Duhové hory – nejkrásnější přesto neznámé hory Číny

Málo lidí uvažuje o Číně jako o možné volbě při výběru dovolené v přírodě. Čína je ale jedna z mála zemí, která může nabídnout nejen obrovská města, ale i vysoké hory, krásná jezera a úchvatné přírodní úkazy. Zhangye Danxia je jedním z nich.

Foto: autorka článku
Foto: autorka článku

Zhangye Danxia nebo také Duhové, Krvavé či Rudé hory se nacházejí v Gansu provincii. Tyto hory jsou známé pro svou až neuvěřitelnou kombinaci sytých barev. Legenda praví, že čínská bohyně Nuwa musela zachránit místní obyvatelstvo před útokem nemocné zvěře. Rozhodla se proto roztavit pět okolních hor, aby zabránila útoku. Hory, které roztavila, měly různé barvy, a tak jsou výsledkem právě tyto barevné pruhy.

Foto: autorka článku
Foto: autorka článku

Možným důvodem, proč toto místo navštěvuje jen malé procento zahraničních turistů, je jeho vzdálenost od známějších míst. Z Pekingu to trvá 20 – 29 hodin vlakem, z XiAn k tomu stačí polovina tohoto času.  

Gansu provincie se nachází na severozápadu Číny v odlehlé části nedaleko Xinjiang, tedy provincie, která se svou kulturou, jazykem i náboženstvím liší od Číny více než Tibet. Pokud se chystáte navštívit tuto krásnou oblast nebo se vydat po stopách starodávné Hedvábné stezky, jste na správné cestě. Do města Zhangye můžete dojet vlakem. Tam stačí nasednout na místní autobus či si najmout taxi a dojet do 30 km vzdáleného geologického národního parku Zhangye Danxia.

Foto: autorka článku
Foto: autorka článku

Po zaplacení vstupného, které je necelých 20 USD, obdržíte mapu s vyznačenými vyhlídkovými body, autobusovými zastávkami a také s návrhy na pár krátkých výšlapů. Celý areál je čistý a doslova vybetonovaný, takže co se obtížnosti týče, nemusíte se obávat. Na hory se jezdí pouze koukat, neleze se na ně. Barvy a krásy uvidíte všude dokola. Mini autobusy jezdí parkem pravidelně a nikdy nemusíte čekat dlouho, než vás vyzvedne další. Park můžete také projít pěšky.

Tip autorky

Doporučuji navštívit tento park brzy ráno nebo v odpoledních hodinách, neboť s východem a západem slunce se barvy hor mění přímo před očima.

Takže nabijte si fotoaparáty, nachystejte svačinky a hurá do duhy!