Blíží se uzávěrka přihlášek na Shumanovy stáže!

Shumanovy stáže v Evropském parlamentu znáte? A to, že se blíží deadline přihlášek do jarního turnusu víte? Neváhejte, termín přihlášek je již 30. listopadu!

Evropský parlament nabízí několik možností stáží. Shuman Traineeships, neboli Shumanovy stáže, jsou stáže přímo na generálním sekretariátu Evropského parlamentu. A to jak v jednom z oficiálních sídel (tedy v Bruselu, Štrasburku, či Lucemburku), tak i v kontaktních kancelářích členských států.

Cool, že? V rámci své stáže se tak můžete podívat přímo do centra dění, nebo ani neopustit Českou republiku. Volba je na vás, jistotou je, že v obou variantách získáte cenné odborné zkušenosti a znalosti, zlepšíte si kvalitu svého vzdělání a připravenost do pracovního prostředí, a co víc – zažijete spoustu zábavy!

Zábavy na stáži? Ano! Pokud vás baví poznávat nová místa, učit se novým věcem, aplikovat své teoretické znalosti v praxi a u toho zdokonalovat své komunikační schopnosti v cizích jazycích, pak ano, budete se bavit skvěle!

A zajímavý bonus na konec – Shumanovy stáže jsou stáže placené, v rámci programu stážista z ČR získává grant přibližně 1 165 EUR měsíčně (plus zaplacené cestovné). 

Kdo se tedy může hlásit?

Kdokoliv, kdo:

 • již dovršil 18 let věku,
 • má státní občanství jednoho ze členských států EU,
 • je držitelem vysokoškolského diplomu (případně diplomů),
 • splňuje jazykové požadavky – tedy výbornou znalost jednoho z úředních jazyků EU a velmi dobrou znalost jazyka druhého,
 • neabsolvoval v posledních 6 měsících studijní návštěvu na generálním sekretariátu Evropského parlamentu,
 • v minulosti nebyl účastníkem žádné jiné stáže v rámci institucí a orgánů EU,
 • předloží aktuální výpis z trestního rejstříku.

Shumanovy stáže jsou vypisovány hned v několika oblastech a v nabídce je jich více než 400. Vybere si tedy každý. Mimo jiné se jedná o: právo, jazyky, politiku EU, finance, mezinárodní vztahy, administrativu, ale i logistiku, či komunikaci a IT. Výpis kompletní nabídky nabízených stáží je k dispozici v anglickém či francouzském jazyce na oficiálních stránkách Shumanových stáží

Ilustrační foto. Autor: Markus Winkler. Zdroj: Unsplash.com

Pořád ještě váháš, jestli do toho jít? Neváhej dlouho! Termín uzavírky přihlášek se nezadržitelně blíží!

Přesvědčila tě nabídka placené stáže v Evropském parlamentu? Nezoufej, ještě není pozdě! Čas přihlásit se máš až do 30. listopadu 2020

Současný turnus přihlášek se váže na stáže začínající v březnu 2021 a trvající 5 měsíců (tedy do konce července 2021).

Přihláška samotná

Nadšení bychom měli, odhodlání přihlásit se taky, tak co dál? Proces přihlašování nemůže být jednodušší a je detailně popsán na oficiálních webových stránkách, či zjednodušeně naznačen níže:

 1. Uchazeč se nejprve musí registrovat.
 2. Vybrat si stáž(e) z nabízených možností (až 3 různé stáže na jeden turnus).
 3. Připojit k přihlášce uchazečův životopis v Europass formátu.
 4. Napsat motivační dopis (pro každou stáž, na kterou se uchazeč hlásí, zvlášť).

A dál? Dál už jen čekáte, zda se dostanete do užšího výběru a vyžádají si od vás výše zmiňované dokumenty. Toto oficiální rozhodnutí byste měli obdržet v první půlce ledna 2021. A když všechno dobře půjde, od března váš čeká 5 měsíců plných nezapomenutelných zážitků a nenahraditelných zkušeností.

Tak hodně štěstí a šťastnou volbu slov u psaní motivačních dopisů!