Cestování stopem? Pár tipů pro začátečníky

Ještě nemáte plány na léto, ale přesto chcete někam vyrazit? Láká vás stopování, ale nevíte jak na to? Potřebujete poradit co a jak? Tak to čtete správný článek!

Stopaři se už pomalu, ale jistě vrací na cesty, dálnice a benzínové pumpy a jejich počet  rok od roku roste. Dříve byly cesty stopařů plné, ale zpohodlněli jsme, začali jezdit auty a na autobusové zájezdy. Lidé se také začali bát a posledních pár let nebylo lehké nějakého toho stopaře spatřit. Mladí lidé si uvědomují víc a víc, že ne v každém autě sedí vrah a že cestování stopem nabízí mnohem více výhod než jen velmi levnou dopravu. Navíc s dnešní technologií chytrých telefonů a GPS vás jen tak někdo do lesa neodveze.

 

Stopem sama, s přítelem nebo kamarádkou?

  • Teoreticky to jde rychlostně asi takto: holka-holka, holka-kluk, kluk, holka, kluk-kluk.

Nejdůležitější ale je, abyste, ať už cestujete s kýmkoliv, byli na stejné vlně. Stejně (ne)spontánní, blázniví a flexibilní a stejně otevření. Nejhorší je, když jeden ze skupiny by na svatbu šel a druhý se bojí, pak si to do konce výletu budete vyčítat. Zkrátka jde o to, aby nebyl problém se shodnout na nějakém neočekávaném rozhodnutí.

stopm ve ctyrech

Cedule – ano nebo ne?

Já už cedule nepoužívám. Lidé, kteří rychle projíždějí, je beztak nestihnou přečíst a když zastaví,  stejně se zeptají, kam jedete. Je však dobré nějaký karton nebo papír a fix s sebou mít a využít ho kreativně. Jedete do UK? Nakreslete lodičku. Jedete na festival? Napište text písně. Napište vtipný citát nebo citoslovce. Napište něco místním písmem. To o vás řekne řidiči více než tisíc slov.

abc (1563)

Na cestě či dálnici?

Kam jedete a jak spěcháte? Jedete, protože chcete někam dojet nebo protože chcete něco zažít? Tak a přesně podle toho se zařidte. Dálnice je fajn, je rychlá, benzinové pumpy jsou jistota, kde se dá vždy zastavit, legálně stopovat a i najíst. V západní Evropě je to asi nejlepší způsob, ale jinde? Pokud chcete poznat nějakou zemi, musíte používat komunikace, které právě ti místní používají. Nebojte se ztratit. Jeďte bez mobilu a bez mapy. Jeďte bez cíle a věřte mi, na takovou cestu nikdy nezapomenete.

abc (1607)

Batohy před sebe

Batohy, krosny a tašky si naskládejte před sebe. Pak vypadáte jak pořádní cestovatelé, srší z vás dobrodružství a to je pak jako magnet na řidiče.

Buďte zajímaví a originální

Oblečte se do barev, vezměte si s sebou kytaru či ukulele. Vtipné čepky, plandavé kalhoty. Buďte veselí a ne znudění. Řidiči nechtějí vidět, jak jste všední či unudění. To ani jim náladu nezlepší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autor: Alena

Alena je stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla! Ve svých 24 stihla už něco přes 55 států na třech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hong Kong a Skotsko, Jihoafrická Republika). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project (www.bookfeeding.org) která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii. Momentálně studuje magisterský program v Kapském Městě, JAR.

Comments are closed.