Cestování stopem? Pár tipů pro začátečníky

#recyklujemeclanky: Ještě nemáte plány na léto, ale přesto chcete někam vyrazit? Láká vás stopování, ale nevíte jak na to? Potřebujete poradit? Přečtěte si praktické rady o cestování stopem od zkušené stopařky!

Muž s kapucí stopuje u silnice
Photo by Atlas Green, Unsplash

Stopaři se už pomalu, ale jistě vrací na cesty, dálnice a benzínové pumpy a jejich počet  rok od roku roste. Dříve byly cesty stopařů plné, ale zpohodlněli jsme, začali jezdit auty a na autobusové zájezdy. Lidé se také začali bát a posledních pár let nebylo lehké nějakého toho stopaře spatřit. Mladí lidé si uvědomují víc a víc, že ne v každém autě sedí vrah a že cestování stopem nabízí mnohem více výhod než jen velmi levnou dopravu. Navíc s dnešní technologií chytrých telefonů a GPS vás jen tak někdo do lesa neodveze.

TIP #1: Sama, s přítelem nebo kamarádkou?

Teoreticky to jde rychlostně asi takto: holka-holka, holka-kluk, kluk, holka, kluk-kluk. Nejdůležitější ale je, abyste, ať už cestujete s kýmkoliv, byli na stejné vlně. Stejně (ne)spontánní, blázniví a flexibilní a stejně otevření. Nejhorší je, když jeden ze skupiny by na svatbu šel a druhý se bojí, pak si to do konce výletu budete vyčítat. Zkrátka jde o to, aby nebyl problém se shodnout na nějakém neočekávaném rozhodnutí.

TIP #2: Cedule – ano nebo ne?

Já už cedule nepoužívám. Lidé, kteří rychle projíždějí, je beztak nestihnou přečíst a když zastaví, stejně se zeptají, kam jedete. Je však dobré nějaký karton nebo papír a fix s sebou mít a využít ho kreativně. Jedete do UK? Nakreslete lodičku. Jedete na festival? Napište text písně. Napište vtipný citát nebo citoslovce. Napište něco místním písmem. To o vás řekne řidiči více než tisíc slov.

TIP #3: Kde stopovat? Na cestě či dálnici?

Jedete, protože chcete někam dojet nebo protože chcete něco zažít? Tak a přesně podle toho se zařiďte. Dálnice je fajn, je rychlá a benzinové pumpy jsou jistota, kde se dá vždy zastavit, legálně stopovat a i najíst. V západní Evropě je to asi nejlepší způsob, ale jinde? Pokud chcete poznat nějakou zemi, musíte používat komunikace, které používají i místní. Nebojte se ztratit. Jeďte bez mobilu a bez mapy. Jeďte bez cíle a věřte mi, na takovou cestu nikdy nezapomenete. Pokud však chcete zvýšit své šance na to, že vám někdo zastaví, můžete si ten nejlepší stopovací spot vyhledat na portálu Hitchwiki.

TIP #4: Batohy vždy před sebe

Batohy, krosny a tašky si naskládejte před sebe. Pak vypadáte jak pořádní cestovatelé, srší z vás dobrodružství a to je pak jako magnet na řidiče. Klidně si na batoh přidělejte i nějaké další šílenosti, ať řidiče ještě více zaujmete.

TIP #5: Buďte zajímaví a originální

Oblečte se do barev, vezměte si s sebou kytaru či ukulele. Vtipné čepky, plandavé kalhoty. Buďte veselí a ne znudění. Řidiči nechtějí vidět, jak jste všední či unudění. To ani jim náladu nezlepší.

Tak co, vyrazíte na vaši další cestu stopem? Nevíte kam? Nechte se inspirovat Alenou. Ta stopem projela celou Afriku. O jejím několikaměsíčním dobrodružství si můžete přečíst v sérii článků Stopem Afrikou: The Unexpected Expedition.

Článek původně sepsala Alena dne 7.7.2016. Poslední aktualizace dne 19.11.2019.