Čtenářská výzva 2023

Začátek nového roku si žádá plnění výzev všeho druhu. Dal/a sis za cíl trávit méně času na sociálních sítích? Chceš svůj čas využívat smysluplněji a dopřávat si více klidu a posezení v tichu? Určitě někde v poličce skrýváš pár knih, které už dlouhý čas volají po přečtení – co čtenářská výzva?

Čtenářská výzva pro knihomoly i pro ty, kteří se chtějí překonat

I letos máš možnost zařadit se k více jak 30 tisícům uživatelů, kteří se letos pokouší přečíst celkem 20 knih. Na začátek si stačí zařídit účet na dobře známém webu Databáze knih. Zde jednak vyhledáš knížky, které se ti zalíbí do daného tématu a také si je ve speciální záložce přehledně uspořádáš.

Neotřelá témata

Čtenářská výzva tě doslova donutí přečíst knihu, kterou bys jinak nevzal/a do ruky. Rozšíříš si tak své obzory a možná zjistíš, že ses dlouho vyhýbal/a něčemu, co tě překvapivě baví. Počítej s tím, že jenom samotné vyhledávání knih pasující na následující témata může být „fuška“, ale poklady tě neminou!

čtenářská výzva
Témata výzvy 2023. Zdroj: http://www.ctenarskavyzva.cz/zajimavosti

Komunita, která poradí

Jestli se ti po přečtení témat orosilo čelo, nepropadej panice. Na stránce věnující se přímo této výzvě si zkušení čtenáři dávají tipy na knihy, které splňují daná kritéria. Můžeš se tak inspirovat, podělit se svými „kandidáty“, probrat, která kniha stojí za přečtení, nebo kterou naopak vyzdvihl do čtenářských výšin jen výborně zvládnutý marketing.

Při tématu zakázané lásky třeba dáš konečně šanci Romeovi a Julii, na které nedošlo ani při čtení k maturitě, zavzpomínáš na Honzíkovu cestu nebo na svůj neoblíbenější román, který máš přečetný i pozpátku… Téma boje za lidská práva si přímo říká o Orwellův příběh z románu 1984, nebo Černobílý svět vyprávějící americké události z 60. let minulého století.

E-knihy zdarma

Jestli se pokládáš za čtenářského „obojživelníka“, a tudíž nebojuješ proti čtečkám knih, zbystři. Na tomto odkaze nalezneš téměř 2000 knih ke stažení zdarma. Piš si, že si můžeš stáhnout jak klasiky od Čapka, Hrabala nebo Balzaca, tak i nové kousky, třeba od mladých českých autorů, jakým je Marek Hnila.

Zklidnění mysli při čtení řádků poutavé knihy s šálkem dobré kávy či čaje je více než potřebné. Už máš jasno, které knihy tě letos neminou?