Damir Solak – o stáži v Evropském parlamentu a vedení studentské samosprávy

Je mu teprve 20 let, ale už absolvoval stáž v Evropském parlamentu a na gymnáziu vedl studentskou samosprávu. Damir Solak aktivně pokračuje i na vysoké škole. Je členem Akademického senátu a snaží se dále rozvíjet. Třeba přednáškou na Barcampu v Pardubicích, po které jsem ho požádala o rozhovor.

Studuješ teď na Právnické fakultě, věděl jsi už na gymnáziu, že chceš jít studovat právo?

Myslím, že ano. Rozhodně jsem věděl, že ze mě nebude nikdy lékař, fyzik nebo třeba umělec. O právo jsem se dlouho zajímal, hlavně o to spotřebitelské, a tak nějak vyplynulo, že bych se mohl ubírat tímto směrem. Po prvním roce na právech svého výběru rozhodně nelituji.

Damir Solak

Jaké ze svých dosavadních zkušenosti si vážíš nejvíce?

Jednoznačně to bude stáž v Evropském parlamentu (EP). Po maturitě jsem se vydal do Bruselu, kde jsem pracoval v kanceláři pana europoslance Jana Zahradila (ECR). Stáž mi utekla jako voda a nemůžu si ji vynachválit. Přeci jen stáž přímo v EP dá člověku mnohem víc než třeba dvoudenní zájezd do Štrasburku nebo modelová simulace [studenti se setkávají v diskuzích nad aktuálními problémy – pozn. red.].
Určitě bych každému doporučil jet alespoň na chvíli na stáž nebo za prací do zahraničí, rozšíří si tím obzory a zlepší se v cizím jazyce.

Náplň mé stáže byla opravdu rozličná, například jsem psal zápisy z Výboru pro mezinárodní obchod, ve kterém zasedá pan europoslanec, nebo jsem se staral o návštěvnickou skupinu. Měl jsem taky možnost podívat se na plenární zasedání nebo navštívit řadu seminářů a výstav, které se v EP pořádají.

Co vše si musel udělat, aby ses na stáž do Evropského parlamentu dostal?

Na základě vyhlášeného výběrového řízení jsem posílal do kanceláře pana europoslance své CV a motivační dopis, za nějakou dobu jsem pak dostal radostnou zprávu, že mě vybrali. Každý z europoslanců si své stážisty vybírá jinak, někteří udělají jednou ročně hromadné výběrové řízení, jiní třeba nárazově napíší na svém facebookovém profilu, že někoho hledají. Je taky možnost jít pracovat přímo pro některou z politických frakcí nebo se přihlásit přímo na stránkách Evropského parlamentu.

Největší starosti jsem měl, jak to budu mít s ubytováním. S ohledem na to, že je o něj velká poptávka, nebývá úplně nejlevnější a taky jsem nechtěl bydlet někde úplně na druhém konci města. Proto doporučuji každému, aby začal hledat zavčasu. Mně se nakonec povedlo najít bydlení v pěší vzdálenosti od unijních institucí.

Co tě vedlo k tomu, že si se začal angažovat ve školních parlamentech a dalších samosprávách? Co jsi měl na starosti?

Začal jsem po nástupu na víceleté gymnázium. Prostředí tamního studentského senátu mě lákalo. Dostal jsem od své třídy důvěru, abych se stal jejím senátorem. Na začátku jsem pomáhal organizovat různé školní akce – ať už to byly různé tématické dny, školní párty nebo třeba den otevřených dveří. Později toho přibylo víc. Měl jsem například na starosti organizaci společenského plesu nebo i jednání s vedením [školy – pozn. red.].

Co bys poradil studentům, kteří by se na své škole také chtěli stát aktivními, ale neví přesně, jak začít? Třeba u nich tyto samosprávy nefungují.

Ať se určitě alespoň pokusí něco takového založit. Vždyť právě na škole bychom se měli učit, jak samospráva funguje! Na každé škole je pak ze zákona zřízena školská rada, ale spousta lidí o ní neví. A to je taky chyba! Myslím si, že na gymnáziích by v ní studenti měli mít zástupce, který bude mít k tomu co říct. Vždyť právě školské rady schvalují školní řády nebo pravidla pro hodnocení, tedy něco, co je pak pro všechny studenty na dané škole závazné. Ve větších městech existují Městské parlamenty dětí a mládeže, kde si jednotliví zástupci parlamentů mohou navzájem radit a vyměňovat zkušenosti.

Jsi nyní členem Akademického senátu. V čem spočívá tvá role?

Do fakultního Akademického senátu jsem byl zvolen poměrně brzy po nástupu na fakultu. Jsem jedním z 10 členů Studentské komory, kde se snažíme zlepšovat prostředí fakulty. Například se nyní snažíme, aby před budovou fakulty vznikl nový přechod.

A na závěr taková tradiční otázka – jaké jsou tvé plány a cíle do budoucích let? 

Hlavním cílem je určitě úspěšně dokončit své studium na Právnické fakultě, zvažuji, že bych během něj vyrazil někam na studijní pobyt (například v rámci Erasmus+) nebo potom na ještě jednu stáž do unijních institucí. A rád bych zůstal tak aktivní, jako doposud. 

Pokud byste měli na Damira nějakou otázku nebo chtěli poradit, jak se zapojit, napište na: damir@mail.muni.cz