Film pro mě není jenom příběh

Většina z nás hned, jak vyjde trailer na nějaký nový film, se jde podívat, o čem ten film vůbec je. Když je plný akce, napětí nebo také lásky, tak se okamžitě rozhodne, že na něj půjde. Ale existují mezi námi tací, jako například Emil Hanych, kteří nehledají jenom to, co se v daném filmu odehrává. Pro ně je důležité to, jak se film natočil, střih, kamera a mnohé další detaily.

00f386ec-351e-4141-8d3f-08267d0d9572Kdy sis poprvé uvědomil, že nesleduješ jenom příběh filmu, ale také to, jak je dělaná kamera, střih atd.?

Abych řekl pravdu, tak to bylo jednoho srpnového dne, psal se rok 2008 a v kině byl zrovna uveden Temný rytíř, který považuji za mistrovské dílo daného žánru. Brilantní poctivá práce. Zde si mne získala kamera, hudební doprovod, scénář a famózní výkony herců. Parádně se to sešlo a od té doby mě to neopustilo.

Co tě baví na filmové kritice?

Jak jsem již zmínil, je to od roku 2008 bez přestávky.  Filmy jsou má vášeň, člověk při psaní přijde na jiné myšlenky a svým způsobem ho to i naplňuje a rozšiřuje obzory.

Když zjistíš, že bude nový film, jaké informace o něm nejdříve hledáš?

Aktuálně je to dosti specifické. První režisér, pak scénář, samotní herci a pak záleží na žánru. Někdy stačí i režisér a mohu do premiéry filmu vědět jen minimum. Například Christopher Nolan, osobně je to pro mě jistota, že se v kině budu bavit a dostanu kvalitní počin. Pak je tu ta druhá strana, kdy se jedná třeba o komiksový film, příkladem může být letos Batman vs Superman. Pak se koukneš do kolonky režisér, vidíš jméno Snyder a ten má svůj specifický styl, který nemusí být vhodný pro daný film, což se nakonec i bohužel potvrdilo.

Není to ovšem jenom o režisérovi. Podstatný je i scénář a bohužel posledních pár let je to kámen úrazu většiny filmů. Namátkově Colonia, poslední Mission Impossible nebo bondovka Spectre, která zničila odchod Craiga do bondovského důchodu.

Samotnou kapitolou jsou pak herci. Člověk má rád určité herce  a když vidí někoho, kdo mu prostě nevoní, tak na ten film nepůjde. Ovšem postoj k herci jde velmi snadno změnit. Já řadu let nemusel Toma Cruise, ale pak přišel film, kde jsem se nesoustředil na to, že v něm hraje tento herec, ale že tu mám válečný film. A když skončil film, tak jsem okamžitě chtěl vidět každý film s ním.

Co se týče toho žánru, tak poslední dobou jsou to hodně komiksy a konkrétně Marvel. Šanci mají také ostatní. Osobně se poslední roky vyžívám hodně v Oscarech. Stručně řečeno, když mě film osloví a zaujme, on v podstatě stačí trailer, tak šanci má.

Máš nějakého svého oblíbeného filmového kritika?

Přímo nějakou konkrétní osobu ne. Znám dost lidí, kteří se zajímají o filmy stejně jako já, například osobně navštěvuji web moviezone.cz, kde je skvělá parta lidí, kteří o filmech píší již léta a plně tomu rozumí. Navíc mají hodně čtivá témata. Takže možná oni.

Byl jsi už někdy na nějakém filmovém festivalu?

Čtvrtý rok po sobě na festivalu v Karlových Varech, kam se velmi rád vracím a doháním tady ty menší, alternativní  filmy. Mimo jiné Karlovy Vary jsou nádherné město, takže i menší dovolená a odpočinek od starostí v práci. V budoucnu se to měnit nebude, naopak příští rok se chystám i za hranice.

Píšeš filmové kritiky do nějakých novin nebo máš svůj blog?

V minulosti mě oslovila kamarádka, jestli bych nenapsal pro jejich stránku mfantasy.cz. Ze začátku jsem si absolutně nevěřil (dle toho taky první články vypadají), takže šlo o zkoušku. Postupem času se přístup zlepšil, a tak přišla myšlenka na osobní blog, kde bych mohl psát o tématech, které na web mfantasy.cz není možné zařadit. Namátkově třeba články o Oscarech. Blog tedy mám, ale píši na něj zatím velmi sporadicky a plně se věnuji mfantasy.cz

Co se musí stát, aby ses rozhodl psát do nějakých velkých novin?

Nástup do novin mě sice láká, ale zatím nemám potřebné zkušenosti k tomu, abych začal psát pro web/noviny. Časem se k tomu třeba dostanu, ale aktuálně spíše pracuji na udržení tempa, které jsem si nastolil. Nějaké to zlepšení třeba přijde s novinkami, které plánuji v druhé půlce roku pro mfantasy.cz, ale kdo ví. Neberu to jako povinnost, ale jako koníček, který mě baví a doufám, že tomu bude i nadále.