Buď aktivní, jeď na kurz!

Přečtěte si inspirativní reportáž studentky vysoké školy z kurzu Mládeže v akci!

Jsem studentkou Mezinárodních rozvojových studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Naši vyučující nás neustále motivují k získání zkušeností v zahraničí a katedra nabízí také stipendia. Vzhledem k tomu, že se věnuji rodinnému podnikání, měla jsem jasnou představu o své další cestě do zahraničí – krátkodobý pobyt, který bude laděn prakticky, budu mít možnost poznat podobně zaměřené mladé lidí a také si procvičit angličtinu. Volby padla na týdenní školící kurz „Be active, be yourself, be entrepreneu!“. Účast na tomto školícím kurzu mi zprostředkovalo Evropské centrum mládeže Břeclav (EYCB) a kurz byl podpořen z prostředků programu Mládež v akci.

A jak vše probíhalo? Po prvním kontaktu s organizací EYCB, komunikací se slovenskými organizéry jsem mohla vyrazit na cestu. Na první adventní neděli nasedám do vlaku směr Bratislava. Týden plný skupinových aktivit, kde se dozvím informace o situaci mladých lidí v různých zemích a získám informace o příležitostech v zahraničí, je přede mnou. Odpoledne se setkávám s dalšími účastníky z osmi evropských zemí včetně Řecka či Polska. Po prohlídce hlavního města Slovenska, přijíždíme do Podkylavy –  vesnice, kde bude náš týdenní seminář probíhat. Bydlíme v penzionu, který je obklopen rodinnou farmou a pastvinami pro dobytek. Další den se seznamujeme s trenérem Lucou z Itálie, který povede naše kurzy.

Photo (5)
Foto: Blanka Poštulková

 

Po prvních seznamovacích hrách, se podílíme na aktivitách, které nás učí pracovat v týmu, a získáváme informace o možnostech, které nám nabízí programy Evropské unie. V polovině týdne jdeme na prohlídku místní farmy a máme příležitost sdílet zkušenosti s jejím majitelem. Každý večer připravujeme společné aktivity se všemi účastníky, máme tak možnost ochutnat národní speciality, tančit tradiční tance a hledat inspiraci v osobních příbězích ostatních účastníků.

Photo (4)
Foto: Blanka Poštulková

 

Na konci týdne sestavujeme vlastní podnikatelský plán – v našem případě je to hudební zubní kartáček s názvem Coolbrush a sepisujeme projekt nanečisto Pro-Emotion, který má za cíl šíření o příležitostech pro mladé lidi jako je třeba tento seminář. Všechny naše výstupy konzultujeme ve skupině a také s trenérem Lucou. Cestou zpět se ještě zastavujeme na punč na vánočních trzích v Bratislavě.

Photo (2)
Foto: Blanka Poštulková

 

Týden je za námi, vracím se domů s novými zkušenostmi a přáteli. Zejména pak s motivací následovat své sny a otevřít si vlastní Tvarůžkovou cukrárnu!

Blanka Poštulková
studentka Univerzity Palackého v Olomouci