Artivity 2015

Kristýna vstoupila do poslední třetiny své Evropské dobrovolné služby. Ve svém článku popisuje projekt Artivity, na kterém strávila konec léta.

Ve dnech 2. – 13. září 2015 se v místě Petovića Zabio (Bar) v Černé Hoře uskutečnil další ročník projektu Artivity zaměřeného na umění a kreativitu. Projektu se pod vedením Danice Dimitrijevič, Edviny Romanović-Hudečkové a Veroniky Gabrielové účastnilo na 25 účastníků a vedoucích z České republiky (organizace Magic in Current World), Portugalska (Adamator) a Černé Hory (Mladiinfo Montenegro).

Hlavní program projektu se nesl ve znamení magie, rituálů a pověr v současném světě, jež byly zároveň tématy ústředního úkolu, kterým byla krátká performance a její video záznam. Po tradičním úvodním seznamování a prolamování ledů jsme postupně začali vytvářet scénu s dominantním „vánočním stromkem“, „látku“ na kostýmy (pomalovaná průhledná fólie) a kostýmy, masky, hudbu a samotný příběh performance. Všem dekoracím dominovaly přírodní a nalezené materiály i odpadky. Příběh se zaměřil na symboliku neštěstí v podobě černé kočky a rozbitého zrcadla a jeho překonání za pomoci čarodějnice, šamana a očistného rituálu s deštěm.

Program doplňovaly další menší aktivity. Jeden den byl věnován vymýšlení komiksů a jejich kreslení na nalezené kameny, jindy jsme zase vytvářely sochy a z nich stop-motion animaci, fotili jsme pomocí camery obscury vyrobené z krabice od bot a také jsme se zaměřili na praktičtější oblasti přednáškou o SWOT (strengths, weaknesses, opportunities, threats) analýze a rovněž vytvářením návrhů možných projektů v oblasti umění či kultury. Po celou dobu projektu jsme byli vyzbrojeni fotoaparáty a po večerech jsme promítali výběry nejlepších fotek.

Součástí programu byly dva výlety do okolí. Při jednom z nich jsme se jeli vykoupat na jedinou písečnou pláž v Černé Hoře Ada Bojana a navštívili město Ulcinj na jihu Černé Hory. Při druhém výletu jsme se podívali na zříceniny starých kostelů, krásný výhled na moře a Skadarské jezero poblíž albánských hranic, nejstarší studnu v Černé Hoře a Šasko jezero, kde nás jeden z místních malířů přivítal kytarou, zpěvem a lahví vína. Součástí výletu byla zastávka v převážně albánské vesnici, kde jsme s místními obyvateli natáčeli reportáže o místní situaci, příležitostech pro mladé lidi či o jejich životech.

Projekt nám kromě krásného okolí a moře umožnil poznat nové lidi, zdokonalit se v týmové práci, využívat naši kreativitu, naučit se novým znalostem a pracovat společně na více či méně uměleckých výtvorech. Jisté je, že z magie přímořské jižní Černé Hory se nám do všední reality nevracelo snadno.

animaceDSC05761