Brno Expats Research / Výzkum pro cizince žijící v Brně

Looking for expats living in South Moravia to participate in an exciting research! / Znáte cizince, kteří žijí v Brně anebo v Jihomoravském kraji? Dejte jim vědět!  Můžou se stát součástí skvělého výzkumu!

What this is about

Mladiinfo.cz is in touch with Masaryk University and Brno Expat Centre regarding their research which wants to describe the lives of expats in Brno and the South Moravian region. This is a unique chance to make living conditions better for foreigners coming from all around the world to the region.

What are the obstacles you overcame? What are the daily challenges you have to deal with? Has anything changed since you moved here? Become a part of the research and make a positive impact on the city!

Who we are looking for

We are looking for people willing to share their experiences and opinions in an interview. Because your story is important.

If you are interested you can contact Ms. Michaela Ondrašinová at ondrasinova@phil.muni.cz or Mr. Milan Fujda at milky@mail.muni.cz.

Ilustrační foto. Zdroj: Wikipedie.

Jste cizinec a žijete či pracuje v Brně a okolí? Nebo nějakého znáte?

Mladiinfo.cz pomáhá Masarykově univerzitě v Brně a Brno Expat Centre hledat

dobrovolníky z řad cizinců pro výzkum, který mapuje život nově přistěhovalých do našeho města. Cílem je popsat každodenní strasti a radosti, kteří cizinci zažívají a zlepšit tak společné soužití.

Koho hledáme

Hledáme dobrovolníky a dobrovolničky z ciziny, kteří žijí v Brně a Jihomoravském kraji a budou ochotní sdílet své zkušenosti a zážitky formou rozhovoru.

Pokud vás výzkum zaujal nebo víte o někom, kdo by měl zájem se zúčastnit, tak neváhejte kontaktovat Michaelu Ondrašinovou na ondrasinova@phil.muni.cz nebo Milana Fujdu na milky@mail.muni.cz.

Rozhovory jsou součástí výzkumu „Expats in South Moravia Region: Say and Needs“, který vzniká za podpory Technologické agentury ČR, SocioFactor a Masarykovy univerzity.