Dobrovolníkem v Africe? Zajeď na pár týdnů do knihovny

Láká tě dobrovolničení v Africe? Chtěl/a bys na nějakou dobu vypadnout z Evropy, zažít něco úžasného a k tomu být užitečný? Lákalo by tě pomáhat dětem s knihami, čtením, učením a hraním her? Tak třeba Bookfeeding je přesně pro tebe.

Bookfeeding Project je nezisková dobrovolnická charita, která staví po světě knihovny a vzdělávací centra. Na základě přihlášky a výzvy, kterou zasílají přímo komunity, kde se knihovny staví, se vytvoří přesný návrh na projekt, aby zapadl do kulturního prostředí i potřeb dané komunity. Bookfeeding knihovny jsou v 10 různých státech Afriky, v Indii, Libanonu a brzy také Jižní Americe.

Archiv Bookfeeding – Alena Machálková

 

Každý projekt a každá knihovna je naprosto jiná. Většina knihoven je součástí základní nebo střední školy, ale existují také knihovny na zahradě místního starosty nebo basketbalového trenéra. Může se jednat o malé knihovničky nebo třeba velká vzdělávací centra.

Po dokončení projektu, jsou knihovny nezávislé na finančních zdrojích Bookfeeding Projects a samy si řeší management, otvírací dobu nebo co přesně se v knihovně děje. Jako dobrovolník tedy budeš mít možnost komunitám pomoci s nastavením vnitřních procesů a nahlédnout přímo do rozvojového projektu, který si řídí sami místní.

Archiv Bookfeeding – Alena Machálková

Co tě jako dobrovolníka bude čekat?

Cokoliv. Podle toho jakou knihovnu se rozhodneš navštívit, může to být cokoliv od výstavby malé restaurace v Eco vesničce na jezeře Bunyonyi v Ugandě, pomoc s kampaní proti svatbám mladistvých v Zimbabwe, trénink dívčího týmu basketbalu v Tanzánii nebo klučičího fotbalového týmu v Keni. Můžeš pořádat kuchařské nebo čtenářské kurzy, experimentovat v zemědělství, pomáhat se sběrem medu, pořádat čtenářské kroužky nebo se jen učit s malými dětmi. Fantazii se meze nekladou.

Archiv Bookfeeding – Alena Machálková

Na jak dlouho a za kolik?

Komunity, které mají zájem o dobrovolníky tak činí bez nároku na finanční výhody. Dobrovolníci tak nikdy neplatí za zprostředkování nic ani Bookfeeding Projects ani místním knihovnám. Nicméně se vždy jedná o komunity, které si nemůžou dovolit živit zadarmo někoho navíc. Dobrovolníci si tedy sami platí jídlo nebo mohou přispívat týdně/měsíčně místním ženám, které budou dobrovolníkovi vařit. Ubytování je většinou zajištěno zadarmo. V některých případech dobrovolníci přispívají na elektřinu a/nebo teplou vodu.

Vždy se doporučuje dobrovolničit minimálně 2 týdny. I to je délka, během které si na vše teprve zvykneš. Čím déle tím lépe 🙂

Archiv bookfeeding – Alena Machálková

Pokud zrovna nemůžeš vyjet do Afriky, ale jako dobrovolník by ses rád/a přesto zapojil/a, spoj se s hello@bookfeeding.org, vždy hledají také dobrovolníky, kteří mohou pomoci s přepravou a organizací knih, úpravu fotek nebo jiných administrativních věcí a řízení organizace odsud z Evropy.

Více informací o projektech a Bookfeeding Project najdeš na www.bookfeeding.org nebo na jejich sociálních sítí: facebook www.facebook.com/Bookfeeding a Instagram: Bookfeeding_project 

Pro více dotazů stačí napsat na hello@bookfeeding.org