ESC dobrovolnicí v Normandii

Alice využila jednu z mnoha možností vyjet na dobrovolnický ESC projekt, její kroky směřovaly do krásné Normandie. Přečti si, jak popsala svoje obohacující zkušenosti!

Teď nebo nikdy

Už dlouhou dobu jsem zvažovala účast na ESC dobrovolnickém projektu. V létě jsem již nějaký čas byla v zápřehu plného pracovního úvazku, ale cítila jsem, že to není ono. Pokračování nepřipadalo v úvahu. Tehdy jsem si řekla: „Blíží se mé 27. narozeniny, pokud chci jen na ESC, musím to udělat teď!“ Zanedlouho jsem podávala výpověď a hledala na stránkách ESC projekty, které mě lákaly.

Netrvalo dlouho a narazila jsem na projekt, který mě doslova nadchnul. Hned jsem věděla, že to je „to pravé ořechové“. Podala jsem tedy přihlášku a po krátké komunikaci s přijímající organizací, jsem už balila kufry a vyrážela nočním autobusem na dva měsíce do Francie – pro mě dosud nepoznané země.

Eko náplň ESC projektu

Jak moje dobrovolnictví vypadalo? Spolu s dalšími čtyřmi dobrovolníky z Německa, Nizozemska a Portugalska jsme pracovali v organizaci, která je zaměřená na přírodu a ochranu životního prostředí. Naše práce byla velmi různorodá, prakticky každý den jiná. Naším hlavním úkolem byla venkovní práce ve spolupráci s pobřežní stráží z Conservatoire du littoral.

Normandie. Zdroj: Archiv Alice

Mnohé dny jsme trávili v překrásné přírodě ve chráněných oblastech u pobřeží. Každý týden jsme navštěvovali nová místa okolo celého regionu La Manche. Naše dny pokaždé vypadaly jinak. Podíleli jsme se např. na revitalizaci písečných dun a jezírek, úpravě stezek a turistických tras, aby byly snadno průchodné a turisté nevyšlapávali v přísně chráněné přírodě nové cesty. Dále jsme zabraňovali zvětrávání, díky budování oplocení, aby auta neparkovala na písečných dunách.

Aktivity s dětmi

V ty dny, kdy jsme zůstali v městečku, kde sídlila i naše organizace, jsme pomáhali vytvářet pedagogické pomůcky či materiály pro vzdělávání veřejnosti. Také jsme připravovali aktivity pro děti. Obvykle s tématikou přírody, ochrany krajiny nebo udržitelného života, někdy také ohledně mezinárodní mobility a dobrovolnictví.

Moje oblíbená „práce“ byla ta, když jsme vyrazili k moři kvůli výzkumu či pozorování rostlin či živočichů. Pár dní jsme například strávili na pláži pozorováním tuleňů. Zapisovali jsme, jakým způsobem reagují na lidi, kteří se ocitli v jejich blízkosti. Jindy jsme po odlivu procházeli pobřeží, abychom registrovali výskyt mořské rostliny, která je důležitá pro místní ekosystém, (mimo jiné také pro rozmnožování mořských koníků). Každý den zkrátka znamenal neobvyklé zážitky a nové zkušenosti!

Normandie. Zdroj: Archiv Alice

Čas, který jsme strávili ve Francii, však samozřejmě nebyl pouze o práci! Měli jsme dost času na cestování po okolí a poznávání krás Normandie.

Srdečnost na každém kroku

Již od samého počátku jsem byla příjemně překvapená srdečností místních obyvatel a ochotou pomoci, a to nejen v naší organizaci, ale i ve městě, v obchodě a všude jinde! Mnoho lidí v Česku mi řeklo, že jet do Francie bez znalosti francouzštiny, je téměř šílenství a že to bude velmi náročné. Má zkušenost však taková naštěstí vůbec nebyla. Je sice pravda, že jen málokdo uměl dobře komunikovat anglicky, ale jak se říká, kde je vůle, tam je cesta! Místním lidem vůle rozhodně nechyběla a rukama nohama a Google překladačem jsme se domluvili vždycky 🙂

Region La Manche – tipy

Normandie. Zdroj: Archiv Alice

Normandie, konkrétně region La Manche, kde jsme strávili nejvíce času, mě okouzlila především svou přírodou. Písečné pláže, duny, borovice, pastviny a remízky tvořily rozmanitou mozaiku. V našem volném čase, ale i během práce, jsme se dostali do spousty nádherných míst. Mým nejoblíbenějším místem bylo nejspíše souostroví Chausey, kde jsme v tamní půvabné krajině strávili dva dny.  Za návštěvu také rozhodně stojí sever La Manche nebo pláže, kde se za druhé světové války odehrálo ono známé vylodění v Normandii. Samozřejmě jsme neopomněli ani slavné poutní místo Mont Saint Michel, které je skutečně působivé.

Pokud někdy zavítáte do této části Normandie, můžete také zamířit například do města Caen, kde uvidíte mimo jiné hrob Viléma Dobyvatele. Také do městečka Bayeux, slavného pro svou tapisérii, která popisuje dobytí Anglie Vikingy.

Do ESC dobrovolnictví po hlavě

V každém případě bych všem, kteří jsou na vážkách, zda se do dobrovolnictví pustit, rozhodně doporučila odložit starosti a prostě to udělat. Já jsem svého rozhodnutí rozhodně nelitovala. Kromě rozšíření mé komfortní zóny mi tato příležitost dala také prostor pro růst a čas zpomalit a soustředit se na daný okamžik… Hlavně jsem si přivezla spoustu zážitků, zkušeností a nových přátelství.

Pokud tě zážitky Alice zaujaly, podívej se i na video, které nabízí jak pohled na krásné scenérie, tak i názory účastníků.