Dobrovolnictví v Clasijazzu ve Španělsku

Jmenuji se Monika a již přes čtyři měsíce pobývám ve městě Almería, ve Španělsku, a věnuji se dobrovolnictví v Clasijazzu, který funguje jako kulturní klub, hudební škola a kavárna. Zabývám se například marketingem a komunikací, organizací akcí, koordinací programu, agendou hudební školy apod.V tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o své nové poznatky a zážitky, ale i strasti. Dobrovolnický projekt, a obzvlášť  ten dlouhodobý, přináší nejenom úžasné momenty a zábavu. To, že jste dobrovolník znamená také nedorozumění, konflikty a výzvy.

Říct, že tady mám pestrý život, je slabé slovo

V určitém okamžiku se „zamilovanost“ změní v pevnější vztah mezi dobrovolníkem a jeho organizací, kolegy a lokalitou. A v ten moment se projeví smysl celého projektu Evropského sboru solidarity. U mě tento okamžik nastal během února, v době vrcholu pandemie, kdy Clasijazz zažíval těžké období. Zároveň jsem si uvědomila, že nelze „obětovat“ dobrovolnické činnosti veškerý volný čas. 

Můj každodenní život se v určitých oblastech ustálil, ale tím, že Clasijazz je organizace s širokým záběrem, každý den je jiný. Svůj den začínám ve fitness clubu, což mě nabije energií. Poté si sbalím pracovní telefon, tablet, všemožné klíče, dokumenty  a vyrazím do Clasijazzu, kde se zabývám agendou akcí a školy, účastním meetingů s ostatními dobrovolníky, věnuji se propagaci, úpravě fotek, komunikaci apod.

Kolem půl druhé odcházím na oběd. Zde je běžné, že si místní dávají dlouhou pauzu na oběd a většinou se vrací do práce kolem 16h. Tomu jsem se přizpůsobilia a tento čas si velmi užívám, pokud to program dovolí. Baví mě zkoušet různé tapas bary. Ráda přispívám recenzemi na internetu a sdílím fotky na svém Instagramu, baví mě podporovat místní podniky. Vždyť Almería byla vyhlášena v roce 2019 španělským hlavním městem gastronomie. Nabídka pokrmů je jedinečná a cenově dostupná. Terasy podniků jsou od rána do noci plné. 

Odpoledne se vracím na výpomoc s organizací hudební školy, přípravu akcí a zkoušek Bigband orchestru. Zorganizovat každý týden program sedmnácti hudebníků není jednoduché. Hodně jsem se naučila a uvědomila, že práce s lidmi je jedna z nesložitějších. Každý člověk má svou osobnost, vyžaduje jiný přístup a je zcela běžné, že dochází k nedorozumění. Komunikace, upřímnost a přijetí odlišného postoje je velmi důležité. Domnívám se, že většina mých pracovních strastí pramení z mé tvrdohlavosti, individualismu či tlaku na detail a zodpovědnost ostatních. Věřím, že tato zkušenost mi velmi pomůže v budoucím profesním životě.

Díky dobrovolnictví v Clasijazzu jsem byla v televizi

Mezi mé úspěchy bych zařadila komunikaci s místní komunitou ve španělštině, což se odráží v pozitivní odezvě na mou osobu i Clasijazz. Tomu také pomohl rozhovor, který se mnou natočila místní televize. Zároveň můj smysl pro organizaci a empatie přispívají k dobré organizaci akcí Clasijazzu. 

Tím, že Clasijazz má  bohatý program každý týden je jiný a není jednoduché plánovat volno. Ale již mám velkou  chuť  prozkoumávat region. Až do nedávna bylo nemožné opustit město, nyní se mohu pohybovat pouze v provincii. Naštěstí jsem měla možnost navštívit už pár pěkných míst. Většinu volna tedy trávím ve městě, procházkami na pláži, poznáváním gastronomie, či učením španělštiny.

Věřím, že s příchodem léta pandemie ustoupí a budu mít možnost cestovat. Již se pomalu blíží polovina mého pobytu, tak uvidíme, co bude dál. Každopádně jsem šťastná, že jsem se rozhodla pro projekt ESC a doporučuji všem, kteří ještě hledají svou profesní cestu a zároveň je to táhne do zahraničí, protože takové zkušenosti jsou k nezaplacení.

logo of the european solidarity corps
Tento projekt je financován z prostředků Evropského sboru solidarity.