Hledá se novinář! Soutěž a workshop 2v1

Jste akční? Zajímáte se o svět kolem a fandíte poctivé novinařině? Od 14. 10. do 11. 11. se můžete hlásit do soutěže Hledá se novinář. 

Pokud vás láká žurnalistika, zajímáte se o veřejné dění a jste akční, je na čase zpozornět. Vybranou skupinu účastníků totiž čekají workshopy i seznámení se zajímavými osobnostmi veřejného prostoru. V neposlední řadě výhod čekejte stmelení skupinky stejně laděných nadšenců, jako jste vy sami. Nahlédnete pod pokličku novinářské práci a váš rozhled se značně obohatí, to vám zaručujeme!

Jak vše bude probíhat a co čeká na vítěze

Na počátku všeho budou víkendové workshopy. Jejich témata budou například:

  • představení publicistických žánrů (reportáž, článek, rozhovor..),
  • zvládání stresu,
  • novinářská etika a jiné

O nich bude nejen řeč, účastníci je poznají na vlastní kůži. Pomocí rozličných úkolů a simulací. Vše pod taktovkou odborníků z praxe. Z konce  druhého víkendového workshopu pak vzejde užší výběr postupujících. V rámci soutěžních kol čekaji na finalisty úkoly, které budou opravdovou výzvou. Podobné, s jakými se potýkají denodenně novináři v rámci své práce.

Na úplném konci čeká výhra ve výši 30 000 Kč. Za tuto částku si může vítěz vybrat stáž nebo školení podle svého přání. V Česku, nebo v zahraničí. Člověk v tísni pokryje náklady až do uvedené výše.

Hledá se novinář. Jaký vlastně?

Prvním sítem je splnění základních požadavků na účastníky. Těmi jsou:

  • věk od 18 do 25 let
  • zájem o dění kolem a média
  • ochota vyzkoušet si novinářskou práci

Jak se přihlásit?

Vyplňte jednoduchý formulář na webových stránkách projektu do 11. 11. 2019. Součástí formuláře musí být i motivační dopis a prostor pro přílohu, reportáž. Můžete zpracovat téma z vašeho okolí, psanou nebo audiovizuální formou. Zaleží na tom, co vám sedí více.

Charakter soutěže

Hledá se novinář je soutěž podobná reality show, avšak koncipovaná tak, aby nenašla jen vítěze hodnotné ceny. Ale především, aby během celého  průběhu vzdělávala účastníky. A zasadila se o zvýšení mediální gramotnosti jejich i diváků. Stejně jako u předchozích soutěží s názvem Hledá se, bude totiž průběh soutěže k vidění na Stream.cz. V rámci mediální výchovy na školách bude reality show také dostupná za účelem veřejného promítání žákům.

O organizátorovi projektu

Za soutěží stojí  nezisková organizace Člověk v tísni. Konkrétně její oddělení Jeden svět na školách. To se, právě ve spolupráci se školami, věnuje mnoha projektům. Jejich cílem je doplnit vzdělání žáků pomocí promítání dokumentů, naučit je občanské aktivitě a zájmu o veřejné dění. V poslední době se také věnuje problematice fake news a mediální gramotnosti. Soutěž Hledá se novinář tak navazuje na uplynulé soutěže Hledá se LEADr., které probíhaly v letech 2016-2018. Videa z nich jsou dostupné na Stream.cz.

Zdroj: Hleda.se