Opravdu stará historie v Africe – Veliké Zimbabwe

Máte rádi historii a exotiku? Co to takhle všechno spojit a navštívit Veliké Zimbabwe z 11. století a třeba to spojit s cestou na Viktoriiny vodopády?

CO TO JE

Veliké Zimbabwe dalo vzniku názvu samotného státu, který získal nezávislost až v 80. letech. Je to symbol historie a pýchy, neboť tyto ruiny dokazují, že zde existovala civilizace již v dobách, kdy my jsme o Africe ještě ani nevěděli.

V ruinách tohoto starého komplexu se našly ozdoby ze zlata, porcelánu nebo i skleněné předměty. Mnoho z nich pochází až z daleké Číny, Indie a dokazuje, že zdejší lidé obchodovali také s Araby. Podobných staveb je po Africe více (například nedaleko Keňské Mombasy najdete Gedi Ruiny). Tyto jsou ale největší svého druhu. Celé antické město se rozkládá na velikosti 7,3 km2 a svižnou chůzí budete potřebovat minimálně 2 hodinky. Klidně zde ale můžete strávit celý den.

Archiv Alena Machálková

KDE

Veliké Zimbabwe se nachází nedaleko od města Masvingo, na půli cesty mezi hlavním městem Harare a druhým největším městem Bulawayo. Z města zde jezdí za 20Kč místní miniautobusy, které vás vyhodí u odbočky k hotelu Great Zimbabwe. Když se na řidiče hezky usmějete, zaveze vás až přímo k hotelu a ušetří tak 1,5km chůze.
V hotelu si můžete zajít na dobré jídlo, ubytovat se a nebo stačí projít hotelovým komplexem a po asi 700 m narazíte na vstupní bránu do Velikého Zimbabwe.

Archiv Alena Machálková

CO ZDE UVIDÍTE

Vstupné je 15 USD, dalších 6 USD si připlatíte, jestli chcete ruiny projít i s průvodcem. Ten se většinou doporučuje, ale cesty jsou dobře značené a v malé příručce, kterou vám dají u vstupu se také dozvíte dost.

V Komplexu se také nachází malé muzeum, vstup tam je již zadarmo a i zde se můžete dočíst o místní historii této stavby i teoriích, které se vedou o této antické civilizaci a důvodu jejího zvyku.

Komplex má stále několik neporušených zdí, jednu vysokou věž, která je svým tvarem velmi zajímavá, a dlouhé schodiště na kopec uvnitř komplexu s dalšími zříceninami a stavbami. Veškeré stavby byly postaveny pouze pomocí kamenů, žádné lepidlo, cement ani jiné pojidlo ke stavbě nebylo použito. Některé stavby přežili téměř tisíc let, toto místo je zajímavé a dalo by se říct něčím magické.

Kromě muzea je v centru komplexu zrenovovaná Shona vesnice, tedy takové otevřené muzeum, kde se dozvíte o tom, kdo má ve vesnici jaké postavení, kde tradičně bydlí náčelník, k čemu slouží různé nástroje a celkově, jak tento kmen tradičně žil. Ve vesnici můžete za poplatek přespat a mít tak autentickou zkušenost s přespáním v blátěné chatičce.