Airbnb – bydlení u někoho doma za pár korun

Airbnb je komunitní trh s ubytováním po celém světě. Lidé, kteří mají volnou ubytovací kapacitu, zde inzerují své pokoje či celé byty a ti, co potřebují nocleh si mohou vybrat z tisíce nabídek dle různých cen a dalších parametrů.
Celá služba je postavena na principu sociální sítě, kde se potkávají hostitelé s těmi, kteří hledají alternativu k často neosobním a drahým hotelům. Airbnb nabízí možnost rezervovat ubytování přímo u místních lidí v jejich domově a tím i zprostředkovává přístup k unikátnímu zážitku, který vám (stejně jako couchsurfing) dá možnost poznat, jak se v dané zemi doopravdy žije a bydlí.
Po registraci (která je samozřejmě zdarma) získáte svůj profil, který je vaší vizitkou pro potenciální hostitele. V profilech hostů i hostitelů jsou uložená doporučení a reference od těch, kteří byli s danými osobami ve styku a je tak možné se skrze hodnocení předem dozvědět potřebné informace – a třeba i rychle odhalit nekvalitní nebo podivné nabídky. Pro případné sladění vašich a hostitelových očekávání slouží pak stránka s domácími pravidly, kde se dozvíte vše co smíte a co ne – např. zda si s sebou můžete vzít domácího mazlíčka nebo si pozvat hosta.
Poté, co si databáze vyberete své ubytování a termín, musíte s rezervací poslat i své platební údaje, ty jsou ale zpracovány až ve chvíli, kdy hostitel rezervaci příjme. Pokud je rezervace přijata, vaše platba se odešle a jsou předány všechny kontaktní údaje k dohodnutí detailů. Celá komunikace probíhá přes Airbnb.
Jedním z hlavních bezpečnostních nástrojů je systém referencí a ověřování, který snadno odhalí jakékoliv nespolehlivé nabídky nebo uživatele. Při cestování prostřednictvím Airbnb máte také k dispozici zákaznický servis, který vám pomůže v případě problémů ze strany Airbnb. Pokud jste na straně hostitele, máte dokonce záruku na škodu způsobenou krádeží či nedbalostí hosta.
Stát se hostitelem vás sice nedostane na cesty, nicméně i to může být zajímavá zkušenost, jak se kulturně obohatit a poznat nové přátele.
Airbnb rozhodně není náhrada za luxusní hotel, plno služeb zde můžete postrádat, co se ale týče ceny, je ale bezkonkurenční,
stejně jako co se týče autentičnosti ubytování, šíře nabídky a možností poznat trošku něco jiného a nového.
Další tipy, jak na cestách ušetřit, najdete v našem novém průvodci levným cestováním.
Zuzka Dostálová