Diplomatická akademie

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyhlašuje výběrové řízení na osm služebních míst určených k přípravě na výkon zahraniční služby. Žádost o přijetí můžeš podat do 5. května 2023. Co kromě toho ještě musíš udělat a na co přesně se můžeš těšit?

Co ti diplomatická akademie či služba u MZV ČR přinese?

Pokud projdeš výběrovým řízením, absolvuješ vzdělávací program zaměřený na výkon zahraniční služby, což je v podstatě stáž v některém z odborů MZV ČR.

Kromě teoretických znalostí zahraniční politiky České republiky a Evropské unie, se dozvíš i spoustu informací o diplomatické praxi, právních předpisech, zahraničních službách a mezinárodním právu EU. Poté, co tento program zakončíš úspěšným složením zkoušky týkající se ověření znalostí, státní tajemník MZV ČR tě zařadí na jiné služební místo. Vzhledem k aktuálnímu dění ve světě se pravděpodobně zaměříš na zahraniční a bezpečnostní politiku EU a na stabilizaci Ukrajiny.

Jestli budeš chtít, můžeš využít možnosti a zvýšit svoji kvalifikaci na European Diplomatic Academy. O tom si můžeš víc přečíst na stránkách Evropské unie.

Evropská unie
Ilustrační obrázek. Autorka: Tetiana Shyshkina. Zdroj: unsplash.com

Kolik za službu dostaneš zaplaceno? Jak si představit svou pracovní dobu?

Plat se odvíjí od tvé předchozí praxe, ale očekávej ohodnocení od 27 650 Kč do 40 740 Kč. Když se ti ale podaří dosáhnout dobrých výsledků, můžeš získat příplatek až 6 000 Kč. Odměny závisí na tvých znalostech, výkonnosti a na tom, jak se ti povede vyřešit různé naléhavé úkoly. 

Můžeš využít i některé nabízené benefity – třeba jazykové kurzy nebo možnost výjezdu do zahraničí.

Program probíhá v Praze. Předpokládaná doba nástupu je v září 2023 a pracovní doba trvá 40 hodin týdně.

diplomatická akademie
Ilustrační obrázek. Autor: Markus Winkler. Zdroj: unspleash.com

Co musíš splňovat, aby ses mohl/a přihlásit?

Musíš být státní občan ČR starší 18 let, svéprávný/á a bezúhonný/á. Měj dosažené vysokoškolské vzdělání a také potřebnou zdravotní způsobilost. 

Protože tě čeká práce v pestrém prostředí na mezinárodní úrovni, musíš umět anglicky na úrovni C1 a zároveň i druhý cizí jazyk na úrovni B2. Své schopnosti můžeš doložit buď jazykovými certifikáty, nebo se zúčastni 12. května 2023 jazykového auditu přímo v MZV ČR. 

Diplomatická akademie – výběrové řízení

K žádosti o služební místo přidej životopis a motivační dopis. V něm můžeš vysvětlit svou motivaci a zájem o program. Jakmile splníš podmínky a (případně) složíš jazykový audit, zúčastníš se písemné přijímací zkoušky 22. května 2023. Budeš například analyzovat text a vyhledávat v něm důležitá data. Ukážeš tak své stylistické a vyjadřovací schopnosti. Když se ti to povede, čekej v prvních dvou červnových týdnech účast na rozšířeném psychologickém posouzení. 19. a 20. června 2023 proběhne ústní pohovor.

Poté si jen počkej na výsledek, který ti přijde e-mailem.

Jestli tě tato příležitost zaujala a splňuješ všechny podmínky, neváhej to zkusit! Není co ztratit. Konkrétnější informace najdeš na webu MZV ČR.