Dobrovolnictví na slovinské ZŠ v Covid-době – bláznivý nápad?

Živijo! Posílám znovu pozdrav ze Slovinska, kde jsem na ročním dobrovolnickém projektu v rámci
Evropského sboru solidarity. Přijde vám dobrovolnictví na slovinské ZŠ v době Covidu bláznivý nápad? Čtěte, co si o tom myslím nakonec já.

Covid a dobrovolnictví na slovinské ZŠ

Jak jsem již psala v minulém článku, pracuji v krásném středověkém městečku Škofja Loka v místní škole. Jsem tu díky programu Evropský sbor solidarity

V dnešní době, kdy se kvůli koronaviru vše strašně rychle mění, jsem si tu už vyzkoušela různé druhy práce. Na podzim jsem na měsíc pracovala přímo ve škole. Pomáhala jsem učitelům s přípravou hodin a jednotlivým žákům při výuce. Poté se školy na více než čtvrt roku zavřely a zbyla na mě pouze práce online, která (co vám budu vyprávět) nestojí za nic. Účastnila jsem se online hodin či připravovala materiály pro učitele. Připadalo mi, že pořád nedělám ale tolik, kolik bych toho dělat mohla. Proto jsem přišla s nápadem online hodin anglické konverzace a doučování angličtiny. Zpočátku to vypadalo, že o ně nebude ze strany studentů zájem, ale nyní už mám studentů pět a v průběhu ledna jsem měla i individuální hodiny se studenty francouzštiny, které jsem připravovala na ústní zkoušku. Naučila jsem se, že se nesmím bát přijít s novými nápady a musím se snažit si práci najít sama, pokud mi ji nikdo přímo nezadá.

A co bude dál?

Koncem února nám školy ve Slovinsku znovu otevřeli, tak pracuji opět v normálním režimu. Mohu konečně zase žáky vidět osobně a pomáhat jim přímo v hodinách, což je příjemná změna, na kterou jsem se již dlouho těšila. Doufám, že to tak vydrží až do konce mého projektu a že situace se už bude jen zlepšovat.

Často se mě kamarádi ptají, jestli nelituji toho, že jsem vyjela na dobrovolnický projekt do Slovinska zrovna v této nelehké době. Já všem odpovídám naprosto jednoznačně: rozhodně NE. Ačkoliv by se mohlo zdát, že vyjet do zahraničí právě letos nebyl ten nejlepší nápad, já si myslím, že mi to umožnilo se alespoň na chvíli zastavit a promyslet si, jak dál naložím s mým životem. Navíc si myslím, že nikde jinde bych se neměla lépe než právě tady, obklopená nádhernou slovinskou přírodou a milými lidmi.

 

Jak nejlépe trávit volný čas ve Slovinsku?

No přece v přírodě! Nikdy jsem netrávila tolik času v přírodě jako tady, což si moc užívám. Ačkoliv jsme donedávna nemohli cestovat mimo náš region, i tak jsme se dostali na moc zajímavá a krásná místa, kterých je ve
Slovinsku nespočet. S ostatními dobrovolníky v podstatě každý víkend vyrážíme na túry do hor. Jeli jsme i společně sáňkovat nebo bruslit a tu letošní zimu si parádně užili. Měla jsem velké štěstí na mou tzv. Shokoloko family, tedy dobrovolníky, se kterými tu bydlím a trávím volný čas. Bez nich by se mi všechno zvládalo mnohem hůře. Tak nám jen prosím držte palce, ať se už vše obrátí k lepšímu nastálo a ať máme do konce našeho projektu možnost tuhle krásnou zemi ještě více poznat a objevit její krásy a tajemství.

logo of the european solidarity corps
Tento projekt je financován z prostředků Evropského sboru solidarity.