Afrika Burn – festival, který nemá obdoby

13 000 lidí, 7dní, jedna poušť a žádné peníze. Festival, kde můžete být kýmkoliv a dělat cokoliv. A kde neuvidíte žádné reklamy, značky ani obchodníky. Jaké to je strávit týden v poušti stovky kilometrů od města na Afrika Burn?

Africa Burn. Zdroj: i.vimeocdn.com

Kde se festival koná? 

Afrika Burn se koná každoročně koncem dubna v Tankwa oblasti, což je liduprázdná oblast – konkrétně poušť, asi 250km od Kapského Města. Tuto oblast spojuje polní cesta, která je známá třeba tím, že značí největší vzdálenost mezi dvěma městy v Jižní Africe. Takže tento festival je opravdu mimo civilizaci.

Jak to vzniklo?

To jednou na pláži muž ze zlomeným srdcem zapálil dřevěnou sochu se psem jako symbol ukončení starého života a začátku nového. Nejdříve měl jen pár diváků. Událost se opakovala tak dlouho, dokud místní autority nezakročily. Původně komorní událost se stala festivalem s názvem Burning Man  a přesunula se do pouště v Nevadě, USA. Dnes již existují regionální festivaly téměř na každém kontinentě. Smysl a účel festivalu se hodně změnil a rozrostl. I když sochy se stále zapalují.

Zdroj: Archiv Alena Machálková

O co vlastně jde?

Jedná se o festival umění, kreativity, svobody, tance, hudby, soužití, komunity a vlastně všeho, čeho chcete.

Jednou za rok se sejdou tisíce lidí v poušti, aby na týden pomocí stanů a dřeva postavili město. Město, které má ulice, kavárny, meditační centra, taneční pódia, hospody, kina, místa na jógu nebo jen ulice s místy, kde si na pár dní můžete postavit svůj vlastní stanový palác.

Pravidla neexistují. Teda jen jedno. Co si přineseš to si i odneseš. Každý plastový sáček, nedopalek z cigarety nebo třeba prázdnou plechovku z oběda.

Celý areál je nekomerční a to znamená, že peníze můžete použít možná jen jako toaletní papír. Vše si musíte přivést sebou, včetně vody – i když částečně kamenná, je to stále poušť.

Ale nebojte se, nikdo vás nenechá ve štychu. Jádrem celé události je komunita. Co je moje, je i tvoje. Máte chuť na pivo? Zajděte si do hospody! Zaplaťte třeba úsměvem nebo objetím. Nikdo nic jiného nečeká. A pokud zrovna nemáte úsměvy na rozdávání – nevadí, někdo ho rád rozdá za vás! Potřebujete ráno k probuzení kafe? Tak třeba někomu na oplátku umyjte hrnek nebo můžete jedno ráno to kafe dělat v kavárně vy.

Po areálu jsou také rozmístěné obrovské dřevěné sochy, které se v průběhu festivalu v noci pálí. Není nic krásnějšího, když máte před sebou 50m oheň, nad sebou mléčnou dráhu a za vámi pomalu vychází slunce.

A co je na tom všem nejlepší? Můžete kolem chodit třeba v pytli od brambor. Vtipně budete vypadat jen bez kostýmu.

Festival vám bude zkrátka přesně tím, v co si ho proměníte. Pařit v 11 dopoledne na techno? Obejmout každého, kdo se na vás usměje? Stát se DJ?

Je nutné dodat, že v areálu je povolené úplně vše.

Zdroj: Archiv Alena Machálková

Chci tam, co teď?

Lístky bývají dražší a hůře dostupné. Lístek na AfrikaBurn stojí necelé 3000 Kč. Nezapomeňte, že je to na týden! Pokud se zrovna nenacházíte v Kapském městě, JAR nebo Nevadě v USA můžete také navštívit festival BOOM v Portugalsku, který je další regionální událostí stejného typu.

Je to zážitek na celý život.