English below! Mladiinfo ČR uspořádá ve své brněnské kanceláři workshop tvůrčího psaní v režii dobrovolnice Dory z Litvy! Těšíme se na vás 29. ledna 2020 od 19 hodin v kanceláři na Masarykově ulici v Brně.

Workshop tvůrčího psaní

Cílem workshopu je krok za krokem vytvořit příběh. Není nutná žádná dřívější zkušenost ve psaní. Kapacita workshopu je omezená na 10 účastníků – přihlásit se můžete vyplněním tohoto formuláře.

Kde hledat naši kancelář se můžete podrobněji dozvědět na tomto odkaze. Workshop se pořádá zdarma a bude vedený v angličtině! Více informací o dalších plánovaných událostech z dílny Mladiinfo i jiných organizací najdete na této webové stránce.

Workshop je podpořen Evropským sborem solidarity.

Creative Writing Workshop

On the 29th of January, 2020, Wednesday, at 7 pm, Masarykova 32, our EVS volunteer Dora will give a creative writing workshop.

The purpose of the workshop is to create a story step by step: unblock our mind and gradually set all the five components of storytelling, in the end finishing a short story of each own.  

No writing background is needed, during the activity, we will try to enhance our creativity that each of us has. All the material for writing will be given at the office, so you don’t need to bring anything.

Our office is at Masarykova Street 32, very close to Hlavní Nádraží. You can find more information about it here We recommend using the elevator.

The workshop capacity is limited (10 people) so we ask to sign up in advance filling this online questionnaire. 

The event is for free and will be conducted in English (the writing part as well).

You can find more about our events here.

The event is supported by the European Solidarity Corps program.