„Albanian Challenge“ aneb Dobrovolníkem v Albánii

Pavel strávil prázdniny v severní Albánii, kde si přibližně stovka dobrovolníků vytyčila v rámci projektu „Albanian Challenge – Albánská výzva“ za cíl zpřístupnit a oživit odřízlou horskou oblast. Přečtěte si jeho zážitky.

Zážitky z léta v Albánii

O projektu Albánská výzva jsem se dozvěděl od mého kamaráda ve škole. Jevilo se mi to jako super nápad, tak proč to nezkusit? Centrem celého projektu byla horská vesnice Curraj i Epërm. Než se člověk do této vesnice dostane, musí nejprve jet několik hodin na lodi po Kománské přehradě a pak asi půl dne pěšky přes hory. Autem se tam dostat nedá, a tak jediným funkčním dopravním prostředkem jsou zde osli, kteří zajišťují veškeré zásobování vesnice. Mladým lidem se tenhle způsob života už moc nelíbí, a tak se vesnice v posledních letech hodně vylidnila.

Celý projekt Albánská výzva vymyslel Honza Balák, čerstvý absolvent brněnské strojní fakulty. Dal si za cíl vyznačit ve zdejších horách síť turistického značení, opravit rozpadající se kostelík v Curraj i Epërm, postavit tam nový most a prostě celkově vnést do oblasti nový život. V létě se nás v Curraji vystřídala stovka a většina naplánovaných projektů se vydařila. Díky síti 110 km turistických značek už se můžete po severoalbánských horách celkem bez problémů toulat i vy. A turisté jsou pro tuto zanikající vesnici jedinou možností, jak v ní zachovat aspoň nějaký život.

Během tří týdnů se toho dá v Albánii stihnout mnoho. Pokusím se to v krátkosti shrnout.

Byl jsem v týmu energetiků, naším hlavním úkolem bylo zajistit dostupnost elektřiny pro ostatní týmy, třeba tým, který měl na starosti opravu kostela, potřeboval z něčeho pohánět vrtačky. Osmdesát procent naší práce spočívalo v přípravě solární elektrárny v Česku a na místě se jen dolaďovaly detaily. Což se nakonec ukázalo jako velká výhoda, protože jsme pak mohli vypomáhat ostatním týmům. Já jsem ze začátku pomáhal dřevařskému týmu, na začátku toho bylo opravdu mnoho ke stavění – přístřešek na jídelnu, latrýny,… Most, který jsme měli stavět v Curraji, se nakonec z různých důvodů stavěl v jiné vesnici a tak jsem v Curraji udělal aspoň provizorní „most“, nebo spíš brod ze šutrů.

Práce v táboře ubylo a já si chtěl užít krásy Albánských Alp, naskytla se mi možnost pomoci značkařům s vynesením vody do sedla nad Qerec směrem do Dragobi. Cestou jsme navštívili ne moc prozkoumanou jeskyni, která na mne udělala tak velký dojem, že jsem se do ní později ještě 2× vrátil.

Nikdy nevíte, co si v Albánii zkusíte. Albanian Challenge není jen o práci a kochání se krajinou, ale určitě i o odpočinku a poznání nových lidí. Už teď mi chybí ten kolektiv a dobrodružné výpravy.

Více informací o projektu a o možnostech zapojení do něj se dozvíte na webu Albánské výzvy nebo na některé ze série přednášek o projektu napříč republikou.

Dokumentární film o Albánské výzvě najdete na http://albanianchallenge.org/videa.

39 ze stovky dobrovolníků, kteří se v Curraj i Epërm vystřídali v roce 2015
39 ze stovky dobrovolníků, kteří se v Curraj i Epërm vystřídali v roce 2015
Stavba 15,5 m dlohého mostu bez mechanizace
Stavba 15,5 m dlohého mostu bez mechanizace (foto: Monika Forethová)
Tábořiště dobrovolníků v Curraj i Epërm
Tábořiště dobrovolníků v Curraj i Epërm
Do obce se nedá projet autem, není tu elektřina, signál ani obchod
Do obce se nedá projet autem, není tu elektřina, signál ani obchod
Pavel měl v Albánii drona a díky němu mohly vzniknou úžasné pohledy, jaké dosud v Curraji nikdo nikdy neudělal.
Pavel měl v Albánii drona a díky němu mohly vzniknou úžasné pohledy, jaké dosud v Curraji nikdo nikdy neudělal.
Turistické značení (foto: Lucie Řeháková)
Turistické značení (foto: Lucie Řeháková)