Nejlevnější cestování od pobřeží k pobřeží USA

Nejlevnější cestování USA od východu na západ? V tomto článku přinášíme praktické rady a postřehy, jak levně procestovat kousek USA.

Na léto vyráží do USA stále více mladých lidí. V již publikovaných článcích jsme se s vámi podělili o to, jak vybrat nejlepší agenturu na Work and Travel. Nyní se zaměříme na praktickou stránku věci pro všechny cestovatele po USA.

Při plánování  je dobré si uvědomit pár věcí:

  • rozpočet;
  • trasa, způsob dopravy;
  • způsob nocování

Kolik vás cesta bude stát?

Největším otazníkem vždy bylo, jak se vejít do rozpočtu. Kolik peněz je třeba pro takový týdenní, dvoutýdenní výlet? Kolik si našetřit?

Vězte, že autorka článku cestovala tou nejlevnější cestou a dvoutýdenní výlet ji mohl vyjít tak na 1 000 dolarů v době, kdy se kurz pohyboval na krásné dvacetikoruně.

Pokud se budete držet představeného konceptu, nemělo by vás cestování vyjít na nějakou závratnou sumu. Pokud budete kempovat, největší položkou bude zůstávat doprava – a to bez ohledu na to, zda si auto pronajmete, nebo využijete nehustou síť veřejné dopravy.

Kudy jet?

Při plánování trasy narážíte na rozlehlost USA. Většina lidí chce vidět všechno. Pozor, někdy je moudré si naplánovat méně věcí, přejezdy jsou někdy dost náročné a trvají déle, než je předpokládáno. V některých místech je Amerika velice hornatá. Při plánování trasy vždy kontrolujte vrstevnice a převýšení.

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Jestliže jsou body vašeho zájmu přes půl kontinentu, zvažte, zda k přesunu nevyužít letadlo. Při plánování trasy nezapomeňte na to, že většina prázdninových víz vás opravňuje pouze k jednomu vstupu do USA. Jestliže plánujete návštěvu bezvízové Kanady, zařaďte ji na konec své cesty. Záleží na individuálním přístupu hraniční kontroly, ale spoléhat na to, že vše dobře dopadne a pustí vás do USA zpátky, je riskantní. Totéž platí o Mexiku, kam vás navíc většina společností, která vám pronajme auto, ani nepustí kvůli krádežím.

Vnitrostátně operují třeba tyto letecké společnosti:

Čím jet?

Samozřejmě se dá pohybovat vlakem (Amtrak) a autobusem (Greyhound a jiné), což může být někdy dost levné. Nicméně pokud vás je více, půjčený vůz poskytuje velkou svobodu.

Vlaky a autobusy:

Pronájem auta:

V Americe je spousta autopůjčoven – jmenujme třeba Hertz, Budget, Avis, National, Advantage a jsou umístěny vedle  hotelů, nádraží, či letišť… Výhodou velkých autopůjčoven je fakt, že auto se za příplatek dá vrátit i na druhém konci kontinetu.

Buďte si vědomi, že při pronájmu auta většina z nás spadá do rizikové skupiny řidičů mladších 25 let. Většina společností si účtuje vyšší cenu pro mladší řidiče. Není výjimkou, že si tuto sumu mohou přičíst až na místě a není případu, ve kterém byste se tomuto poplatku vyhnuli. Mladý řidič a navíc cizinec je pro pronajímatele rizikovou skupinou – mezinárodní řidičák vydaný na českém úřadě za pár korun je vždy pojistka.

Všechny společnosti si navíc účtují několikasetdolarovou zálohu, která je vám vrácena pouze v případě, že auto je v pořádku.Téměř žádná společnost však nebere hotovost. Mějte připravenou kreditní kartu s vaším jménem, na které bude dostatek peněz i pro pokrytí zálohy. Někdy však máte předplacenou kreditní kartu, na které není vaše jméno. S tímto typem karty nepochodíte. Je striktně vyžadována karta s vaším jménem. Při pronajímání si také zvolte jednoho řidiče – za více řidičů v autě si společnosti stanovují další poplatek.

Společnosti, u kterých lze pronajmout auto:

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Cena pohonných hmot

Benzín je v USA velice levný, proto se nebojte, že hodně projezdíte. Je o polovinu levnější než v Evropě, na podzim 2014 dokonce historicky klesla cena  pod 3 dolary za galon.

V některých částech USA (zejména na východě na silnicích spojujících velkoměsta) však můžete dost utratit za mýtné. Je super, když vaše auto bude obsahovat malé elektronické zařízení na čelním skle, které si pronajmete společně s vozem a funguje jako propustka s předplaceným průjezdem na všech mýtných branách.

Co se týče dopravních pravidel v USA, nezapomeňte, že porušovat dopravní předpisy nebo překračovat rychlost se opravdu nevyplácí. Policisté nemusí být na silnici vidět, za vámi se objeví najednou majáček a z překročení zákonů můžete mít veliký problém.

Kde se vyspat?

Na parkovišti v autě

V Americe je mnoho míst, kde složit hlavu. Jenže my jsme studenti a vždy hledíme, jak ušetřit, tak aby z našeho výletu bylo nejlevnější cestování po pobřeží USA.

Je hned několik možností, jak na to. Odvážlivci mohou spát v autě. Parta našich kamarádů takhle přespávala v autě asi tři neděle. Sice dost ušetřili, ale vzhledem k tomu, že počet míst, kde lze bezpečně (a legálně) parkovat zase moc není, přespávali většinou před obchodním domem Walmart. Přes okna měli přehozený ručník a ráno si čistili zuby vedle auta. Nutno říci, že tento způsob cestování asi není úplně pro každého.

Levné motely

Dále je možno přespávat v nějakém motelu. Nejlevnější varianta přespání je určitě v síti levných, nicméně dostačujících motelech Super 8 a Motel 6 nebo Red Roof. Cena za jednu noc začíná ve sdílených pokojích zhruba na 50 dolarech. Jedná se o nízké budovy s půdorysem do u. Všechny motely Ameriky jsou si navzájem podobny, nic vás nepřekvapí. Jedná se asi o nejlevnější ubytování pod střechou. Motely nemusíte ani hledat, najdou si vás sami. U benzínových pump také někdy najdete slevový letáček základních motelů v oblasti.

Kempování

Nejosvědčenější možnost se pro nás jevilo stanování. Kempingové vybavení seženete za pár dolarů v každém Walmartu.

Po Americe jsou rozesety jak soukromé sítě tábořišť (Kempers of America= KOA), tak kempy různé úrovně okolo měst nebo ve stovkách menších národních nebo státních parků.

V podstatě platí, že co státní nebo národní park, to možnost kempování. Takovéto stanování ve státním nebo národním parku má jedinou nevýhodu – někdy se můžete ocitnout zvířatům blíže než je příjemné a řada parků je v tmavotmavém lese…. Jinak ale jde o úplně nejlevnější variantu přespání. Obecně jsme po rozpočtení platili 5-10 dolarů za noc.

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Jelikož většina čtenářů v rámci Work and Travel asi cestuje v září, je třeba si dávat pozor na pár věcí –  ne všechny kempy, hlavně na východě, jsou otevřeny na podzim. A ne všechny kempy, které jsou otevřené, nabízejí možnost stanování – některé jsou pouze pro obytné vozy. Naopak parky v blízkosti známých monumentů či měst někdy mohou být pěkně nabyty a je možno, že už na vás nezbyde místo. Většina parků ale není potřeba předem zamlouvat.

Platba kempu v parcích

Pro nás Čechy může být celkem zvláštní, jakým způsobem se v kempech, které jsou umístěny ve státních parcích, platí, proto se zde pozastavíme.

Při příjezdu do parku po otvírací době už u vrátnice nikoho nepotkáte. Proto si vyzvednete kartičku, která má většinou dvě části. První část kartičky tvoří malá obálka, kam vložíte příslušný obnos dolarů dle toho, kolik máte osob, aut a stanů. Na kartu opíšete poznávací značku automobilu a peníze v obálce vhodíte do boxu. Druhá část kartičky patří vám. Vystaví se viditelně za sklo auta a dopíšou se čísla obsazených tábořišť.

Velice zřídka jsme přijížděli do kempů za světla a párkrát jsme hledali místo ke spaní do pozdních večerních hodin. Jeden podobný večer vedl k legendárnímu příběhu, kdy jsme kvůli lijáku nerozložili stany. Fakt, že sedíme v dešti před zastřešenými záchody uprostřed noci, zajímal nejen místního šerifa, ale i partu popíjejících motorkářů. Když jsme se k ránu překonali a před tím záchodem si ustlali ke spánku, podroušeným motorkářům se nás po chvíli zželelo a nakonec nás ubytovali na seně v přívěsu pro koně, kde schovávali své harleje.

Kempy

Couchsurfing a jiné

Samozřejmě je možno využít i jiné formy přespání. Třeba Couchsurfing a Airbnb. Při výběru ubytování přes Airbnb buďte opatrní. Ne vždy totiž stačí recenze a ne vždy je nejlevnější ubytování to pravé ořechové.

Pozor na štěnice!

Při naší cestě po Americe jsme se ubytovali v New Yorku v přecpaném a silně zapáchajícím domě ve čtvrti Brooklyn. Příště budeme podezřívavěji zkoumat recenze na Airbnb a pozastavovat se nad tím, že majitel má na svém profilu hodně nemovitostí, které nabízí k přespání. Ve větších městech je štěnic opravdu hodně v různých ubytovacích zařízení, což není pro batůžkáře to nejlepší mezidruhové setkání.

Krom toho, že v době našeho příjezdu jsme na místě nenašli ani majitele, ani nikoho, kdo by nás pustil dovnitř ze špinavé ulice ve čtvrti s nechvalnou pověstí, nás krom neškodné špíny čekalo nepříjemné zvířecí překvapení.

Je jisté, že jsme měli nejlevnější ubytování v historii New Yorku, nicméně o pár dní později nás nepříjemně překvapily štěnice, které jsme si odvezli do Kalifornie.

Spousta štěnic. Svědící, v řadě se objevující štípance. Není vůbec příjemné se několik týdnů pohybovat se štěnicemi v autě a je veliký problém se těchto malých potvor zbavit, zvláště pokud nemáte po ruce pračku a v Kalifornii se vodou tak šetří, že sprcha v kempu je luxus.

Když přeci jen budete mít se štěnicemi co dočinění, snažte se veškeré oblečení několikrát vyprat na vysokou teplotu a oddělit jej pečlivě od čistého. Jestliže se vám nepodaří se štěnic zbavit, tak Bůh s vámi.

Kde se najíst?

Ač jsme v Americe, dávejte pozor na pitnou vodu. Většina Američanů vám řekne, že konzumace vody z kohoutku není vůbec zdravá. V horším případě vám rovnou popíšou, že vám vypadají zuby a udělá se vám díra v žaludku.

Tak či tak po konzumaci této vody vám opravdu může být někdy nevolno. Voda je velice silně chlorovaná. Výhodou Ameriky je, že zde naleznete spoustu veřejných fontánek. Voda zde by měla být pitná, nicméně pozor na to – v některých částech USA je voda silně cítit plísní. Proto je lepší mít vždy zásobu balené vody, hlavně když se chystáte do sušších oblastí, kde jsou v létě teploty opravdu vysoké a o supermarket tam zrovna nezakopnete….

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Co se týče naší výpravy, tak jsme se stravovali většinou ve Walmartu. V téměř každém kempu bylo k dispozici ohniště, proto jsme pekli každý druhý den klobásky. Vzhledem k tomu, že jsme část cesty míjeli oblasti, kde žijí Amišové, často jsme se živili jejich bramborovými saláty ve vaničče. Také nám přišla k chuti síť restaurací Dennys. Ceny nebyly moc vysoké, dokonce se zde dalo za 4 dolary pořídit slušné menu.

USA Tyna
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Málo peněz – hodně zážitků

Amerika je úžasná a velmi rozlišná. Díky přeochotným lidem a překvapivým situacím není o vtipné historky z cest nouze – my jsme třeba přespávali u neznámých, značně podroušených motorkářů v přívěsu pro koně, v Brooklynu potkali protivné štěnice, které si díky nám udělaly několikatýdenní výlet až do San Franciska, spali jsme pod širákem v mraveništi, ale také jsme málem umřeli žízní uprostřed pouště kdesi na hranicích s Kalifornií.

Kde jinde než v Kalifornii se bojíte vylézt v noci ze stanu uprostřed sekvojí, protože jste v oblasti pum amerických? Strach rozhodně nezmenší varování všude po okolí, že oblast je lovným teritoriem pum a při setkání s nimi máte křičet a házet na ně klacky. To stejné jsme měli i s medvědy – po několika týdnech jejich vyhlížení se nám poštěstilo a zcela překvapeni jsme narazili v Seqouia National Parku na medvědí rodinku několik desítek metrů od nás. Ale pozor, na medvědy se klacky nehází, před těmi už pouze couváte – když to stihnete.

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Nezapomenutelné zážitky v USA

Během tří týdnů jsme procestovali velká města východu od Chicaga po New York a kus Kalifornie od San Franciska po Los Angeles, viděli bohatý Hollywood i šíleně chudý zkrachovalý Detroit.

Zaručeně nejkrásnější a nejvíc dechberoucí cesta vede podél Pacifické dálnice 1, kde je několik stovek kilometrů dálnice s výhledem na tyrkysové moře. Po celém pobřeží se vyskytují ohromní rypouši sloní, kteří v dospělém věku dosahují výšky 2-3 metrů. Je úžasné pozorovat tato zvířata při odpolední siestě.

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

Ač může moje vyprávění vypadat hororově, tak věřte, že tomu tak vůbec nebylo! Cestování v Americe bylo skvělou nenahraditelnou zkušeností. Zvláště ty na první pohled svízelné situace vám strašně moc dají. Jelikož je Amerika obrovská, každý si v této zemi si najde to své. Procestovat Ameriku má v poslední době více a více mladých Čechů díky programu Work and Travel. V rámci tohoto programu máte po několika měsících práce 30 dní na cestování po místech, kam by se průměrný student asi nedostal – buď by neměl čas, nebo peníze. Z peněz vydělaných v létě však vše spolehlivě ufinancujete.  Takže jestli přemýšlíte nad zajímavým způsobem, jak strávit léto, tak určitě neváhejte.

Cestování USA od východu na západ. Každý, kdo se na léto chystá vyrazit a bude hledat informace, nechť neváhá a pročte si základní informace o tom, jak se WaT dá zařídit, které najdete v článku  Work and Travel – práce v USA.

USA
Nejlevnější cestování. Autor: Kristýna Wagnerová

#recyklujemeclanky

Článek byl původně publikován dne: 1. 1. 2015

Zdroj: osobní archiv a vyprávění autorky