Dobrovolnictví na ekofarmě kdekoli na světě? Zkuste WWOOFing

#recyklujemeclanky: Zajímá vás ekologické zemědělství a udržitelný způsob života? Rádi byste spojili poznávání těchto dvou odvětví s výjezdem do zahraničí? Zkuste dobrovolnictví na ekologické farmě s organizací WWOOF a zapojte se do tzv. WWOOFingu.

Bedýnka zeleniny vypěstovaná na ekologické farmě
Photo by Markus Spiske, Unsplash

Co je to vlastně ten WWOOFing?

WWOOFing je dobrovolnická činnost na ekologických farmách zprostředkovaná platformou WWOOF. WWOOF neboli World Wide Opportunities on Organic Farms je síť lokálních organizací spojující ekologické farmy, rodinná hospodářství a zahradnictví, která hledají dobrovolníky na dočasnou výpomoc bez nároku na peněžní odměnu. Hlavním cílem WWOOF je poskytnout dobrovolníkům jedinečnou zkušenost s prací na organické farmě. Kromě toho WOOFing umožňuje dobrovolníkům poznat zvyky místních a sdílet zkušenosti se stejně smýšlejícími lidmi.

Na rozdíl od všemožných přísně formálních dobrovolnických projektů pod hlavičkou Evropské unie je WWOOF většinou založen jen na ústní dohodě mezi vámi a daným farmářem. Je tedy jen na vás, jestli zůstanete týden nebo půl rok, sami nebo s celou rodinou, jestli budete pomáhat se sekáním sena, dojením koz nebo hlídáním dětí. Co si pod WWOOFingem přesně představit se se dozvíte i v následujícím videu:

       

Video by WWOOF

Co od WWOOFingu očekávat?

Nepsaným pravidlem WWOOFingu je, že dobrovolníci na farmách pracují přibližně 6-7 hodin denně. Odměnou za jejich práci jim je strava a ubytování. Pokud se chystáte vyrazit WWOOFovat na delší dobu, stanete se přímo součástí hostitelské rodiny/farmy se všemi klady i zápory, které k tomu patří. Od WWOOFingu nečekejte zajištění pracovní smlouvy, vyřízení cestovních víz, seznam povinného očkování, hrazené pojištění nebo kapesné. Naopak se spíše dočkáte rodinné atmosféry, nevšedních zážitků a příjemného pocit z dobře odvedené práce. Navíc z první ruky poznáte, jak žijí místní lidé a dozvíte se toho spousty o ekologickém zemědělství, udržitelném životním stylu a zdravém stravování. Taky si určitě vyzkoušíte činnosti, ke kterým byste se jinak nikdy nedostali.

Jak si dobrovolnictví na ekofarmě pře WOOOF zařídit?

Síť farem, které přijímají WWOOFery, je celosvětová a zahrnuje ekologická hospodářství ve 120 zemí. Jednou ze zapojených zemí je i Česká republika, kde se v současnosti nachází 28 aktivních organických farem. Všechny země, v nichž WWOOFing frčí, mají národní zprostředkovatelskou organizaci, která zastřešuje váš dobrovolnický pobyt na konkrétní farmě. Národní zprostředkovatelské organizace si za tuto službu účtují členský poplatek platný na 1 rok. Poplatek je účtován buď za jednotlivce nebo pár. Výše poplatku se navíc značně liší v závislosti na zemi, kterou jste si pro svůj WWOOFing vybrali. V Čechách tak například za roční členství zaplatíte €22, v Austrálii $70 a na Srí Lance $35.

Jak tedy postupovat při zařizování WOOfingu? Ze všeho nejdříve si vyberte zemi, ve které byste rádi dobrovolničili na ekofarmě. V nabídce je spousta evropských států, stejně tak jako exotické destinace, např. Nigérie, Taiwan nebo Japonsko. Zaregistrujte se jako dobrovolník u zprostředkovatelské organizace dané země, zaplaťte členský poplatek, vyplňte pečlivě svůj profil a začněte kontaktovat aktivní farmáře.

Mějte vždy na paměti, že zprostředkovatelská organizace nemá v popisu práce vám jakkoli pomáhat s oslovováním zemědělců nebo se zařizováním víz. I z tohoto důvodu si předem s hostitelskými farmáři domlouvejte veškeré detaily. Zjistěte si, jaká očekávání farmář má, kde budete bydlet, jak se dostanete do nejbližšího města, apod.

Žena pracující na poli
Photo by Asantha Abeysooriya, Unsplash

Proč se rozhodnout pro dobrovolnictví na ekologické farmě?

WWOOF je ideální dobrovolnickou příležitostí pro lidi s láskou k přírodě a zvířatům, kteří jsou schopni pořádné fyzické práce. Farmy v jednotlivých zemích můžete střídat, jednotlivé pobyty proložit cestováním a naordinovat si tak intenzivní zážitek plný místní kultury. Všechny farmy a hospodářství zapojené do projektu pracují na základě ekologického hospodářství a udržitelného způsobu života, takže dvanáctihodinovek v hale s kuřaty se taky bát nemusíte.

Zaujal vás koncept WWOOFingu? Zkuste si pro začátek alespoň krátký pobyt na některé z českých farem prostřednictvím české zprostředkovatelské organizace. Zajímavou zkušenost s WWOOFingem s dětmi nabízí Tereza z NARUBY.LIFE. A pokud si svou dobrovolnickou zkušenost představujete úplně jinak, mrkněte na naše další Tipy na dobrovolnictví.

Článek byl původně sepsán dne 27.9.2011. Aktualizaci a doplnění informací provedla Kačka dne 25.11.2019.

Comments are closed.