Brno Expat Fair 2019

Expats, yes! At the end of this month, the first example of its kind “Brno Expat Fair 2019“ will be held for you at the city market hall.

The important part for us is that as Mladiinfo CR and Library of things we will have our exhibition booth there to get you to know more about us. By joining this fair and visiting our booth, you will learn about our new initiative „Library of Things“, what we do and our volunteering opportunities. In addition to that, during the fair, we will be looking for our new volunteer so you will have the chance to be a part of our family!

Furthermore, there will also be employers, recruiters, language schools, culture clubs and many more booths designed specifically for expats living in Brno! This is not only a good opportunity to meet us but also to make new friends and expand your network, which will make your life easier and more fun here.

The fair is on Saturday, 27th. of April, in Tržnice Brno (Zelný trh) save the date because we are excited to meet you!

For more information about the event and venue please click here.

Brno Expat Fair. Source: Living in Brno.

Expati v Brně, pozor! 27. dubna 2019 se v Brněnské tržnici na Zelném trhu uskuteční první „Brno Expat Fair 2019”. Mladiinfo ČR tam bude také a reprezentovat budeme samozřejmě i naši Knihovnu věcí.

Srdečně Vás zveme k našemu stánku. Dozvíte se o aktivitách Mladiinfo ČR, o zajímavých možnostech, jak se zapojit do dění u nás v Brně. Těšit se na Vás bude náš dobrovolník z Turecka Enes a náš skvělý IT dobrovolník Pavel, který je odborník na fungování Knihovny věcí.

Kromě nás na veletrhu budou přítomni i různé jazykové školy, pořadatelé kulturních akcí a ostatní zajímavé organizace, které se snaží zpříjemnit cizincům život tady u nás v Brně. Je to skvělá příležitost jak pro Brňany tak pro expaty se seznámit se zajímavými lidmi a objevit nové možnosti, které Brno nabízí nebo teprve chystá.

Pro více informací přejděte na tyto webové stránky.

Zdroj: brnoexpatcentre.eu