtvory navzájem prezentovali. K večeru nás čekala prezentace programu Erasmus+. Markus si opět přednášku připravil kreativní a zvládl toto téma poutavě prezentovat. Po večeři jsme se chtěli koukat na film, který se v Sosu kdysi natáčel, ale nepodařilo se nám ho sehnat s anglickými titulky, takže jsme hráli hry. Do postele jsme se dostali až po 1 hodině ráno.

4. den

img_0653
Pamplona. Foto: Linh

Na čtvrtek dopoledne se všichni těšili – čekal nás výlet do nedaleké Pamplony. Tam jsme dorazili po 10. hodině. Město se teprve probíralo. Společně jsme došli do centra, kde jsme měli 2,5 hodiny rozchod. Čas byl dostačující k prohlídce celého města, drobným nákupům a sehnáním něčeho k snědku. Žádní býci po ulicích naštěstí zrovna neběhali :).

Po návratu do Sosu a pozdním obědě jsme měli další interaktivní program – vytvářeli jsme infografiku. Každý tým dostal zadání, co má ztvárnit. Náš tým měl zmapovat život krále Ferdinanda V., který se v Sosu narodil. Práce v Piktochartu všechny moc bavila. Po svačině jsme ještě vytvářeli vlastní GIF na téma A Bottle for your Message. Na večeři jsme vyrazili do místní restaurace, kde nás čekala degustace vía a výborné jídlo. Večer jsme si všichni moc užili a zakončili ho v baru, kde jsme po půlnoci popřáli krásné narozeniny naší Linh!

5. den

img_0713
Večeře v místní restauraci. Foto: Enrique

Po náročném včerejším večeru jsme v pátek byli dost unavení, ale program byl neústupný, a tak jsme pokračovali v seminářích. Převážně jsme si navzájem sdíleli problémy v našich organizacích a možnosti, jak využít naše nové přátelství a kontakty. Moc se těším na nějaké zmíněné připravované akce!

Odpoledne nás tři účastníci opustili. My jsme se ještě naposledy šli projít vesnicí a večer už na nás čekal Fernando s výbornou tapas večeří. Po krátkém balení jsme se ještě naposledy sešli a zahráli si nějaké hry. Pak už jsme se vydali na kutě.

 

6. den

V sobotu nás všechny čekala dlouhá cesta. Někteří zůstávali ještě nějaký den ve Španělsku. My s Linh jsme ze Zaragozy pokračovaly vlakem do Barcelony a odtud jsme letěly do Frankfurtu, takže sobotní večer jsme strávily čekáním na letišti a v Praze přistály až pár minut před půl 12 v noci. Bylo to dlouhý den…

Celý týden byl dost intenzivní, ale všechno stálo za to!  Nové zkušenosti, noví přátelé, nová místa… Všechno jen díky Erasmus+ a Mladiinfo! Děkuji moc za tuhle příležitost a nezapomenutelné zážitky.

Napsala Kristýna Schusterová.