Booleovské operátory aneb googluj jako mistr

To, že strejda Google všechno ví, je stará známá pravda. Stejně jako to, že co neví, to neexistuje. Popularita tohoto všemocného nástroje narostla natolik, že už v roce 2006 bylo do Oxford English Dictionary přidáno sloveso „to google“, googlovat (či googlit – česká verze prozatím kodifikována nebyla). Vyhledávat přes Google umí většina z nás, co je taky těžkého na vyplnění vyhledávacího řádku. Stejně jako ve všech ostatních odvětvích, i tady ale můžeme rozlišit googlovacího začátečníka a mistra. Booleovské operátory tě zařadí právě mezi mistry.

Systémy vyhledávání

Informační systémy, někdy nazývány také rešeršní systémy, jsou databáze a internetové vyhledávače. S obojími ses už určitě setkal/a. Internetové vyhledávače typu Google či Seznam už dnes zná každý (nejednoho studenta zachránily v těžkých chvílích zkouškového) a o jejich kámoších na steroidech – databázích – už jsi možná taky slyšel/a. Jako student máš často bezplatný přístup k vědeckým databázím, které obsahují desetitisíce publikací a zdrojů. Mrkni na stránky své univerzitní knihovny, kde najdeš všechny informace k tomu, jaké databáze máš k dispozici a taky jak je používat. 

Ilustrační obrázek Autor: coffeebeanworks Zdroj: pixabay.com

Booleovské operátory jako způsob komunikace

Určitě sis někdy všiml/a, že někdo do Google napíše pár klíčových slov a někdo se vypisuje s celou otázkou. Někdo tak bude googlit „jak uvařit svíčkovou na smetaně“ a někdo jednoduše napíše „svíčková recept“. V obou případech se dobereš kýženého výsledku. Co když ale potřebuješ vyhledat specifičtější informace? 

Umělá inteligence se sice zlepšuje mílovými kroky, zatím ale stále potřebujeme pro (jednodušší a efektivnější) komunikaci s počítačem specifický jazyk. Booleovské operátory jsou právě tím jazykem. Pomocí několika slov dokážeš rešeršnímu systému přesně vysvětlit, co od něj chceš.  Pro vysvětlení si uvaříme malý ovocný salát:

AND – chci jablka i hrušky 

Pokud potřebuješ spojit dvě klíčová slova dohromady, vlož mezi ně „AND“. Význam spojky je stejný jako v češtině – „a“. Např. „jablka AND hrušky“. Výsledky vyhledávání tak budou obsahovat pouze ty odkazy, ve kterých se objevují obě slova.

Strýček Google ti jako spojku „AND“ uzná i mezeru. Můžeš tedy napsat jednoduše „jablka hrušky“.

OR – chci jablka nebo hrušky nebo jablka a hrušky

Booleovský operátor „OR“ ti zajistí širší pole výsledků než „AND“. Vysvětlí totiž vyhledávači, že je pro tebe důležité najít alespoň jedno z klíčových slov, nepohrdneš ale ani oběma. V případě našeho ovocného salátu tak dostaneš jablka nebo hrušky, případně obojí. 

NOT chci jen jablka, hrušky ne

Třetím z nejpoužívanějších operátorů je „NOT“, které vyloučí druhé z vyhledávaných slov, chceme tedy jen to první. 

Proč je to důležité

Je jasné, že v případě googlení ovoce asi nesáhneš vedle i bez použití booleovských operátorů. Občas ale potřebujeme najít věci, u kterých se Google zarytě tváří, že je nezná. Až si tedy budeš chtít přečíst něco o světových pandemiích – ale bez covidu (protože po dvou letech už ho budeš mít asi plné zuby), pomůže ti pro filtrování výsledků znát tyhle kouzelné formulky (bez zaváhání tedy napíšeš pandemie NOT covid).

Použití operátorů ti umožní rychleji a přesněji nacházet relevantní data. U složitějšího vyhledávání je totiž možné je mezi sebou kombinovat tak, aby odrážely tvé potřeby. Podle toho, co je pro tebe důležité použiješ závorky – přesně jako v matice: Otestuj se – dokážeš přečíst, co by ti vyhledávač servíroval při vyhledávání hesla „(jablka or hrušky) and banány“? (odpověď najdeš na konci článku)

Ilustrační obrázek Autor: geralt Zdroj: Pixabay

Vyhledávací operátory jsou však mnohem větší kapitola. Nabídnout ti totiž můžou mnohem víc, stejně jako funkce v Excelu ti umí práci zjednodušit, jakmile se s nimi naučíš zacházet. Mrkni třeba na stránky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde ti širší funkce operátorů představí. 

Pokud by tě téma vyhledávání informací a práce s nimi zajímala více do hloubky, omrkni knížku How to Find Out Anything: From Extreme Google Searches to Scouring Government Documents, a Guide to Uncovering Anything About Everyone and Everything od Dona MacLeoda. Třeba se po jejím přečtení staneš podobným mágem v práci s informacemi. 

A slibovaná správná odpověď na kombinované použití booleovských operátorů – ve výsledcích najdeš:

  1. jablka a hrušky a banány

nebo

      2. jablka a banány

nebo

      3. hrušky a banány